Skocz do zawartości

inski

Forumowicz
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez inski

  1. Dzień dobry Mam problem z zaworem 3D z siłownikiem, kocioł Biawar Pellux 100 30kw. Robiłem przeróbkę ochrony powrotu, fachowiec dołożył sprzęgło, zawór ATV 55C, oraz pompę kotłową. Niestety wstawił zawór 3d nie zwracając uwagi na ustawienie siłownika, nie wiadomo w jakiej pozycji był po demontażu (to zawód z mojej instalacji przed przeróbka ochrony powrotu) i teraz zdjalem siłownik i ręcznie metoda prób i błędów staram się ustawić zawór tak, żeby był na maksa otwarty, cały przepływ na instalacje CO. Czy są na to jakieś metody, czy tylko na chybił, trafił? Instalacja 100% grzejniki.
  2. U mnie to samo zawór z siłownikiem kręci jak opętany. 3d ustawiłeś na tryb ręczny i metodą prób i błędów ustawiłeś go w pozycji, która puszcza odpowiednią temp na układ? Bez zaworu masz w układzie taką temp jak na piecu, a z nim temp sobie dobierasz, więc mnie przekonałem, dziękuję za poświęcony czas. Pozdrawiam
  3. Z geniuszem ciężko się dogadać, on nigdy nie zrozumie prostego człowieka. Zawsze jest "ponad wszystkim" i zawsze drwi.
  4. Kolego mkwapisz na grzejniki puszczałem zazwyczaj 45-55c, w zależności od temp na zewnątrz. Sterownik pokojowy pluma, na kablu, dedykowany do pieca. Praktycznie w pełni steruje piecem, umieszczony w pomieszczeniu które niemal idealnie temperaturowo odzwierciedla cały dom. Majster chce ATV 60c, że względu na dużą instalację z ogromnym zwałem wodnym tak jakoś tłumaczył. Twierdzi, że przy mojej instalacji lepiej żeby piec bezpośrednio oddawał ciepło na grzejniki, że bez zaworu dużo szybciej osiągnie żądaną temp w domu (w moim przypadku 22c), że lepiej będzie wykorzystywana moc pieca (30kw).
  5. U mnie są spore straty cieplne i puszczanie zbyt niskiej temp. na grzejniki nie wygrzeje domu. Na razie nie stać mnie na zakończenie termomodernizacji budynku. Zbyt dużo zainwestowałem przez ostatnie lata i kredyt mnie zżera.
  6. Posiadam kocioł Biawar Pellux 100 30 kw. Będę miał robiona ochronę powrotu ze sprzęgłem 70kw, zaworem temperaturowym 60C i pompą kotłowa. Jedyne co mi nie pasuje, to że fachowiec przy modernizacji instalacji chce całkiem wywalić zawór 3d. Jego zdaniem piec będzie szybciej wygrzewał instalacje, będzie pracował stabilniej, a skoro mam 100% grzejniki, to ten zawór jest zbędny, niepotrzebnie miesza i studzi wodę w i instancji. Zawory termostatyczne przy grzejnikach i termostat pokojowy będą regulować temperaturę w domu. Co o tym myślicie?
  7. No i doczekałem się przyjechał fachowiec i podjął się korekty mojej instalacji. Ochrona powrotu ze sprzęgłem 70kw, zaworem temperaturowym 60C i pompą kotłowa. Jedyne co mi nie pasuje, że chce całkiem wywalić zawór 3d. Jego zdaniem piec będzie szybciej wygrzewał instalacje, będzie pracował stabilniej, a skoro mam 100% grzejniki, to ten zawór jest zbędny, będzie niepotrzebnie mieszał i studził wodę w i instancji.
  8. Dzięki serdeczne, za pomoc. O spieprzonej ochronie powrotu, wiedziałem, zresztą to trochę wina Biawaru, bo w okresie kiedy kupowałem kocioł, wymagali tylko zaworu 4D, to miało starczyć na ochronę powrotu. Bezpośrednie połączenie kotła z naczyniem wyrównawczym to chyba kwestia bezpieczeństwa, a nie ilości spalanego pelletu, a poprawną ochrona powrotu obniży spalanie może o 500kg Uwierz mi żaden fachowiec, nawet z oddalonego o ponad 30 km wojewódzkiego miasta Olsztyn, nie chce się pojawić i zrobić poprawnie instalacje. Nie opłaca się, oni tylko podłączają, robią ma nowo, do poprawek im się nie chce za mały hajs. Także jestem trochę w czarnej du.ie. 70C na piecu ustawiłem, bo mam histerezę 15C żeby kocioł się rzadziej załączał, a nie chciałem mieć temp ponizej 55C. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  9. Jest naczynie wyrównawcze otwarte, majster tłumaczył że zawór 4D potrzebuje połączenia bezpośredniego, a w przypadku 3D wystarczy, że instalacja jest podłączona do naczynia przelewowym. Z resztą się zgodzę, ale nie uczyłem się w kierunku instalacji CO, nigdy nie pracowałem w takich "tematach", więc zapłaciłem uczciwie, niemałe pieniądze o ile pamiętam ok 3000zł, fachowcowi najbardziej cenionemu w okolicy żeby zmodernizował mi kotłownie,wywalił śmieciucha i prawidłowo podłączył pelleciaka. Nie ma takiej opcji, żeby na wszystkim się znać. Pozdrawiam
