Skocz do zawartości

sorier

Stały forumowicz
  • Postów

    486
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    5

Odpowiedzi opublikowane przez sorier

  1. 44 minuty temu, ray1243 napisał(a):

    Zdarza się wam, że sterownik przekłamuje temperaturę ?

    Dlatego każdy sterownik ma kalibracje temperatury. U mnie przekłamuje o 1st.C

    1 godzinę temu, ray1243 napisał(a):

    Jak podłącze pod OT to po czym poznam, że działa właściwie ?

    OT moduluje mocą kotła bez wyłączania go. Oczywiscie pod warunkiem, że zapotrzebowanie na ciepło jest większe niz minimalna moc kotła.

    PWM (TPI) Włącza i wyłącza kocioł cyklicznie, przeważnie w stałych cyklach, np 20 minutowych (3CPH). Np. kocioł pracuje 7 minut i nie pracuje 13, albo pracuje 10 i nie pracuje 10 minut. Itd.

  2. 6 godzin temu, agony napisał(a):

    Czyli niezależnie od tego ile zużyję, to z racji że jakieś inne mieszkanie też jest podłączone, to zapłacę podobnie do tego, gdybym robił tak jak robię obecnie, czyli je wyłączał?

    Jak będziesz oszczędzał to zapłacisz trochę mniej, ale z racji tego że macie z sąsiadami wspólne ogrzewanie, to wszyscy zapłacicie trochę mniej. Sąsiadom zrobisz dobrze, a sam będziesz marzł.

    Sądząc z opisu właściciel ma głowę na karku i tak dobrał grzejniki i krzywą grzewczą, że wszystkie grzejniki muszą byc otwarte na maks żeby temperatura była optymalna. To takie zabezpieczenie przed modnym grzaniem i wietrzeniem jednocześnie i pseudooszczędzaniem przez zakręcanie grzejników w róznych porach dnia.

    • Lubię to 1
  3. Godzinę temu, ray1243 napisał(a):

    Co do sterownika to myślałem nad Salus RT520RF bezprzewodowy bo tylko taki wchodzi w grę.  Coś lepszego w podobnych pieniądzach macie ?

    Może być, ma tryb  pwm dla podłogówki (zwany tam 3CPH).

     

    Godzinę temu, ray1243 napisał(a):

    Nie może być taki nisko bo przy gruncie zimniej ? dlatego trzeba dać wyżej ?

    Im wyżej tym stabilniejsza temperatura (mniejsze wahania dobowe).  Czujnik nie ma być w cieniu, tylko na ścianie na której nigdy w ciągu doby nie padają promienie słoneczne. 

  4. 12 godzin temu, ray1243 napisał(a):

    Jeszcze taki szczegół a może nie szczegół - czujnik temp. zewn. przykręciłem sobie w skrzynce gazowej od dołu jakby - po prostu jak wierciłem w kotłowni to tak wyszło, że wyszedłem koło gazu, zakryła to skrzynka i dałem czujkę z dołu bo tam nie będzie na nią słońce świecić. Może ona być do blachy złapana ?

    Północna ściana i jak najwyżej. Na pewno nie na wysokości skrzynki gazu.

    Sama krzywa się służy do regulowania temperatury pomieszczeń, ona tylko z grubsza ustawia temperaturę kotła, a dokładnej regulacji dokonuje jakikolwiek sterownik albo termostat. Najlepiej sterownik on/off  PWM dedykowany do podłogówki.

  5. 1.Szukaj montera/instalatora/autoryzowanego serwisanta (najlepiej w jednej osobie) w swojej okolicy i bierz najprostszy (w budowie i obsłudze) kocioł wyposażony w funkcje które są ci naprawdę potrzebne. Wszystko się psuje, więc ważne jak szybko i za jaką cenę da się kocioł naprawić,  a nie jak bardzo jest niezawodny wg różnej maści znawców.

    3.Jeżeli kocioł 1f to moc jak najmniejsza.

    4.Jeżeli komin jest w dobrym stanie to nie ma sensu dawać wkładu koncentrycznego.

    5.Do każdego systemu kominowego masz dedykowaną nasadę

    6.Przez kocioł do kanalizacji.

    7. Nie potrzebujesz do tego wymiennika, tylko zawory. Wymiennik dajesz gdy kocioł na paliwa stałe jest w układzie otwartym, a gazowy w zamkniętym.

  6. Bojler dobierasz nie do ilości osób, a do sposobu zużycia ciepłej wody. Jeżeli np 3 osoby często korzystają z prysznica po sobie to bojler musi być większy, a jeżeli w różnych porach dnia to mniejszy. Jeżeli lubią kąpiele w wannie to bojler musi być jeszcze większy, a najlepiej kocioł 2f lub przepływowy podgrzewacz na 380V.

    Umywali i (czasem) zlewozmywak to inna historia, tam wystarczą małe przepływowe podgrzewacze - jest to wygodniejsze i tańsze.

    Bojler* póki działa zostawiłbym, a kocioł dał 1f. Jak bojler padnie to wymień na nowy, ewentualnie z wężownicą. Zależy jakie będą ceny prądu i gazu w przyszłości, a tego nikt nie wie. 

    *)Zakładam że ten bojler ma grzałkę.

  7. 14 godzin temu, aga462 napisał(a):

    teraz gdy zgasze jeden grzejnik, to dopiero taktuje i przy jednym uruchomieniu (przez salusa) włącza płomyk na 5 min i wyłącza/obniża temperature na kotle przez kolejne 5 min i tak przez jakieś 20-40 min to już zależy w którym momencie salus osiągnie ustawioną temperaturę w pokoju i da sygnał.

    To nie jest taktowanie, raczej praca cykliczna spowodowana przewymiarowaniem kotła. Taktowanie to wyłączenie kotła po kilku, kilkunastu, może kilkudziesięciu sekundach od odpalenia, zanim zacznie cokolwiek grzać.

    Gdybyś miała sterownik pokojowy PWM to kocioł całą dobę pracował by w ten sposób jakiego oczekujesz teraz. Uruchamiał by się co 10 minut na czas zależny od zapotrzebowania mieszkania. Nie ma w tym ani straty ani zysku, przynajmniej w granicach błędu pomiaru w domowych warunkach. Za to taktowanie jest zawsze nieekonomiczne, bo strata na odpalenie i zgaszenie palnika, która przy pracy cyklicznej ma pomijalnie mały wpływ na sprawność całkowitą, to przy taktowaniu ma ogromne znaczenie, bo wtedy praca całkowita to prawie wyłącznie odpalenia i gaszenia palnika.

  8. Tak na szybko wygooglowaelm znany wykres:

    https://www.termocert.com.pl/images/komfort-cieplny/temperatura-przegrod-budowlanych.jpg

    To nic nadzwyczajnego że czujesz dyskomfort gdy temperatura na zewnątrz (czyli temperatura przegród) spada.

    Termostaty grzejnikowe to inny temat. One nie utrzymują stałej temperatury (dlatego nie są cechowane w stopniach celsjusza) tylko pewną proporcje przepływu wody przez grzejnik w stosunku do temperatury w okolicy termostatu. Jeżżeli temperatura wody zmienia się nieproporcjonalnie w stosunku do zapotrzebowania pomieszczenia (lub odwrotnie) to termostat zawsze wymaga korekty.

    Jaką masz wilgotność w pokoju?

    temperatura-przegrod-budowlanych.jpg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.