Skocz do zawartości

mac65

Stały forumowicz
  • Postów

    2 765
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    41

Odpowiedzi opublikowane przez mac65

  1. W dniu 15.01.2024 o 12:23, 600 napisał(a):

    Test robiłem już kilkukrotnie, czas taki sam jak w starym sterowniku. Będę kombinował z pojemnością zasobnika.

    Zacznij od podstaw . Wejdź w info sterownika a nstp. sprawdź jaki typ palnika obsługuje przerzucając strzałkami ekran w zakładce info . jeśli będzie zgodny z mocą Twojego palnika to można przejść do testu pojemności zasobnika czyli zasobnik do pełna , włączasz kalibracje  i po wypracowaniu całego paliwa z zasobnika ( kocioł w tym czasie normalnie pracuje ) zapisujesz wynik wyliczony przez sterownik na podstawie testu wydajności podajnika który juz jak napisałeś  zrobiłeś .

    Jeśli ten ster jest w zastępstwie to odpuścił bym sobie te ceregiele  poza ustawionym typem palnika .

  2. W dniu 25.09.2023 o 14:57, sambor napisał(a):

    Czy oglądaliście?

    Jak tak, to co o tym filmie i tematyce poruszanej w nim sądzicie?

    Ale proszę bez polityki!

    W kinie byłem lata temu i nie pamiętam nawet na jakim filmie bo cała przyjemność z oglądania przesłonił zapach zjełczałego tłuszczu i wszem obecnego popkornu który skutecznie obrzydził mi zarówno sam film jak i kino jako budynek . Na samą myśl wraca mi odruch wymiotny . Co do filmu chętnie bym obejrzał ale w zaciszu domowym pamiętając jednak że jest to tylko wizja producenta tegoż co za tym idzie przedstawiona w subiektywny sposób . Nie jest to dokument ani żadna relacja na żywo i tak należy go  traktować . Co zaś do całej nagonki wokół filmu jakoś najwięcej do powiedzenia i komentowania mają o zgrozo ci którzy go na oczy nie widzieli a to jest chore w sensie społecznym .

    • Lubię to 1
    • Przydało się 1
  3. Przy gorszym pelecie zdecydowanie 20 kW mimo że faktyczne minimum ma w okolicach 4 kW mocy i wynika to głównie ze średnicy palnika 16 kw potrafił sie zatkać jak zrobiła się kulka śpieków a w 20 -ce na tym samym pelecie jedynie sporo grubszych śmieci ale dał radę się oczyścić . Użytkuję oba więc mam porównanie . 16 kW problematyczne jest utrzymanie 100 % płomienia przy starszym  sterowniku i bardzo czuły na test wagowy z czym na 20 kw nie ma problemu . Oczywiście mam przepaść w sterownikach i ich możliwościach pomiędzy 360 a 920 .

    • Lubię to 1
    • Przydało się 1
  4. No to pozostają dwie rzeczy , sprawdzić typ palnika w ustawieniach sterownika czy w jakiś cudowny sposób się nie przestawił na palnik wyższej mocy i przy okazji minimalne ustawione obroty wentylatora ( zbyt małe będą powodować takie brzęczenie ) . Jeśli to nie pomoże to pozostaje problem mechaniczny czyli zużycie łożysk wentylatora ale nie ich zacieranie ale bardziej luz promieniowy . U mnie palnik 5 lat i problem z hałasem pojawił się w zeszłym miesiącu ale jakoś wcześniej nie było nic słychać .

    Spróbuj jeszcze posprawdzać w serwisowych zakresy obrotów .

  5. W dniu 26.07.2023 o 17:15, slawekry napisał(a):

    Dziękuje za odpowiedź a jesteś w stanie powiedzieć mi który to jest 1,2,3.A czy to jest normalne że ten dźwięk słychać wentylatora 

    IMG_20230726_171357.jpg

    Możesz zobaczyć po parametrach ale znajdziesz go tam gdzie dochodzą przewody z wentylatora , przez ten kondensator jest zasilanie jedno z 3-ch uzwojeń wentylatora tzw rozruchowe . Zmiana pojemności tego kondensatora powoduje zmianę krzywej zasilania 1 z faz  silnika i jednocześnie niewłaściwe obroty co powoduje spadek mocy i niewłaściwe obroty a to brzęczenie to objaw za małych obrotów . Szukaj po kolorach przewodów , który to to aż tak sie nie zagłebiałem ale łatwo znaleźć .( prawdopodobnie nr1 ale zrób sam dochodzenie po kolorkach . W każdym razie na schemacie jest wpięty na listwie ale to nic nie znaczy bo schemat ideowy a nie montażowy .

