Przyłączam się do prośby autora tematu.
Czy zastosować połączenie dwóch źródeł ciepła poprzez poziomy rozdzielacz/sprzęgło czy też poprzez pośrednictwo małego bufora np. 100l ?
A może tylko zawory zwrotne łączące źródła ciepła ?
Na chwilę obecną opis "usterki" wskazuje, że "centralne" pracuje w układzie grawitacyjnym. Nie działają pompy CO i Podłogowa.
Trzeba to koniecznie zweryfikować. Jeżeli jest taka możliwość do podłącz pompę/pompy CO na stałe do gniazdka z pominięciem sterownika. Jeżeli pompy mają zakończenia/wtyczki "komputerowe" żeńskie, to do podłączenia użyj kabla od komputera stacjonarnego.
ps. będę dostępny na Forum dopiero ok. 21:00
Nie wiem co to jest miarkownik ciągu 🙆 zdaje się że u mnie jest sterownik, zainstalowany na górze pieca, tam mogę zmienić temperaturę zadaną, tryby pracy, siłę nadmuchu itp
Ale czy pompy CO pracują. Bo wygląda że nie.
Proszę o jakiś schemat instalacji z umiejscowieniem pomp CO, CWU. Może być odręczny.
Ja bym najpierw sprawdził czy pompy CO pracują. Jaki jest sterownik pomp ?.
Nie dopuszczaj zimnej wody do rozgrzanego pieca bo to wywołuje szybkie powstawanie pary wodnej wewnątrz pieca i lokalnym wzrostem ciśnienia, a w skrajnym wypadku może dojść do rozszczelnienia konstrukcji pieca.
sprawdzając probówka wyjscie- dioda świeci się w dwóch "dziurach" - to dlatego, że wytwornica napięcia z akumulatora nie ma "odniesienia" do zera fizycznego czyli "ziemi". Wytworzone napięcie pomiędzy dwoma biegunami wynosi 230v, ale nie względem "ziemi". tzw zero jest wtedy najczęściej na poziomie ok. 70V względem "ziemi".
Zaletą jest fakt, że dotkniecie przypadkowe przewodu pod takim napięciem nie powinno skończyć się porażeniem bo nie dokonuje się "zwarcia" do "ziemi".
Taki "zawijas" o odpowiednich wymiarach jest zalecany przez firmę ESBE jako zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą wody/pary dochodzącą do termostatycznych zaworów mieszających VTA 370 i VTA 570.
Ja tak mam już kilka lat i nie zauważyłem żadnych skutków ubocznych. Tylko w odcinkach dolnych wykonaj awaryjne spusty do wody. Może się czasami przydać ( trójnik + zawór spustowy). No i oczywiście odpowietrzniki.
Wymiennik jest najprawdopodobniej wspólną konstrukcją dla pieca na ekogroszek i pellet. W piecach ekogroszkowych montuje się deflektor w celu obniżenia płomienia lub przekierowania niespalonych gazów w głąb komory spalania, aby się dopaliły a nie uleciały w komin.
Jakiej mocy piec, jaka powierzchnia ogrzewana, jaka jest średnica rury na powrocie łącząca piec z z pompą i zaworem zwrotnym ?
Jeżeli masz jakiś przenośny termometr to zmierz jaka jest temperatura wody powracającej z bojlera i powracającej z grzejników ( przed trójnikiem łączącym te powroty ), a a jaka po zmieszaniu za trójnikiem ( czyli powrotu do pieca ). Być może to na grzejnikach masz dużą stratę temperatury i trzeba podnieść zadaną pieca.
Na podstawie tego co jest narysuj schemat instalacji z uwzględnieniem średnicy rur.
Zazwyczaj CWU w tak krótkim obiegu zapewnia temp. powrotu o ok. 8-10 stopni mniej niż jest na piecu. I to najczęściej wystarczy jeżeli zadana pieca utrzymuje się na ok. 60 stopniach. Takie instalacje ( piece) działały i po 20 lat.
Samo wstawienie zaworu 3D może niewiele zmienić, bo temperaturę w pomieszczeniach kontrolują głowice. Pytanie jak mocno chcesz przebudować instalację ?
KALIBRACJA Ilości Pelletu
1. Po napełnieniu pojemnika wchodzimy do MENU – MENU Instalatora - Kalibracja poziomu paliwa - wybieramy Zasobnik Pełny
2. Palimy aż się skończy pellet ( ale tak aby nie wygasić pieca z powodu jego braku ), wchodzimy w MENU – MENU Instalatora - Kalibracja poziomu paliwa - wybieramy Zasobnik Pusty
W ten sposób ustalamy dla sterownika czas pracy podajnika Pelletu na pełnym zbiorniku.
Po ponownym napełnieniu zasobnika wchodzimy do MENU – Zasobnik Napełniony. Każdorazowo ustawia to licznik ilości pelletu na 100%.
Kolego, przeczytaj ten temat :
Ja za radą kolegi SAMBOR wykonałem tak i powrót ma zawsze 55 stopni :
Zamiast VTC511 55°C zastosowałem zawór ESBE VTC422 z płynną regulacją temperatury.
Adapter do zasilania pieca gazowego DE DIETRICH, BERETTA, JUNKERS , VIESSMANN. Rolą adaptera jest uporządkowanie miejsc występowania FAZY i ZERA zarówno na pracy sieciowej jak i akumulatorowej oraz podanie potencjału na przewód ochronny podczas pracy akumulatorowej. Zasilacze awaryjne mogą zamieniać podczas pracy akumulatorowej fazę z zerem na wyjściu przez co piece gazowe nie chcą pracować poprawnie.