Skocz do zawartości

kozik123

Stały forumowicz
  • Postów

    124
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez kozik123

  1. Druga pokojowka jest podpieta do sterownika zaworu mieszajacego defro mz wiec jakiego modulu mi jeszcze brakuje? Pokojowki steruja zaworami 3d niezaleznie a problem jest jedynie przy rozpalaniu/wygaszaniu kotla bo piec odbiera sygnal tylko od tej podpietej bezposrednio pod piec.
  2. Ma ktos dwie pokojowki przt gammie i dzialaja one niezaleznie od siebie?
  3. Jak w temacie, dwa zawory mieszajace na silownikach sterowane dwiema pokojowkami, jedna podloczana bezposrednio do pieca druga po mz-cie. Pytanie czy da sie to skonfigurowac tak zeby jedna i druga pokojowka sterowala piecem( dawala sygnal do rozpalabia/wygaszania) bo teraz tylko jedna nim steruje i wygasza piec jak sie sama dogrzeje mimo ze druga dalej jest w trybie grzania. Na zdjeciu jest to pokazane, zawor wbudowany dogrzany wygasza piec mimo niedogrzanego zaworu 1.
  4. Jutro wrzuce dokladniejsze zdjecia i czytelny schemat instalacji bo w tym domu jeszcze nie mieszkam. Cos czuje ze ten instalator tego nie poprawi bo On wie lepiej i siedzi w tej branzy dluzej niz ja zyje... Ciezki temat.
  5. Sa zielone rurki, moj blad. Zz tak jak widac przed pompami . Nie da sie tego czytac? Pisze i edytuje z tel w miedzyczasie, jezeli zle to wyglada to jutro postaram sie zrobic lepszy rysunek instalacji. Tak sa podlaczone zwierciadla. A to podlaczenie to zasilanie dolnej podlogi z zaworu 3d( tego nad ta rura).
  6. Aaa sluchaj wykonczeniowke robie w miedzyczasie wiec wszystko sie nawarstwia... Walcze na paru frontach. Nizej daje odreczny schemat instalacji co. Zawor 4d zamkniety na 0 i pompa cwu wylaczona . Pierwszy zawor 3d plus silownik gorna podloga wpieta w mzta 4d drabinki plus grzejnik bez silownika( manualnie) Drugi 3d plus silownik wpiety w sterownik ( dolna podloga) Na koncu cwu Zawory zwrotne przed pompami
  7. W ekran producenta w sterowniku nie moge wejsc poniewaz wymagany jest kod, 5162 nie dziala w tym wypadku.
  8. Tak przeplywy 1,5 l i jest ok, chodzi mi o obieg kotlowy na nitce zasilajacej, pierwszy zawor 3d otwarty na 15% i temp zadana 30stopni ( rura zasilajaca przed zaworem goraca), drugi zawor 3d jtory jest ostatni na nitce zasilajacej otwarty na 80% przy zadanej 30stopni i rury przed zaworem ledwo letnie. Co do problemu ze spalinami to nie wiem w czym moglby byc problem? Komin 200mm ceramiczny wysoki na 9m . temp spalin srednio 110stopni.
  9. Producenta czego? Piec defro gamma 15kw , podczas pracy nie widzialem nizszej temp niz 52 stopnie ( zaraz po czyszczeniu pieca). Srednia temp podajnika to 60-65 stopni. Najbardziej wzrasta gdy obroty wentylatora soadaja w dol.
  10. Poskrecalem rotametry tak ze jest wszedzie 1,5. Jak podlogi sa poustawiane na 30stopni to jakos to chodzi( oczywiscie przy stalej pracy pompy kotlowej) ale widac brak obiegu bo drugi zawor 3d otwarty na 80%. Jaka jest dopuszczalna ( bezpieczna) temp podajnika wewnetrznego? W ustawieniach pieca mam zakres 50-85 stopni i przy ustawieniu na 70 potrafi mi przyjsc alarm i wygasic piec.
  11. Na poddaszu rozstaw co 12,5cm w pokojach, co 15 garderoba i schowek i co 10 lazienka. Zasilanie jest podane na gorna belke. Co do samych rotametrow to jakie przeplywy poustawiac skoro 2 to za duzo? Nie przy wszystkich rotametrach te talezyki na sprezynkach reaguja, np skrecony na maxa pokazuje np 1. I przeplyw/ regulacje robic przy konkretnych nastawach pompy podlogowej( chodzi mi o moc pompy) czy to nie ma roznicy?