  10. Zawór o ile pamiętam to coś takiego: Afriso Zawór Temperaturowy Atv 45 St.C "Obniżyć temp na zasilaniu" co przez to rozumieć skoro start pompy CO jest ok
  11. Kilka fotek: Te zgrubienie wskazane śrubokrętem pod zaworem 3d to zawór temperaturowy, prawdopodobnie jest w niewłaściwym miejscu. To powrót To powrót Widok ogólny.
  12. Start pompy CO 55C, mam jeszcze obniżyć? Ochronę powrotu mam zrypaną to fakt, kupiłem nawet pompę żeby ją użyć jako kotłową, ale żaden fachman nie chce takiej lichej fuchy - nie opłaca się przyjeżdżać za parę złotych. To co miałem włożyć w bufory włożę w docieplenie poddasza - to dobra rada. PS Mój brat ma na imię Sambor, także serdecznie pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  13. Ochrona powrotu to zawór ATV, ale jest coś nie tak, założyłem termometr na powrót i jak kocioł długo chodzi to przekracza 40C, a najczęściej jest poniżej 40C. Gdy poniżej zera na zewnątrz kocioł załącza się bardzo często, dobija do 22C zadanej na termostacie i im zimniej tym krócej stoi, przy dużych mrozach 20-30 minut i znów pracuje. Próbowałem pracy ciągłej na małej mocy, ale nie dało rezultatów. Nie ma problemu z osiągnięciem zadanej na kotle 70C, najczęściej jest Koło 50-60C pracuje długo przy mrozach by osiągnąć 22C na termostacie.
  14. Może i racja, lepiej włożyć kasę w docieplenie poddasza niż w eksperyment z buforami. Choć w Niemczech ludki mają bufory po parę tysięcy litrów, tam nie ma kotłowni bez buforów, więc czemu ponad tysiąc litrów nie ma sensu?
  15. Dzień dobry, mam taki dylemat. Kocioł Biawar Pellux 100 30kw, budynek stary, 350m3 ocieplona elewacja grafit 10-15cm, strop 30 cm wełna, skosy dachowe na poddaszu użytkowym bardzo słabo ocieplone, była tam wełna 10cm ale się poobsuwala, podłogi pod połowa domu nieocieplone, druga połowa podpiwniczona, wentylacja grawitacyjna, bardzo duża pojemność instalacji CO nigdy tego nie liczyłem, ale myślę, że ponad 500 litrów. Spalam 10 ton pelletu na okres grzewczy, czy warto zastosować bufor ciepła, zmniejszy, to koszty ogrzewania? Jeśli tak to jaka pojemność? Musiał bym połączyć kilka buforów 800-900 litrów równolegle, bo większe nie wejdą przez drzwi.
  16. Gdy kocioł jest w postoju, pompa CO stoi, gdy temperatura na termostacie spadnie z ustawionej 22 minus histereza 0,5 czyli 21,5 kocioł zaczyna pracę aż dobije do 22 i pompa w tym czasie chodzi cały czas.
  17. Mam dom jak wspomniany "durszlak", dużo okien i drzwi, średnio docieplony: elewacja dobrze, strop dobrze, skosy dachowe bardzo słabo, podłogi bardzo słabo. Powierzchnia ok 350m2, piec Biawar Pellux 100 30kW. Próbowałem palenia na pracy ciągłej. Zadana pieca 70, histereza 10, pompa bez wyłączenia od termostatu, start pompy 50, fuzzy logic wyłączone, w standardzie H1 15, H2 10, zadana mieszacza 50 z obniżeniem 10. Moc minimalna 8kW, maksymalna 22kW. Niestety nie wychodziło to oszczędnie, na logikę powinno być ekonomicznie, bo u mnie praca z wygaszaniem to nagrzanie ogromnej ilości wody w układzie - grzejniki konwekterowe, lecz stalowe rury o dużych przekrojach. Jak wspomniałem oszczędnie nie było, korzystniejsza okazała się praca z wygaszaniem: zadaną kotła 70 histereza 15, praca z fuzzy logic, histereza termostatu pokojowego 0,5.
  18. Pytanie do kolegi jackjj i wszystkich forumowiczów z okolic Ostródy - Olsztyna, szukam dobrego pelletu w tym rejonie, możecie coś polecić?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.