Skocz do zawartości

pawellll

Stały forumowicz
  • Postów

    181
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez pawellll

  1. Do systemu Termetu są jeszcze droższe (ponad 400) w dodatku wymagają pośredniczącego manipulatora. Choć do sprawdzenia czy to nie są (termostaty i manipulatory) elementy systemu Auraton - wtedy o połowę tańsze.

    Generalnie to nie termostaty są tu dla mnie elementem ważącym, a same systemy zdalnego sterowania są porównywalne technicznie. 

    Póki co skłaniam się do Termetu ale decyzji jeszcze nie podjąłem, może ktoś mnie przekona do Boscha.

  2. "Lodówka" ma moim zdaniem więcej wad niż zalet. Zaletą jest tylko to, że może zajmować mniej miejsca i jest "ładna" tzn. nie widać rur 🙂 I to koniec. Zazwyczaj jest o wiele droższa.

    A co do kotła to bierz tego Termeta Golda. Jeśli zalezy Ci na sensownym zdalnym sterowaniu i parametryzacji to nie znajdziesz nic lepszego niż termetowski system Komfort.

  3. Obliczeniowa moc strat domu 8,8kW (-18st.), ok. 50kW/m2.

    Myślę nad wymianą kotła na nowy i mam takie alternatywy:

    - Termet Gold II - 3.7-20kW (55/30) - tu najbardziej mi pasuje automatyka i zdalny nadzór za to wydaje mi się za duża moc min.

    - Bosch Condens 5700 1P (1.9-15kW) - rewelacyjnie niska moc minimalna, za to kiepski (i drogi) osprzęt do zdalnego nadzoru (CT200)

    - może uda sie jeszcze kupić Termet Gold (I) - moc 3-20kW (ale może być trudno)

    Oczywistą różnicą jest też cena (Bosch ok. 3000 więcej).

    Czy Waszym zdaniem warto walczyć o tę moc minimalną poniżej 3kW? Teoretycznie te 3.7kW powinny zapewnić w miarę ciągłą pracę kotła w okolicach o st. zewnętrznego.

     

  4. W dniu 11.02.2024 o 21:06, feltom napisał(a):

    Wybrałem Termet Ecodens crystal ii plus. Modulacja od 3kw oraz pompa 7,5

    I jak doświadczenia po dwóch miesiącach eksploatacji? Czy ta moc ok. 3kW nie jest za duża do w miarę ciągłej pracy kotła?

    Mam podobny dylemat, troszkę większą moc max, ok. 8kW i straty ok. 45W. 

    Jakiś czas temu myślałem o Goldzie ale nie ma już z mocą 20kW a. GoldII ma wyższą moc min.

  5. Od ponad 3 lat jestem użytkownikiem kotła Lazar Smartfire ze sterownikiem i układem komunikacji Plum

    Do niedawna wszystko działało bez zarzutu, niestety 7 stycznia złamałem świętą inżynierską zasadę ("działa- nie ruszać bo jeszcze przestanie") i zrobiłem aktualizację oprogramowania modułu ecoNET do wersji 3.2.3819.

    Od tego czasu moduł zawiesza się (dioda „connection with server” nie świeci). Po restarcie kilka dni pracuje i zawiesza się ponownie. Serwis Plum oczywiście twierdzi, że to na pewno nie wina softu 🙂

    Ktoś ma/miał podobny problem?

  6. W dniu 5.12.2022 o 10:01, prez991 napisał(a):

    ...

    Są odważni agenci, którzy mają ustawione czasy czyszczenia palnika nawet na 12 godzin. Ja uważam, że skoro producent ustawił fabrycznie na 4 godziny, to wie lepiej ode mnie jak często należy opróżniać palnik. Ty masz na 5h i ja bym tego nie ruszał, nie wiem co reszta forumowiczów Ci powie.....

    Przy przyzwoitym pellecie spokojnie można ustawić 6-7 godzin. Ja od wiosny jadę na 7 godzinach.

    W dniu 27.11.2022 o 10:52, Jus90 napisał(a):

    ....

    Tego cudownego pelletu mamy 3 tony i musimy to jakoś wypalić. Tona kosztowała 2 tysiące s to jakieś bacieeie jest 

    ....

    Niestety panika na rynku spowodowała takie nieuczciwe działania producentów. Do mnie przyjechały 2 tony z domieszaną frakcją 8mm. Stety/niestety nie było mnie przy odbiorze bo pewnie bym nie przyjął. Na szczęście sam pellet jako taki jest niezły i kocioł jakoś to przepala (domieszka 8 mm to jakieś 25%).

  7. Witam kolegów.

    Do tej pory na forum pokazywałem się w wątkach o kotłach pelletowych. Mam taki w nadzorze zdalnym od 3 lat i jestem b. zadowolony z możliwości zdalnego nadzoru i parametryzacji. 

