Skocz do zawartości

Gonzo19

Stały forumowicz
  • Postów

    1 742
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    9

Ostatnia wygrana Gonzo19 w dniu 3 Stycznia 2021

Użytkownicy przyznają Gonzo19 punkty reputacji!

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    ok 250m2 parter+poddasze
  • Instalacja
    grzejniki + podłogówka
  • Kocioł
    Biawar Pellux 100 Touch 20kW +bufor 500l

O sobie

  • Płeć
    Brak informacji

Ostatnie wizyty

2 601 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Gonzo19

Weteran forum

Weteran forum (13/14)

  • Reacting Well Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Maszyna do postowania Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

157

Reputacja

  1. Ja u siebie przerabiałem to. Nie sprawdziło się. CWU grzeje tylko z kotła. Mam 200l zbiornik pionowy, czas grzania do 55st.C(na dole) ok 1h lub krócej. Po nagrzaniu cwu kocioł dogrzewa bufor do zadanej(tak aby wykorzystać nagrzanie kotła i opuścić rozpalanie). Mam priorytet cwu czyli na ten czas wyłącza co. Grzejąc cwu z bufora kocioł pracował nieefektywnie tzn. np. nagrzał bufor wygasił się i nagle zaczyna grzać cwu. Pojemność bufora z ledwością wystarczała(zakładając że był świeżo naładowany) na nagrzanie cwu a czasami nawet nie i to mając tylko jeden czujnik cwu w dolnej części. Kocioł chwilę po wygaszeniu znów sie rozpalał i tak mielił i mielił. Teraz mam j.w., cwu grzana bezpośrednio z kotła i dodatkowo zbiornik cwu ma dwa czujniki temperatury, jeden na górze i jeden na dole(jak bufor).
  2. a nie możesz wejść w ustawienia serwisowe i tam sprawdzić co można zmienić?
  3. Mam taki sam sterownik , układ podobny i pompki grzejniki i podłogowa działa 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu i tak ma być. Kiedy się wyłączają? Przy braku zasilania co już stwierdziłeś:) oraz jak temperatura góry bufora spadnie poniżej ustawionej temperatury i kiedy grzeje cwu(ustawiony priorytet cwu). Siłownik na 3D od grzejników to dobry pomysł. Ja mam i trochę mieli zwłaszcza jak góra bufora jest blisko rozładowania. Na grzejnikach zawory termostatyczne i nic więcej nie potrzeba. Masz bardzo dobry sterownik który ma prawie wszystko.
  4. mogę Ci opisać jak jest u mnie. Medium na grzejniki idzie z bufora poprzez grupę pompową z zaworem 3-drogowym z siłownikiem-sterowanie pogodówką. Maksymalna temperatura jaką puści grupa na grzejniki to 37st.C(steruje sterownik kotła). Krzywa grzewcza zaczyna działać jak jest powyżej 10st.C na zewnątrz, przy 14-15st idzie ok 30st.C. Przy 16st.C wyłącza się grzanie grzejnikami(tryb lato). Na kazdym grzejniku zawór termostatyczny, ustawiany dowolnie(max 24st.C) podłogówka - grupa pompowa z zaworem 4-drogowym termostatycznym. Temperatura ustawiona na sztywno ok 27,5st.C. Dodatkowo sterowane pogodówką tzn, jeśli w/g krzywej grzewczej temperatura wynika poniżej tych 27,5st.C to wyłącza pompę. Załączy jak temperatura medium na rozdzielaczu spadnie poniżej tego co zadaje krzywa grzewcza.\ Żadnych termostatów pokojowych. tutaj pokazałem jak to u mnie wygląda https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/50558-wysoka-temp-pieca-po-naładowaniu-bufora/?do=findComment&comment=695598
  5. nie chodzi od czego tylko dlaczego Czyli obniżasz (o ile?) temperaturę medium na grzejniki na czas pomiędzy wygaszeniem a rozpaleniem aby ten czas wydłużyć?