    W dniu 26.07.2023 o 18:11, Kordjano napisał(a):

    No ja też nad tym myślę , nowa ma cenę z kosmosu😊 .

    Wydaje mi się że cylinder z łopatkami jest nakręcany na wirnik ale żeby go odblokować to trzeba by się dostać pod zaślepkę ( taki kapselek po drugiej ,stałej stronie  obudowy ) jak tam skontrujesz wirnik to teoretycznie powinno sie to dać rozebrać ale pewności nie mam nie rozbierałem .

  6. Co do wymiany kotła to lokalne uchwały antysmogowe o tym decydują , do kiedy i jaki . Natomiast jeśli chodzi o sam kocioł 3 klasy z palnikiem na pelet to nadal jest to kocioł 3 klasy i nic to nie zmienia w świetle przepisów .

    Natomiast jeśli chodzi o temperaturę spalin w kotłach 5 klasy to owszem są one niższe od kotłów niższych klas ale czy będzie to miało wpływ na sam komin i ewentualne skraplanie spalin to bardzo indywidualna sprawa głównie uzależniona od usytuowania i konstrukcji komina , sposobu pracy samego kotła rodzaju paliwa i zwłaszcza jego wilgotności .

  7. Obawiam się że to ustawienie wynika z technicznych uwarunkowań palnika czyli jego mocy minimalnej z jaką może pracować . To by jednak oznaczało że sterownik jest  skonfigurowany pod palnik większej mocy bo te ograniczenia mają się nijak do ustawień dla kotła 20 kW przynajmniej tak wynika z instrukcji kotła . albo należy zmniejszyć czas cyklu pracy podajnika i wtedy zmienią się te parametry . Instrukcja str 40

  8. 10 minut temu, Ufik napisał(a):

    to i tak mam problem z uzyskaniem płomienia na poziomie 80-100% u mnie 50-80% co powoduje że piec nie może się dogrzać stąd tez pewnie skoki na mieszaczach bo gdy temp spada na kotle następuje skok na mieszaczu przez domkniecie zaworów 😞 Zastanawiałem się nad sonda ale to nie jest mały wydatek a podobno można ustawić i bez sondy tylko ja powoli staje obok gdy patrzę na te ustawienia, dlatego mam nadzieje że na forum znajdę jakieś wskazówki.

    Tu musisz zrozumieć jedno . Podstawą jest dobre spalanie kotła a za regulację temperatur w mieszkaniu odpowiadają mieszacze wraz z podłączoną do nich automatyką i sterowaniem w postaci ekoster.

    Upraszczając kocioł ma pracować i utrzymywać temperature z modulowaną mocą wynikającą własnie z zapotrzebowania instalacji a instalacja ma sobie to ciepło odbierać wg potrzeb z termostatów grzejnikowych i pokojowego ekostera .

    Za regulację temperatury kotła odpowiada czujnik pogodowy i dobrana do tego krzywa grzewcza z ewentualnym przesunięciem góra dół . To samo tyczy się mieszaczy które nie mają się całkiem zamykać ale dopasować temperatury za zaworami do ustawionych obniżeń i krzywej grzewczej  i tu są różne dla grzejników i inna dla podłogówki .

    • Zgadzam się 1
  9. 14 minut temu, Outsider napisał(a):

    W palnikach PBmax płomień nie jest zawsze na 100%. Foto jest umiejscowione z boku. Każda dosypana dawka powoduje fluktuację. Generalnie nie powinien spadać poniżej 80 %. W tym palniku jak będzie cały czas na stówę to z komina będzie się raczej już dymiło. Bardzo przydałaby się tu sonda.  Dawki podawania na długiej żmijce zawsze są nierównomierne, a bez sondy nie ma dopasowania do tego obrotów wentylatora.

    Widzęże kolego @Ufik troche masz niedoregulowany mieszacz. Lata w te i we wte.

    image.jpeg

    Można to obejść wystarczyło by zmniejszyć cykl pracy podajnika   wtedy powinien podawać mniej ale częściej i nie zasypywać czujnika płomienia . Aktualnie cykl pracy jest na 20 s a standard to 15 o ile dobrze pamiętam

  10. W dniu 6.02.2023 o 11:59, Ufik napisał(a):

    Dzień Dobry, nie moge poradzić sobie z ustawieniem pieca Pellux 200 / 20KW.

    To mój pierwszy piec, taki został mi zaproponowany z uwagi na dużą pojemnośc wodna zamiast bufora.

    Piec nie dochodzi do wartosci zadanej własciwie oscyluje w granichach 50 stopni. Ustawione na stałe 70.