  12. 0 gora, 3 na dole. A co z zalaniem szklanek?
  13. Przeplywy chyba 2l( patrzac po czerwonych grxybkach) , ale nie wiem na co patrzec( nie zaglebialem jeszcze tematu) na czerwony grzybek na sprezynie czy na poziom wody...? Bo nie wszystkie rotametry sa zalane na 100% , niektore np do polowy tylko, a czemu?
  14. Gorny rozdzielacz, dolny taki sam tylko na 12 obiegow.
  15. Czyli jaka przerobka usprawni cala instalacje, co najlepiej zrobic?
  16. Pompa przewalowa sterowana jest z czujnika wbudowanego i z tego samego czujnika korzysta zawor podlogiwy z sikownikiem dolnej podlogi. Pompy podlogowe widac na zdjeciach : zawzawor wbudowany i zawor 1( dolna i gorna podloga) . pompa za zaworem 4d jak i sam zawor 4d nie sa podpiete pod sterownik ( pompa jedynie sie uruchamia razem z kotlowa od progu temp) , gdyz zawor ten nie jest na silowniku a sterowany manualnie. Jak juz wspomniano problemem jest brak obiegu goracej wody, problem rozwiazuje sie podczsas pracy cwu lub gdy zawor 4d jest otwarty na 100% ale to nie jest rozwiazanie...
  17. Tak mzt pracuje jako zawor podlogowy pod ktory podlaczony jest zawor 3d na silowniku, jego czujnik powrotu podpiety jest przed samym wejsciem powrotu do pieca co nijak ma sie do wskazan temp czujnika wbudowanego zaworu podczas pracy pompy przewalowej z uruchamianiem histereza powrotu. Przy pracy pompy przewalowej ciaglej temp czujnikow obydwu zaworow pokrywaja sie . Odnosnie rozwiazania problemu to co, pompa za zaworem 4d?
  18. Na stalych ibrotach c1 pompa chodzi na 6w. Na ustawieniu min na grzejniki idzie 4w. Zawor jak zdlawie minimalnie to jest 1w czyli mieli... Wstawienie "skrotu " za ostatnim po nitce zaworem 3d a powrotem do kotla pomoglo by w odzyskaniu obiegu, plus zaworyvzwrotne przy wyjsciu i wejsciu do kotla? Widac ze nie ma obiegu... Pompa kotlowa 5w , pompy na zaworwch 3d po 12w i takie otwarcie zaworow...
  19. Nie da rady... Pompa kotlowa wilo 25/1-4 pracuje na min czyli na 5w a zawory 3d podlog pootwierane na 60% i dogrzany jedynie pierwszy pi nitce . KNie da rady... Pompa kotlowa wilo 25/1-4 pracuje na min czyli na 5w a zawory 3d podlog pootwierane na 60% i dogrzany jedynie pierwszy pi nitce .
  20. Ale czemu przy 70 na piecu na podloge idzie max 42stopnie przy otwartym zaworze 3d na 100%? Jezeli bym dolaczyl dolna podloge i drabinki na 4d to nawet 40 by nie dobilo na podlogowce... Moze zawory zwrotne na wyjsciu i powrocie z kotla pomoga zeby pompa kotlowa nie cofala wody z instalacji?
