-
Postów
1 924 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
13
Ostatnia wygrana Ryni w dniu 31 Sierpnia 2021
Użytkownicy przyznają Ryni punkty reputacji!
Informacje o ogrzewaniu
-
Co ogrzewam?
Dom wolnostojący 2 kondygnacje 170m, lata 70, ocieplony styropian: ściany 10cm, dach 12-40cm, piwnica nie ocieplona, okna plastik 2 szybowe
-
Instalacja
Starego typu, grzejniki w większości żeliwne
-
Kocioł
MPM 14kW A.D. 2018
O sobie
-
Płeć
Mężczyzna
-
Lokalizacja
Swerzędz
-
Zainteresowania
Budownictwo
Ostatnie wizyty
3 507 wyświetleń profilu
Osiągnięcia Ryni
-
Łączenie wentylacji grawitacyjnych ^^
Ryni odpowiedział(a) na Platinum temat w Wentylacja i rekuperacja
Łącznie kanałów wentylacyjnych do kanału zbiorczego jest możliwe co druga kondygnacje. Jednak wymiary tych kanałów i zasady ich łączenia określa norma, której nie znam aż tak szczegółowo, bo na co dzień nie jest mi potrzebna. Podobnie sprawa się ma z zastąpieniem komina kominkami wentylacyjnymi w dachówce. To można zrobić montując dla każdego kanału oddzieln kominek o odpowiedniej średnicy wewnętrznej, nie mniejszej niż 120mm. To trochę komplikuje sprawę, bo większość kominków wentylacyjnych w dachówkach to kominki przeznaczone do odpowietrzenia kanalizacji o średnicy wew. około 80mm. Dlatego lepiej przed rozpoczęciem prac, zasięgnąć opinii Inspektora Nadzoru Budowlanego i zorientować się w cenach, by nie wpakować się w kłopoty i niepotrzebna koszty. -
Pojemność bufora powinno się obliczyć wg. wzoru z obecnej normy: Zadaniem bufora jest zgromadzenie nadwyżek energii którą wyprodukuje kocioł, a która nie zostanie wykorzystana przez instalacje do ogrzania domu. Więc jego dogrzanie zależy od tego ile energii z zasypu zostanie od razu wykorzystane do ogrzania. I dopiero nadwyżki zostaną zgromadzone w buforze. Dlatego nie sądzę by wymiana grzejników coś zmieniła, bo nie zmieni się ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. Musisz też pamiętać, że w przypadku kotła na drewno ilość energii jaką da się uzyskać z jednego zasypu zależy od kaloryczność drewna, a ta jest różna w zależności od jego rodzaju(iglaste, liściaste).
- 3 728 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Alternatywne źródła ciepła w instalacji CO/CWU- wydzielone z MPM DS WOOD
Ryni odpowiedział(a) na carinus temat w Inne tematy o kotłach i piecach
Aż z ciekawości przejrzałem statystyki i u mnie sytuacja a wygląd podobnie, a i tej zimy zdążyło się kilka dni w których solary wystarczająco nagrzały CWU. Choć zapewne dużo w tym zasługi nietypowych rozwiązań w instalacji. -
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/gaz-ziemny-to-zly-nawyk-ktorego-europa-nie-potrafi-wykorzenic/9kp25n7,79cfc278
-
To mnie ubiegłeś. Przy układzie zamkniętym naczynie powinno mieć 8-10% objętości całego zładu.
- 3 728 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Chciał bym tylko wszystkim przypomnieć, że PW podawane przez przegrodę w tym kotle jest podgrzewane.