    Budynek 150m2 instalacja zawór 4D + 3D(podłoga)  - mieszacz 1 -grzejniki 8szt(6xKFA zeberka +2xpanelowe Purmo) mieszacz 2 -podłoga 4 pętle. Ochrona powrotu wyłączona. Po przewazeniu pelletu wydajność podajnika 8kg/h moc max piec spadła do 12.6KW.

    Ponizej parametry ustawione na piecu:

     
     
    Ustawienia kotła
       
    Poziom paliwa
       
     
    Poziom alarmowy
    10%
     
    Czyszczenie palnika
    8h.
    Ustawienia CWU    
     
    Temperatura zadana CWU
    45°C
     
    Tryb pracy pompy CWU
    Bez priorytetu
     
    Histereza zasobnika CWU
    4°C
     
    Dezynfekcja CWU
    Włączona
    Ustawienia mieszacza 1
       
     
    Temperatura zadana mieszacza 1
    40°C
     
    Termostat pokojowy mieszacza 1
    4°C
     
    Sterowanie pogodowe mieszacza 1
    Włączone
     
    Krzywa grzewcza mieszacza 1
    1.4
     
    Przesunięcie równoległe krzywej
    4°C
     
    Współczynnik temperatury pokojowej
    15
    Ustawienia mieszacza 2
       
     
    Temperatura zadana mieszacza 2
    40°C
     
    Termostat pokojowy mieszacza 2
    4°C
     
    Sterowanie pogodowe mieszacza 2
    Włączone
     
    Krzywa grzewcza mieszacza 2
    0.4
     
    Przesunięcie równoległe krzywej
    2°C
     
    Współczynnik temperatury pokojowej
    0
    Ustawienia serwisowe
       
    Ustawienia kotła
       
    Modulacja mocy
     
     
     
    Cykl pracy podajnika
    20sek.
     
    100% Praca podajnika
    6.2sek.
     
    Moc nadmuchu 100%
    2400obr/min
     
    50% Praca podajnika
    4.1sek.
     
    Moc nadmuchu 50%
    2000obr/min
     
    30% Praca podajnika
    3.0sek.
     
    Moc nadmuchu 30%
    1400obr/min
     
    50% Histereza H2
    5°C
     
    30% Histereza H1
    3°C
     
    Histereza kotła
    8°C
     
    Tryb regulacji
    FuzzyLogic
     
    Termostat pokojowy kotła
    0°C
    Rozpalanie
       
     
    Czas testu zapłonu
    60sek.
     
    Czas podawania
    70sek.
     
    Czas rozgrzewania
    30sek.
     
    Czas rozpalania
    8min.
     
    Czas rozżarzania
    3min.
     
    Moc nadmuchu ROZŻARZANIE
    900obr/min
     
    Płomień końca rozpalania
    10%
     
    Moc nadmuchu rozpalania
    900obr/min
     
    Nadmuch po rozpaleniu
    1450obr/min
    Czyszczenie
     
     
     
    Nadmuch czyszczenia
    2650obr/min
     
    Czyszczenie wymiennika-praca
    10sek.
     
    Czas nadmuchu czyszczenia
    15sek.
     
    Czyszczenie w ciszy
    Tak
     
    Cykle pogrzebacza
    2
    Wygaszanie
       
     
    Nadmuch wygaszania
    1900obr/min
     
    Maksymalny czas wygaszania
    30min.
     
    Minimalny czas wygaszania
    5min.
     
    Czas nadmuchu wygaszania
    40sek.
     
    Próg startu detekcji
    10%
     
    Próg końca detekcji
    5%
    Nadzór
     
     
     
    Czas nadzoru
    10min.
     
    Czas podawania
    2.0sek.
     
    Czas cyklu NADZÓR
    20sek.
     
    Moc nadmuchu NADZÓR
    900obr/min
    Inne
     
     
     
    Minimalna moc nadmuchu
    9%
     
    Maksymalna moc nadmuchu
    100%
     
    Minimalne obroty wentylatora
    400obr/min
     
    Maksymalne obroty wentylatora
    2850obr/min
     
    Czas detekcji braku paliwa
    1min.
     
    Próg płomienia braku opału
    5%
     
    Wzmocnienie reg. PI wentylatora
    30
     
    Stała całkowania reg. PI wentylatora
    10
     
    Wybór termostatu
    ecoSTER T1
     
    Minimalna temperatura kotła
    55°C
     
    Maksymalna temperatura kotła
    80°C
     
    Temperatura schładzania kotła
    88°C
     
    Kocioł rezerwowy
    0°C
     
    Wydajność podajnika
    8.0kg/h
     
    Kalorycznośc paliwa
    5.1kWh/kg
     
    Pojemność zbiornika
    75kg
     
    Parametr A FuzzyLogic
    5
     
    Parametr B FuzzyLogic
    80
     
    Parametr C FuzzyLogic
    15
    Ustawienia CO i CWU
       
     
    Temperatura załączenia pompy CO
    50°C
     
    Postój pompy CO podczas ładowania CWU
    0min.
     
