Skocz do zawartości

MIQ

Stały forumowicz
  • Postów

    778
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    7

Odpowiedzi opublikowane przez MIQ

  1. 2 godziny temu, eliks napisał:

     

    Mam teraz 18KW. Masz za mało danych aby obliczyć co jest demagogią a co nie. Kiedyś na forum podawałem dokładnie ile czasu kocioł buja z iluś tam stopni do pewnego pułapu i skoro piszę że tak jest, to nie wmawiaj mi proszę że jest inaczej. Pozdrawiam i nie próbuj sugerować że ATV/VTC to zło, że kocioł grzeje tylko siebie i blokuje dostęp ciepłej wody na układ CO bo chyba w tym kierunku zmierzasz. A już w ogóle sprawdza się w domach gdzie pan domu ma palec grzebalec i lubi bawić się sterownikiem kotła nie do końca mając pojęcie co robi.

    A gdzie ja wmawiam komukolwiek coś takiego? 18kW? To pomnóż sobie liczby z postu #18 przez 1,5. W dalszym ciągu daleko do 3m³ . Zauważ, że nie neguję ani jednej podanej przez Ciebie informacji, ale...Próbujesz uzasadniać wyższość jednego rodzaju ogrzewania nad drugim bazując na nieuprawnionym porównaniu i to właśnie jest demagogia. 

    Widzę, że emocje zagrały, bo nie doczytałeś do końca. 

  2. 12kW kocioł pracujący przez 20 minut wytworzy 14,4MJ energii. Zakładając sprawność k. gazowego 80%, odpowiada to 0,5m³ gazu. 

    Te Twoje 3m³ na rozruch porównywane z dogrzewaniem peleciakiem w 20min  jest dla mnie demagogią. 

    Dość offtopu. 

    Zatem zabezpieczenie powrotu zaworem ATV działa, jeśli nastawa temperatury kotła jest o 15 stopni wyższa, niż temperatura robocza ATV. O takie właśnie relacje chodziło. Dzięki

    • Zgadzam się 1
  3. Z góry przepraszam za offtop, ale pewne kwestie nie dają mi spokoju.

    3m³ gazu to jakieś 30kWh czyli 108MJ. Tymczasem 61MJ wystarczy, aby rozgrzać 300l wody o 50st i to przy założeniu, że woda nie stygnie. Czyli ok, grzejniki oddają ciepło do pomieszczeń.

    Ale piszesz, że Twój kocioł peletowy w 20 min rozgrzewa taką instalację? Musiałby mieć 90kW!

    Nie trzyma się to kupy. 

     

  4. Co do członu D, to w moim przypadku taki "spowalniacz". W trakcie rozpalania, jeśli przy wyłączonej pompie(steruje nią inny sterownik) temperatura wody rośnie stosunkowo szybko, sterownik zmniejsza otwarcie klapy PP. Jest ona otwarta moim zdaniem ciut za dużo, ale to ma na celu ułatwiać rozpalanie. Po wypaleniu drewna, a w międzyczasie włączeniu pompy obiegowej, przyrost temperatury wody nie jest tak duży. Mam wrażenie, że spaliny z węgla również nie są tak gorące, jak z rozpałki. Do rozgrzania kotła w okolice temperatury zadanej klapa na max otwarta. W zakresie proporcjonalnej pracy regulatora PID, czyli w okolicach zadanej, sterownik stopniowo przymyka PP. Na ogół stabilizuje się (oczywiście są niewielkie oscylacje) to wszystko około 2st przed zadaną. 

  5.  

    14 godzin temu, MaaGdA napisał:

    Widziałem kilka sterowników PID, ale w każdym z nich dało sie ustawić tylko człon PI - więc ta naklejka "PID" to tak na wyrost trochę.

    W SPR11 jak najbardziej jest człon D regulatora PID. Z perspektywy lat powiem, że człon I jest zbędny, chyba, że nastawiamy 60 stopni i chcemy koniecznie, aby tyle było w stanie ustalonym, a nie nieco mniej, np. 58. 

  6. I oczywiście potrafi to jeden sterownik. Zapomniałeś napisać jego nazwy... Nie masz SKZP więc daruj sobie takie wpisy.

     

    Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

    Jest kilka z internetem i kilka takich, które potrafią to, co napisałem. Po prostu wypowiedziałem swoje zdanie na temat postaw niektórych osób na wątku, które nawet zbieżne jest z opinią konstruktora SKZP. Kto jak kto, ale Ty powinieneś rozumieć słowo pisane. Pozdrawiam.

     

    Acha

    Aha... Wystarczy jedna nastawa na cały sezon i jest bardziej intuicyjny od "tego wyjątkowego".

     

    Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

    Gdybyś przeczytał poprzedni wpis, to znalazłbyś tam właśnie takie stwierdzenie. Mniej emocji, wiecej rozumienia słowa pisanego.
  7. Myślę, że zamiast wieszać psy na producencie, w takich sytuacjach jak wyżej wymieniona należało wybrać rozwiązanie już działające, a nie obietnicę. Inna rzecz, że wg relacji osób na tym wątku sterownik powinien po jednorazowym dobraniu nastaw do posiadanego węgla "obskoczyć" cały sezon. Kolejna sprawa, że moduł internetowy nie umożliwia rzutu okiem na palnik, popiół czy wymiennik. Następna - podobno interfejs sterownika miał być tak intuicyjny, że starszą osobę wystarczy poinstruować przez telefon, a poradzi sobie z obsługą....

  8. Mnie chodzi dokładnie o to, że skok temp w dół daje skok mocy w górę co powoduje wzrost temp spalin. Choć inny sterownik steruje kotłem, to jednak widać tę zależność (mimo systematycznego uciekania mocy w górę z powodów wyżej podanych) czyli - obydwa reagują w podobny sposób i w podobnym czasie.

     

    --

    Może wyzeruj chwilowo parametr I w SPP, to łatwiej będzie obserwować.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.