Skocz do zawartości

tasheena

Forumowicz
  • Postów

    93
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez tasheena

  1. Termet Gold jest OK. Mam drugi sezon po wymianie z kotła węglowego i nie narzekam.
  2. Podsumowanie sezonu. W tym miejscu chciałbym przede wszystkim podziękować koledze "Sambor" za cenne wskazówki i propozycję zakupu Termeta - to był bardzo dobry wybór. Zakupiłem m.in. Termet ECOCONDENS GOLD PLUS 25 kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny+sterowanie pogodowe, regulator temperatury Termet ST-292 V2, sprzęgło Elterm SKE 55 2DC Condens, pompa do skroplin Grunfosa. Jak pisałem wcześniej kocioł ogrzewa dwa budynki. Centralne ogrzewanie to dwa obiegi- tylko grzejniki. Koszty ogrzewania porównywalne z węglem ! Zobaczymy w następnym sezonie, ponieważ zima nie była ostra. Wymieniłem też dwa stare okna. Mój obecny dwupłaszczowy podgrzewacz wody użytkowej m-ki Elektromet WGJ-g , poj. 140 l - na razie daje radę, woda podgrzewa się szybko. Wymieniłem też elektrodę magnezową. Pozdrawiam.
  3. Jestem początkującym użytkownikiem tego kotła i z tego co wiem to przynajmniej z poziomu użytkownika nie ma takiej możliwości. Na podstawie wyświetlanej temp. grzania CO i nr krzywej można odczytać z wykresu jaką temp. zewn. odczytuje sterownik.
  4. A może zrobić bez sprzęgła, skoro są to układy grzejnikowe i połączyć jako jeden układ ? Tylko czy pompa w kotle da radę ?
  5. Mam pytanie jeszcze o sprzęgło, czy nie powinno być to sprzęgło-kolektory SKE Condens – wersje dedykowane do kondensacyjnych źródeł ciepła ?
  6. czy np. to będzie ok : https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/termet-kociol-ecocondens-gold-plus-kod-wkj4621000000.html https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/czujnik-ntc-z-przewodem-z0960001000.html https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/termet-czujnik-temperatury-zewnetrznej-kod-wkc0566000000.html https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/elterm-sprzeglo-hydruliczne-she-oc-40-kw-1-0402040.html https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/elterm-kolektor-2-drogowy-do-sprzegiel-hydraulicznych-1-ocieplony-kod-0512040.html
  7. Myślałem o: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/termet-regulator-temperatury-open-therm-cr-11011-kod-t9656000000.html Czyli reasumując: Termet Gold 25kW, sprzęgło ( o mocy jakie polecałeś), czujniki CWU i temp.zewnętrznej. Oczywiście wcześniejsze płukanie instalacji CO.
  8. Czy jest jakiś sprawdzony regulator do Termeta Golda, żeby zdalnie regulować ten kocioł bez biegania do kotłowni ?
  9. Też tak myślałem na początku, ale: w bud.B nie mam gazu i osobnego pomieszczenia na kocioł i ew.zbiornik CWU.
  10. Też się zastanawiałem nad Termetem (tym bardziej że firma jest ok. 90 km ode mnie). I jeszcze pytanko: czy mój obecny dwupłaszczowy podgrzewacz wody użytkowej m-ki Elektromet WGJ-g , poj. 140 l, w izolacji polistyren będzie się nadawał do kotła gazowego kondensacyjnego ?
  11. Proszę, podpowiedz mi jeszcze model kotła, ponieważ instalator na początku sugerował model 200W, jednak po przeglądnięciu filmików i instrukcji stwierdziłem, że chyba nie wykorzystam jego możliwości. Chociaż podoba mi się możliwość regulacji krzywych grzewczych, gdzie w modelu 100W chyba tego nie ma. Z góry dzięki.