- 3 728 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Chyba nie. https://bialczynski.pl/2016/02/13/tadeusz-mrozinski-czciciele-niebios-gwiazdzistych/
-
@Robokop jeszcze raz dekuje z dokumentacje i jej uzupełnienie. Zgadzam się też z @maracz, że powinno wystarczyć podawanie PW tylko przez przegrodę. PW w palniku może być potrzebne dopiero przy trudniejszym drewnie, pewnie głownie przy iglakach. @homer90210 Komora zasypowa w tym kotle pełni rolę gazogeneratora, przypuszczam, że właśnie dlatego producent nie zastosował klapy oddymiającej. Taka komora musi być szczelna, a klapa oddymiająca stanowiła by w niej potencjalną dziurę, która mogła by powodować ucieczkę nie spalonych gazów do wymiennika. Do oddymiania komory w tym kotle producent zastosował klapę krótkiego obiegu w wymienniku, której otwarcie powoduje ominięcie wymiennika, co skutkuje zwiększeniem ciągu i wyssaniem gazów przez palnik. Nie jest to może idealne i wygodne rozwiązanie, bo wymaga zastosowania całej procedury oddymiania komory, której niestety trzeba się nauczyć. Ale przynajmniej mamy tą pewność, że wszystkie gazy przejdą przez palniki i zostaną spalone.
- 3 728 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
@Robokop Dobra robota z tą dokumentacja fotograficzną. Choć ma jeszcze pytanie/prośbę, czy możesz sprawdzić czy w przegrodzie są też otwory PW do góry? Co do samej przegrody mam wątpliwości, ale to może dlatego, że palę głownie węglem, a przy węglu stal jaka by ona nie była nie wytrzymuje zbyt długo. I jeszcze jedno jak gruba jest przegroda?
- 3 728 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Było. https://www.onet.pl/biznes/biznesalert/jakobik-nowa-gra-gazpromu/cv925n5,30bc1058
-
-
Kocioł rozgrzewa się do 55°C bo przy takiej temp. przełącza się zwór ochrony powrotu i kocił zalewany jest zimna wodą. Swoja drogą przy drwinie przydała by się wkładka 60-65°C Ja chciał bym wiedzieć jaka jest temp. spalin i do ilu stopni udało Ci się rozgrzać bufor po odcięciu instalacji. Bez tych informacji trudno zgadnąć, gdzie znika ciepło ze spalania i w czym tkwi problem.
- 3 728 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
@kin Wszystko jest OK. Wprowadziłeś się i wygrzewasz nowy dom, dlatego kocioł nie jest wstanie dogrzać bufora, bo całe ciepło które wyprodukuje idzie od razu w instalacje, na rozgrzanie ścian i podłóg(to też rodzaj bufora). Uzbrój się w cierpliwość to z czasem się ustabilizuje. Choć może się też okazać, że dopiero w następnym sezonie.
- 3 728 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
@Robokop instalacja 0,7-0,8 bar naczynie 0,5-0,6 bar(poprawcie nie jeśli się mylę). To jednak nie rozwiąże problemu, bo ten 1% wody, który nie zmieści się w naczyniu będzie musiał się gdzieś podziać, a że nie ma gdzie, to ciśnienie w instalacji wzrośnie. Musisz dołożyć dodatkowe naczynie, albo wymienić to które masz na większe.
- 3 728 odpowiedzi
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
O wulgaryzmach i inne takie (z Ogólnie o cenach opału itp...)
Ryni odpowiedział(a) na marcin temat w Rozmowy na dowolny temat
Fajnie, że pojawił się taki wątek. "Kurwa jego mać" dzisiaj zostanie odebrane jako wulgaryzm, ale nie zawsze tak było. W naszym języku "Kurwa" pochodzi od słowa krowa, a krowa do dziś w niektórych kulturach uważana jest za święte zwierzę. I tak też było w naszej kulturze. W przeszłości krowa była uważana za bardzo wartościowe zwierze, mi. przez mleko. Była i do dzisiaj jest w wielu przypadkach jednym z niewielu zwierząt, które daje szanse na przetrwanie okresu nieurodzaju i przez to jej ranga urosła do roli opiekunki rodzimi, a z czasem do powstania kultu krowy. "Mać" to słowo pochodzi od sława macierz, a to słowo w naszej kulturze oznaczało matkę i było również interpretowane jako opiekunka "ogniska domowego". To wszystko dzisiaj może wydawać się dziwne, ale w przeszłości zwrot "kurwa jego mać" miał bardzo pozytywny wydźwięk, a dziś można go tłumaczyć "krowa jego matka(opiekunka)"