  6. ja mam inny palnik, u mnie wszystko się dopala, dopiero jak się ponownie uruchamia to zimny popiół z palnika wywala do pojemnika
  7. Ja nie mam nadzoru, bo mi niepotrzebny. Jak dół bufora dojdzie do zadanej kocioł natychmiast się wygasza, a pompa niezależnie od tego wyłącza się od razu pod warunkiem, ze dół bufora pozostanie powyżej zadanej, natomiast jeśli podczas tego wygaszania dół bufora "ochłodzi" się minimalnie poniżej zadanej nawet o ten 0.001st.C pompa od razu się włącza i pracuje tyle czasu ile jest wygaszanie( u mnie 4 minuty). U mnie to bez znaczenia, bo temperatura kotła podnosi się tylko o ok 5-6st.C a tą nadwyżkę skonsumuje instalacja, można powiedzieć, że pojemność kotła to "rozszerzenie" bufora.
  8. U mnie pompa ładująca bufor wyłącza się natychmiast jeśli dół bufora osiągnie zadana temperaturę i nie pomoże żadne podtrzymanie itp., dopiero jak powrót z instalacji "wychłodzi dół bufora" choćby o 0.01st.C pompa ruszy i będzie chodziła do końca wygaszania. Podsumowując np. ustawiona temp. zadana końca ładowania 55st.C to jeśli temperatura osiągnie ≥ 55.0stC pompa się wyłączy, dopiero jak temperatura spadnie do 54.999(9) pompa ruszy.
  9. nie bardzo rozumiem. Zmniejszasz temperaturę na grzejniki jak na zewnątrz jest mróz a jak jest ciepło to zwiększasz temperaturę na grzejniki? Ja mam odwrotnie
  10. na tyle długo, ze nie jest to adekwatne do dostarczonej energii/spalonego pelletu u mnie wzrasta o ok 5st.C z 65 do 70. Ja się tym nie martwię, bo instalacja zbije ta temperaturę grawitacyjnie
  11. Pewnie mnie zjedzą, ale napiszę. Jedyny czujnik do sterowania temperaturą to czujnik pogodowy, sterowanie grup pompowych "pogodówką", pompy pracują cały czas, na każdym grzejniku zawór termostatyczny, podłogówka sterowana pogodą. Nigdy start-stop, zarówno grzejniki jak i podłogówka. co do bufora. Mam, używam, polecam. Koszt na początku większy, ale spłaci się po tysiąckrotnie w eksploatacji i komforcie.
  12. no tak. zacznij od najprostszej rzeczy, ustaw regulator pokojowy na takie same temperatury w dzień i noc czyli 22.5st.C. Nie wiem do czego Ci ten regulator pokojowy i obniżanie na noc aż o 2 stopnie. U mnie żeby temperatura spadła o 2 stopnie to musi minąć 1-2 dni w zależności od temperatury na zewnątrz czyli 0-10st.C i jak mocno wiatr wieje. Albo masz coś źle ustawione albo grzałka z jakiejś przyczyny nie działa. Jak często w dzień się odpala? może masz ustawione podtrzymanie żaru i dlatego w dzień działa a na noc się wygasza całkowicie i dlatego rano nie odpala?
  13. wygląda na to że grzałka nie grzeje, a co jest uszkodzone, to sam musisz znaleźć
  14. zmień dolną na 55st.C. Abyśmy dobrze się zrozumieli, dolna to ta przy której kocioł się wyłącza. 60st to bardzo dużo i kocioł dość długo pracuje aby nagrzać od 55 do 60. Miedzy czasie cały czas powraca "zimna" woda z układu grzewczego, więc kocioł "mieli i mieli" aby dogrzać do tych 60st. Sam mam układ z buforem i trochę z tym walczyłem. Po kilku latach doszedłem do takich ustawień.
  15. przy pracy z buforem to temp. bufora są priorytetem. Z opisu wygląda ze wszystko jest ok. Jaka temp bufora jest zadana? tzn. jaka temp. górna i dolna.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.