  21. Zawory 3d ustawione jako podlogowe. Wskazania czujnikow temp powrotu nie pokrywaja sie gdy pompa ustawiona jest jako przewalowa, przy pracy jako krotkiego obiegu tak jak teraz wskazania sa takie same ale pompa pracuje caly czas i nie mam wplywu na wysokosc temp powrotu( zazwyczaj jest kilka stopni nizsza niz temp pieca). Przy pracy jako pompa przewalowa ustawialem temp progu zalaczania pompy, teraz pracuje caly czas. Teraz gdy zawor 4d na 0 to goraca woda nie dochodzi do niego wcale, zatrzymuje sie przedczaworem 3d gornej podlogi( pierwsza na nitce zasilajacej). Gdy zawor 4d otworze lub gdy pompa cwu ruszy to obieg idzie . tak jak teraz 70zadana62powrot zawor 3d otwarty 100% , pompa krotkiego obiegu 5w to na podloge idzie 42stopnie, jezeli tylko zwieksze obroty pompy przewalowej to temp podlogi spada ... Tutaj filmik z podgladu dolnej i gornej podlogi na sterowniku, pompa ustawiona jako przewalowa z progiem zalaczenia i widok roznic w powrotach. 20200515_181654.mp4 Widac wahania temp zaworow 3d w zaleznosci od pracy pompy przewalowej. Zawor wbudowany to dolna podloga po sterowniku pieca, zawor1 to podloga gorna po mzcie i czujniku prxy wlocie powrotu do kotla. 20200512_104332(1).mp4
  22. Po kolei. Silowniki 3d dolnej i gornej podlogi sa odbiciami lustrzanymi ( kreca sie w rozne strony, jesli o to chodzi) . pompa przewalowa i silownik 3d dolnej podlogi widza ta sama temp powrotu bi sterownik pieca obsluguje heden zawor mieszajacy pod ktory podpieta jest wlasnie dolna podloga i z tych wskazan temp powrotu korzysta pompa przewalowa( zawor 3d nie steruje powrotem kotla bo ustawilem mu ochrone powrotu 5 stopni nizej niz ochrona powrotu na pompie przewalowej ). Jak juz napisalem, sterownik pieca obsluguje jeden zawor mieszajacy wiec gorna podloga podpieta jest przez mz defro i czujnik przypiety jest przy samym wejsciu powrotu do pieca( nie sprawdza sie to bo roznica miedzy czujnikiem wbudowanym a tym od mzta w skrajnych przypadkach rozni sie 20stopni... ) z tego powodu ochrona powrotu 3d na gornej podlodze jest ustawiona 20stopni niz 3d dolnej podlogi zeby zawor nie wariowal ( zamykal sie i otwieral w kolko. Temp zadana pieca 70, ochrona powrotu pieca 55, ochrona powrotu 3d dolnej podlogi 50, ochrona powrotu 3d gornej podlogi 30, start pomp 58( przewalowa, grzejnikowa,cwu), start pomp podlogowki 50. Na chwile obecna zawor 4d ustswiony na 0, i wygrzewam osobno gorna i dolna podloge. Pompa kotlowa ustswiona jako krotkiego obiegu ( stala praca). Gdy byla ustswiona jako przewalowa i uruchamiala sie czasowo podczas spadku temp powrotu to piec i zawory 3d nie stabilizowaly sie bo podczas uruchomienia zaburzala przeplyw goracej wody przed zaworami przez co za bardzo sie otwieraly a nastepnie gdy wylanczala sie to goraca woda przegrzewala zawory 3d o 10 stopni ponad temp zadana. Co jeszcze mnie dziwi ( moze to normalne?) 4d na 0, dolna podlog zjechana z temp na min i 5% otwarcia zaworu, gorna podloga( pierwsza na nitce zasilajacej z pieca) zadana 40 stopni zaworu 3d, na piecu 70stopni, powrot na krotkim obiegu przez bajpas ( pompa 5w pracy) 62stopnie . Co ciekawe zawor 3d gornej podlogi otwarty na 100% a podloga osiaga max 42stopnie ( czujnik za pompa) . rura zasilajaca goraca do miejsca odejscia do zaworu 3d( 20cm przed zaworem 3d juz wyraznie chlodniejsza). Instakator zasugerowal montaz zaworu termoststycznego na powrocie albo zaworu zwrotnego bo efekt byl taki przy pracy czasowej pompy przewalowej ze uruchamiajac sie przepompowywala goraca wode z zasilania na powrot przez bajpass( czuc po rurkach na dotyk) , zeby efektywnie i w miare sxybko dogrzewala powrot musialabyc ustawiona na 15w mocy, przy mniejszrj mocy dogrzewala wolniej albo np przy 5w nie dogrzewala powrotu do zadanej 55stopni tylko do 50 i przez to temp pieca spadala . Czyli w tym zestawieniu co wyzej piec 15kw zasila jedynie gorna podloge 90m2. Pracuje na 100%mocy 70zadana 62powrot. Zawor 3d otwarty 100% i idzie max 42 stopnie. Cisnienie instalacji 1,5 bar. Juz nie wspomne ze spalanie to prawie 40kg peletu/doba. Pompa wilo 24/ 1-6 ustawiona na 12w pracy, nawet na najwiekszej mocy 40w temp za pompa nie przekracza 45stopni
  23. Zawor 4d rozkrecilem na 100% drabinki termostatami skrecilem na 0 a jedynie grzejnik w garazu chodzi aby obieg byl, puki co dziala, zobaczymy jak dlugo, chciaz zebym wylewki wygrzal a pozniej niech poprawiaja...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.