    U siebie mam ogrzewanie gazowe - Termet MinimaxTurbo od 18 lat więc myślę już o zmianie kotła z nastawieniem na Golda Plus. Myślałem o OT ale po analizie zaczynam skłaniac się ku systemowi Comfort. Co prawda możliwości w porównaniu do tego co mam w kotle pelletowym (Lazar, sterownik Plum) są mizerne ale i tak sporo większe niż choćby przez OT. 

    Przestudiowałem 12 stron wątku i instrukcję modułu Comfort i mam kilka pytań wyjaśniających:

    - czy po wpięciu modułu przez LIM sterowanie pogodowe realizuje kocioł czy już moduł uzyskując info o temperaturze zewnętrznej z kotła?

    - czy algorytm pogodowy działa także po wpięciu do modułu zewnętrznego termostatu (pod SENS2)?

    - czy wykorzystując SENS1/SENS2 da się zablokować tylko grzanie CWU/zasobnika czy blokuje całość pracy kotła? (pytanie np. pod kątem grzania CWU z PV).

    - czy ktoś próbował rozmawiać z firmą TESTER na temat możliwości uzupełnienia istotnych braków w systemie (np. rejestracji przebiegów, licznika gazu)?

    Jak wygląda nadzór w systemie Plum w załączeniu:

    Dok1.pdf

  8. Panowie, przy kotle stałopalnym (z rozpalaniem) siłą rzeczy nie da się uzyskać małych wahań temperatury za pomocą zwykłego termostatu. Praw fizyki nie przeskoczysz. Ja u siebie w kotle gazowym (też sterowanie on/off) jestem w stanie dojść do poziomu ok. 0,8 stopnia- i to już jest praktycznie nieodczywalne.

    Mogę sobie wyobrazić "inteligentny" termostat (jakieś fuzzy logic czy inna AI) który będzie się w stanie nauczyć charakterystyki obiektu i sieci włączać/wyłączać kocioł odpowiednio wcześnie.

    Albo tak jak koledzy pisali pójść w palenie ciągłe -z obniżaniem temperatury. Obniżenie musi być rzędu 3-4 stopnie, trzeba też zwiększyć histerezy kotła, żeby przy obniżeniu temperatury wyższej na niższą nie przeszedł w nadzór. Jechałem tak 2/3  zeszłego sezonu, da się to ustawić i działa. Wydaje się że zużycie paliwa jest tok ok. 5% wyższe.

  9. Sposoby:

    1. Sprawdzić i ustawić na minimum histerezę na termostacie. Nie da się (próbowałem) zachować prac pompy cyrkulacyjnej przy sterowaniu termostatem. Tak czy inaczej nie osiągniesz wahań temperatury poniżej 1 stopnia, bo bezwładność układu jest zbyt duża (choćby czas rozpalania/wygaszania).

    2. Przejść na obniżanie temperatury mieszacza po osiągnięciu temperatury na termostacie -jak, było kilka razy w wątku. Może to spowodować niewielki wzrost zużycia paliwa.

     

  10. W dniu 21.09.2020 o 18:23, Robson24 napisał:

    Zgłosiłem przegład, ciekawe kiedy przyjadą. Pewnie na św bo piszą że do 3 mieśięcy

    Zgłosiłem pod koniec sierpnia, dostałem maila, że z powodu COVID zawieszają przeglądy i będą traktować zgłoszenie jako ważne z punktu widzenia gwarancji. Po  czym 2 tyg później zadzwonił serwisant, że jutro będzie :)

  11. Witam po sezonie letnim.

    Dzisiaj odpaliłem testowo kocioł na CO. Latem zrobiłem w końcu porządek z kominem, jest prosty z wkładem 125.

    Ale też dopiero dzisiaj zobaczyłem, że zdalnie w menu serwisowym minimalny nawiew na 30% jaki mogę ustawić to 33%. Na pewno to ograniczenie było na 20%. I teraz pytanie czy zmienił to serwisant na przeglądzie w jakimś dodatkowym ekstra menu serwisowym, czy wgrał nowy soft, czy też (ale to raczej wątpliwe) soft zaktualizował się sam przez internet.

    Te 33% to zdecydowanie za dużo, teraz z dobrym kominem chciałbym wrócić do niskiej temperatury spalin (o 1-2 st większej od kotła) na 35% mocy, tak pracowałem chwilowo w zeszłym roku ale ze względu na problem skroplin podniosłem. Jak jest u was? Też podniosły się minimalne obroty?

  12. Po usunięciu problemów (jak się okazało spowodowanych błędem montażowym okablowania) uruchomiłem i przetestowałem zasilanie awaryjne z przetwornicy Volt Sinuspro 800 i akumulatora 40Ah.

    Przy pracy ciągłej (30-50 %) taki akumulator wystarczył na ok. 3.5 godziny.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.