Skocz do zawartości

maracz

Stały forumowicz
  • Postów

    1 214
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    20

Ostatnia wygrana maracz w dniu 12 Października

Użytkownicy przyznają maracz punkty reputacji!

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

2 776 wyświetleń profilu

Osiągnięcia maracz

  1. @PioBin dziękuję za miłe słowa, to rzadkość na tym forum.
  2. Nie ma co kruszyć kopii o to czy z automatyką jest lepiej, czy bez niej. Ja ma i sobie chwalę, kto inny będzie ją negował, preferując ciąg naturalny. A tak na serio, to każa pliszka swój ogonek chwali😀 @PioBin Nie, nie mam profesjonalnego sprzętu do pomiaru podciśnienia w kominie, jeśli o to chodzi. Mam wyciąg z dedykowanym sterownikiem, i być może trochę naiwnie przyjąłem że skoro producent podaje wydajność wyciągu od 5 do 60Pa, to na najniższym biegu będzie miał 5Pa. Bardziej jednak chodziło mi o to, że wyciąg będzie utrzymywał zadany jednakowy ciąg przez cały okres palenia, mimo np mocnych podmuchów wiatru.
  3. Jeżeli jest płynny regulator obrotów, to nie ma bata, ustawiasz powiedzmy na 5 Pa, i wentyl utrzymuje taki ciąg przez cały okres spalania. Inna sprawa że jak są dziury w żarze to czy to wentylator, czy naturalny ciąg, będzie wychładzanie palnika.
  4. Posiadacze wyciągów w kotłach powinni zainwestować w regulator obrotów i niepotrzebny jest wtedy żaden regulator ciągu czy to w kotłowni czy na kominie, bo to wyciąg będzie utrzymywał zadany jednakowy ciąg bez względu na pogodę.
  5. W tych metalowych palnikach zbawienną rolę pełni chłodne powietrze, które mocno schładza stal i jakoś się to trzyma. Myślę że może przez jakiś czas wytrzymać żar z węgla, ale jak długo, tego nie wiem.
  6. Myślę że zdecydowanej większości ludzi która decyduje się na kocioł HG, nie w głowie pakowanie tam węgla, choćby w formie dodatku.
  7. Może napisałem to zbyt zawile, ale moja wypowiedź była ironiczna😀 Tak naprawdę ten kocioł ma spóźnioną premierę o kilka lat. W między czasie na rynku pojawiło się od groma kotłów HG i jest dość duży wybór na rynku. To może kocioł sprzedający się w o wiele mniejszych ilościach niż inne od mpm, bo spalisz w nim tylko drewno, wunglem nie napalisz za bardzo, cena zapewne wyższ od reszty kotłów.
  8. Czyżby w końcu mpm wyprodukował kocioł w którego temacie, zamiast dziesiątków zapytań, jak usprawnić kocioł, to starzy userzy, chcący się wykazać wiedzą, będą w postach prosić nowych użytkowników tego kotła o zadawanie pytań? 😉
  9. Musisz mieć suche drewno, to podstawa. Najlepiej żeby miało poniżej 15% Próbowałeś drewno drobniej połupać?
  10. W tym kotle, i w innych HG brakuje podawania pp z czterech stron Podawanie pp tylko z dwóch stron powoduje zaleganie opału na bokach przez które nie przepływa pp. Będzie to miało wpływ na nierównomierne opadanie opału i na wypalanie wolnych przestrzeni biegnących wprost do palnika od stron przez które przepływa pp. Uwidoczni się to zwłaszcza na grubym drewnie. Dlaczego producenci nie stosują takiego rozwiązania? Jak podejrzewam byłoby to kłopotliwe w produkcji, a więc pewnie miałoby też wpływ na wyższą cenę. @maronka montuj że ten kocioł jak najszybciej, i recenzuj😀
  11. @Jaco123 jak na oryginał, to i tak dobrze. Jest tam trochę sadzy, ale te kotły poprostu bez sadzy nie spalają.
  12. maracz

    Dym z komina

    To może być dym, ale może też być para. Najlepiej by było przez jakiś otworek, np w czopuchu, albo klapie wyczystki wymiennika poświcić latarką. Jeżeli w wiązce światła nie będzie widać dymu, to nad kominem będzie para, nie dym.
  13. @maronka wszystkie moje uwagi dotyczą, tylko i wyłącznie spalania samego drewna. Dla mnie czy to stara wersja z krótkim wymiennikiem i wlotem palnika jak wrota, czy najnowsze, łącznie z wood to ciągle kotły węglowe. Największą wadą, a spuścizną kotła węglowego to podawanie pp pod ruszt. Przy drewnie takie podawanie pp kiepsko działa i można sobie zaklinać rzeczywistość że jest inaczej, ale to naprawdę nie jest najlepsze rozwiązanie. Najnowsze cudo od mpm do drewna powinno spisywać się o wiele lepiej pod tym względem, aczkolwiek już dawno doszedłem do tego że pp powinno przepływać w stronę palnika z każdego boku komory w podobnych ilościach, a nie tylko z dwóch stron. Takie podawanie pp znacznie poprawiło by sprawność spalania drewna.
  14. Już same długaśne instrukcje, porady( fajnie że są, bo pomagają) świadczą że ten kocioł, jak i zwykła 14-a, do drewna nadają się co najwyżej średnio, cena jednak robiła i robi swoje.
  15. Niestety, te kotły są kotłami węglowymi, przystosowanymi tylko do spalania drewna. Myślę że lepszym wyborem do samego drewna byłby Caldo, albo inny kocioł od początku zaprojektowany do zgazowania drewna. Póki co połupanie drewna na drobno powinno pomóc. W tej konkretnej sytuacji pomogłoby też wpuszczanie pp przez drzwiczki od rozpalania. Zwiększyło by to warstwę żaru i spowodowało że cała dolna warstwa drewna spalała by się w miarę podobnie, czyli nie byłoby zalegania opału od strony drzwiczek, co może być przeszkodą w równomiernym opadaniu wsadu i sprzyjać tworzeniu luk którymi płynie powietrze nie biorące udziału w spalaniu. Należałoby też nie używać pw w elemencie wirowym, które w tym miejscu tylko szkodzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.