Skocz do zawartości

maracz

Stały forumowicz
  • Postów

    1 190
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    20

Ostatnia wygrana maracz w dniu 12 Października

Użytkownicy przyznają maracz punkty reputacji!

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

2 739 wyświetleń profilu

Osiągnięcia maracz

  1. Ładnie wygląda, ale stal w tym miejscu, zwłaszcza zwykła i nie chłodzona powietrzem, dość szybko się zdegraduje. W tym miejscu mimo wszystko, ceramika sprawdza się najlepiej.
  2. maracz

    Sonda lambda

    Dwa filmiki z porównaniem poziomu tlenu w czopuchu i komorze dopalania w tym samym czasie. Może kogoś to zaciekawi. Górny wyświetlacz to wartość tlenu w czopuchu, dolny wyświetlacz to wartość zadana w komorze dopalania. Po lewej stronie praca serwa. Pierwszy film Drugi film Oraz uchwycony moment reakcji serwa nań nagły spadek tlenu Poziom tlenu w czopuchu jest u mnie wyższy niż w komorze dopalania, ale nie można wykluczyć jakiejś nieszczelność kotła która ma na to wpływ. Sonda w komorze wydaje się być bardziej czuła na wszelkie zmiany od tej w czopuchu, czasami bywa tak że pewnych zmian w poziomie tlenu na które sonda w komorze reaguje, ta w czopuchu w ogóle nie wykrywa. Myślę że przeniesienie sondy do komory dopalania, to bardzo malutki kroczek, ale w dobrą stronę.
  3. @Dominik007 drewno masz ok, nawet bardzo ok. Którędy tam płynie powietrze pierwotne? Z jaką mocą w pracuje wyciąg żeby przy rozpalaniu dojść do zadanej tem spalin 200, a potem ją utrzymać? Tak jak napisał Predator powietrza nie ustawisz ręcznie w sposób "raz a dobrze", możesz wybrać sztywną nastawę jak najepszą dla całego okresu spalania wsadu drewna, ale to też ideał nie będzie.
  4. @PioBin nie mierzyłem prędkości przepływu gazów przez kocioł, ale mogę zmierzyć anemometrem przepływ powietrza zasilającego spalanie w moim kotle. Podam Ci go na pw.
  5. Ta dysza jest chłodzona powietrzem wtórnym, dodatkowo nie przewiduje tam aż tak wysokich temp które mogłyby wpłynąć destrukcyjne na stal w tym miejscu. Żeby mogło dojść do deformacji/topienia temp musiałaby być grubo ponad 1000 stopni przez dłuższy czas. Powstawaniu tak wysokich temp w palniku sprzyja jego niewielki otwór i przyśpieszenie przepływających przez niego gazów, oczywiście te gazy muszą być w odpowiedniej proporcji z tlenem. Pierwszym objawem płomienia o wysokiej temp jest topiący się popiół, czy to w obrębie wlotu do palnika, czy w dolnej komorze dopalania gazów. Nie śledzę cen kotłów holzgas, ale domyślam się że głównym atutem kotła z tego tematu, to cena, i jest tylko kwestią czasu aż pojawi się pierwsza recenzja. Bez względu na to jaki ten kocioł się okaże w użytkowaniu uważam że jest to zdecydowanie krok w dobrym kierunku, aczkolwiek spóźniony o kilka lat.
  6. Czy to powietrze sterowane automatyka, czy bez niej, to w przypadku zawieszenia się drewna nie rozpoznaje z jakiego źródła nadmiar tlenu pochodzi. Już pisałem, najważniejsze żeby przy spalaniu drewna nie dochodziło do notorycznych zawieszeń, czy wypaleń pustych przystrzeni którymi biegnące tam powietrze wychładza palnik. Przeczuwając właśnie rodząc się gównoburzę powiem, gdy opał się zawiesi, czy też wypalą się korytarze od nadmiaru źle ukierunkowanego pp, to zastosowanie choćby tysiąca sond i szczelin w palniku nie zlikwidują problemu, mogą to tylko z lekka załagodzić.
  7. Sonda i automatyka działająca według jej wskazań dodaje i ujmuje pw w zależności od tego co wykryje w miejscu jej zamontowania. Opał się zawiesi, jest nadmiar tlenu, to dopływ pw się zamyka. I jeżeli palnik jest wtedy wychładzany to przez pp. Najważniejszą sprawa przy spalaniu drewna to operowanie pp w taki sposób żeby w jak największym stopniu wykluczyć wypalanie się dziur, odsłaniających wlot do palnika. Używam automatyki w kotle na codzień i wiem jak to działa, a działa bardzo dobrze, i nie wyobrażam sobie spalania bez niej. Na całe szczęście każdy może wybrać to co w jego mniemaniu jest dla niego najlepsze. Sonda wcale nie musi być w czopuchu, choć zdecydowana większość kotłów holzgas ją właśnie tam ma, bo łatwiej ją tam zamontować i nie jest w tym miejscu narażona na tak destrukcyjne dla jej wytrzymałości warunki niż w innych, położonych bliżej palnika miejscach. Obecnie testuje działanie sondy w tym miejscu
  8. Odpowiednie paliwo(wilgotność), ciąg, ilość powietrza wtórnego i nie powinno być źle, no chyba że jakieś bardzo grube drewno włożymy. Swoją drogą, obecnie mamy na naszym rynku dosyć duży wybór kotłów na zgazowanie drewna. Jest z czego wybierać.
  9. No nareszcie coś się urodziło😀. Tylko premiera mogłaby być kilka lat wcześniej i zamiast wooda.
  10. Chyba nic lepszego niż wermikulit nie znajdziesz. Trzeba tylko poszukać odmiany o jak największej odporności na temp i jak największej gęstości. Ewentualnie, na wermikulit dodatkowo zamontować cienką warstwę ceramiki, która zapobiegnie szybkiej degradacji wermikulitu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.