  12. Dzięki "Sambor". Czy mogę Cię prosić jeszcze o dwa zdania, jak wtedy pracuje ten kocioł tylko z pogodówką, tzn. po osiągnięciu temp. w CO przed sprzęgłem pompa kotła wyłącza się a pompy A i B za sprzęgłem pracują dalej ? Dopytuję, bo instalator twierdzi, że jak pompa kotła (czy cały kocioł) się wyłączy to powinny się odpowiednio wyłączyć pompy na A i B ? Czy kocioł bierze też temp. ze sprzęgła ?
  13. Dopytuję się o te dodatki bo sugerowano mi zakupienie dodatkowego sterownika na dwie pompy za 2 tyś. z regulatorami pokojowymi. Wcześniej była propozycja Vitodensa 200W, ale jest to u mnie chyba niepotrzebne. Podsumowując, kupuję kocioł 1-funkc.Vitodens 100W (czy 19 kW wystarczy ?), zasobnik, sprzęgło i regulator/czujnik pogodowy. Pompy na obiegi A i B pracują niezależnie od kotła. Czy sprzęgło dedykowane dla Viessmana i na co zwrócić uwagę ? Widzę też ,że montuje się separator cząstek stałych-czy warto ?
  14. Źle napisałem o tych 6 st, ponieważ nie były to straty na odcinku bud.A-bud.B , tylko różnica między zasilaniem a powrotem z budynku B mierzona w kotłowni (w bud.A)-ale to jak budynek był wygrzany. Ta różnica nie przekraczała 10 st. Do tej pory na budynek B szła temperatura w CO ok. 40 do 45 st. i było ok. Podobnie na bud. A na grzejniki nieszło więcej niż 40-45 st. Tu dodam, że nowy kocioł chciałbym dać do piwnicy gdzie stał węglowy. W tej chwili też mam zawory 3D i ręcznie reguluję temp. na A i B.
  15. Mam jeszcze pytanie, czy do sterowania takim układem wystarczy pogodówka, czy trzeba dodatkowo zamontować regulator temp. pomieszczenia ? Chciałbym (podobnie jak to mam w węglowym) żeby utrzymywana była stała temp. na c.o., natomiast temp.pomieszczenia byłaby już regulowana termostatem na grzejniku. Chyba, że praca kotła gazowego wygląda trochę inaczej .
  16. W związku z likwidacją kotła węglowego będę instalował nowy kocioł gazowy ( obecnie też był ale stary Vaillant VUW PL 240/2-5, podłączony przez wymienniki). Do ogrzanie dwa budynki mieszkalne : Budynek „A”- budynek starszy ale ocieplony, pow. 130 m2, obliczenia wg „cieplowlasciwie” max=12 kW, średnie 6 kW, instalacja co w miedzi-tylko grzejniki (13 szt.) , tutaj kotłownia i CWU Budynek „B”-nowy budynek, pow. 100 m2, obliczenia wg „cieplowlasciwie” max=6 kW, średnie 2,7 kW, instalacja w pex-tylko grzejniki (10 szt.) – bez CWU. Budynki połączone oryginalną rurą preizolowaną M_Pexem – odległość ok. 12 m. ( straty ok. 6 st.) . Budynek-„A” –prywatny natomiast budynek „B” to pokoje gościnne ( 4 pokoje), dlatego też ograniczony dostęp do pomieszczeń w czasie pobytu gości w celu np. regulacji temperatury pomieszczeń. Pytania: jaka moc kotła i jak takim układem sterować, zwłaszcza w bud.”B” ?
  17. Super ! Niestety ja za parę lat muszę się pożegnać z paleniem węglem i wrócić do kotła gazowego- ( mieszkam w jednym z uzdrowisk na Dolnym Śląsku: http://czysteogrzewanie.pl/2017/11/przyklepano-zakaz-palenia-weglem-i-drewnem-we-wroclawiu/ ) pozdrawiam Arek
  18. U mnie się sprawdza. Jak widać na zdjęciach wyloty powietrza górnej klapy znajdują się na wprost dolnej szpary pod kierownicą ciągu. Dodatkowo umieściłem śrubę, żeby ta szpara była szersza. Przed wymianą drzwiczek paliłem od góry na wentylatorze ale ustawiałem opcję: minimalne obroty wentylatora na 5% lub 10%, żeby cały czas dostarczać powietrze (po osiągnięciu temperatury zadanej)- ale tu trzeba sprawdzić, żeby ci nie podbijało temperatury i testować na mniejszej ilości węgla. Efekty też miałem dobre bo smoła się ładnie wypaliła. Powodzenia Arek.
  19. Czujnik jest przylgowy przymocowany na metalowe opaski i zaizolowane otuliną. Różnica temperatury między Unisterem a kotłem 2 st. U mnie kierownica ciągu jest oryginalna a odstęp między klapą a kotłem wystarczy na dostarczenie powietrza. Jeżeli używasz wentylatora to testowanie z wyciągniętą uszczelką chyba nie jest wskazane
  20. Unister chodzi bez problemu od przeszło 4 lat. Dodatkowo mam dla wygody zamontowany w pokoju regulator z Unistera, żeby nie biegać do kotłowni i sprawdzać ile jest na kotle. Pod regulator REG-06 nic się nie podłącza -tylko dla bezpieczeństwa rozłączyłem zasilanie wentylatora ( nie jestem elektrykiem ale nie jest to trudne- po odkręceniu 4 śrubek zdejmujesz plastikową czarną pokrywę na kotle i wypinasz kabel ze złącza nr 25 i 26 -tak jest u mnie w instrukcji). Jeszcze z boku przy wentylatorze zamykasz przesłonę). Tak jak pisałem drzwiczki zamówiłem oryginalne od producenta. Tu nadmienię, że moim kotłem o mocy 15 kW (palenie od góry) ogrzewam dwa budynki (starszy ocieplony 130 m2 - 4 lata i nowy 100 m2 od 3 lat ) oraz CWU 140 l. i mocy wystarczy !!!. Myślę, że wystarczyłby 12 kW (tak liczyłem sobie kiedyś z cieplowlasciwie.pl ). Palę orzechem II - Staszic. Zużycie węgla w sezonie:2016/2017-5 t, sezon:2015/2016= 3,6 t, sezon: 2014/2015=3,1 t. Ostatni sezon był niestety długi :(.
  21. zobacz moją przeróbkę: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12997-solei-kotly-co/page-3?do=findComment&comment=151344 pozdr Arek
  22. Myślę, że można. Zobacz tutaj. Napisz (lub pokaż na zdjęciach) jak masz instalację, jaki komin itd. Sterownik Reg06 niestety nie ma dużo możliwości, np.histereza jest na sztywno 2 st., i nie ma przedmuchów. Na pewno musisz dostosować parametry wentylatora: "obroty wentylatora" i "minimalne obroty wentylatora" i obserwować komin (zarówno w środku czy nie masz smoły i sadzy oraz jak Ci "dymi" podczas palenia i przestojów.
  23. Ja tak paliłem od góry (tylko orzech II) , tylko wentylator miałem na 15-20 % a min. obr. na 5% ( to jest ważne aby temp. nie rosła ale też żeby było podawane powietrze.) Zasyp na początek 1/3 węgla, na to trochę peletu ( wcześniej bawiłem się drewnem ale nie chce mi się rąbać i składować drewna) i rozpałki (ja używam w płynie do grila i kominka). Wymieniłem później drzwiczki górne na rozetę i dolne na klapkę oraz zamontowałem miarkownik elektroniczny Unister ( miarkownik Boleckiego prawdopodobnie nie współpracuje ze sterownikiem REG06), odłączyłem wentylator..
  24. To jest typowy "górniak" i tylko paleniem "od góry" możesz poprawić długość i czystość palenia. Ustawienia sterownika zależą od domu i instalacji. Ja na podobny metraż mam 15 kW i tak jest za duży. Poczytaj tutaj pozdrawiam Arek.
  25. Dokładnie taki sam kociołek (tylko zielony- bo kupiony w Leroy)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.