    Minimalna temperatura CWU
    20°C
     
    Maksymalna temperatura CWU
    70°C
     
    Podwyższenie temp. kotła od CWU i mieszacza
    5°C
     
    Wydłużenie pracy CWU
    6min.
     
    Czas postoju pompy cyrkulacyjnej
    50min.
     
    Czas pracy pompy cyrkulacyjnej
    90sek.
     
    Wymiennik ciepła
    Nie
    Ustawienia mieszacza 1
     
     
     
    Wybór termostatu
    ecoSTER T1
     
    Obsługa mieszacza 1
    Włączona CO
     
    Minimalna temperatura mieszacza 1
    25°C
     
    Maksymalna temperatura mieszacza 1
    70°C
     
    Zakres proporcjonalności
    5
     
    Stała czasu całkowania
    130
     
    Czas otwarcia zaworu
    120sek.
     
    Wyłączenie pompy od termostatu
    Nie
     
    Nieczułość mieszacza 1
    2.0°C
    Ustawienia mieszacza 2
     
     
     
    Wybór termostatu
    ecoSTER T1
     
    Obsługa mieszacza 2
    Włącz.podłog.
     
    Minimalna temperatura mieszacza 2
    25°C
     
    Maksymalna temperatura mieszacza 2
    45°C
     
    Zakres proporcjonalności
    3
     
    Stała czasu całkowania
    130
     
    Czas otwarcia zaworu
    120sek.
     
    Wyłączenie pompy od termostatu
    Nie
     
    Nieczułość mieszacza 2
    2.0°C
    Ochrona powrotu
     
     
     
    Ochrona powrotu
    Nie
     
    Minimalna temperatura zadana powrotu
    40°C
     
    Histereza temperatury powrotu
    5°C
     
    Procent przymknięcia zaworu
    10%
     
    Wyjście H
    Pompa cyrkulacyjna
     
    Wyjście 14-15
    Pompa mieszacza 2
     
    Pokaż zaawansowane
    Tak

     

    Dodatkowo wrzucam screen z Econeta - na przykładzie dzisiejszym podniesienie o 1 stopien temeperatury w pomieszczeniu praca kotła to 2 godziny i temperatura kotła oscyluje w granicach 50 stopni.

     

    image.thumb.png.1131fe8b6303ca1a7162699d8a383e8c.pngScreenshot_3.thumb.png.98b900f5127b433c556eb28648c720ac.pngScreenshot_6.thumb.png.56bea7f832705750c14cfa50482650c6.pngScreenshot_7.thumb.png.a3eacfe40d16dc88eb4dd54c77829436.png

    Wszystko do bani . Poczynając od założenia że kocioł ma być buforem ciepła -absurd.

    Pierwszy problem to wyłączanie kotła zanim osiągnie temperaturę - za to odpowiada ekoster , skoro mieszkanie jest nagrzane to po co grzać - źle dobrana tempoeratura mieszacza , 45 C  za wysoka dla podłogówki stąd przegrzewanie pomieszczenia ( jeśli tam jest ekoster ) i wyłączenie kotła a powinno jedynie wymusić obniżenie temperatury mieszacza przy ciągłej pracy kotła .

    Moc max w tej chwili ustawiona 12 kW ale faktyczna średnia z 24 h to jedynie ok 50 % czasu pracy czyli faktycznie nie powinna być wyższa jak 6-7 kW co jest poniżej 50 % mocy max kotła ,podsumowując kocioł źle dobrany do zapotrzebowania o przynajmniej 25 % ale jakby się zagłębić w wyliczenia to raczej powyżej 30 % .

    Na wstępie proponował bym obniżyć moc max kotła do ok 8 kw. obniżyć parametr mieszacza 1 ( grzejniki ) na max 55 C ( ndla takiej temperatury wylicza się grzejniki ale dla -20 C na zewnątrz i + 20 w środku )  i to również zależy gdzie jest umiejscowiony ekoster bo on daje info o nagrzaniu pomieszczenia . Dla mieszacza 2 ( podłogówka ) max obniżyć do 36 C . Generalnie kocioł ma chodzić cały czas z modulacją mocy w zakresie +/- 2 kW w okolicach temperatury zadanej na kotle natomiast odbiór ciepła ma się odbywać płynnie w zakresie temperatur zasilania obwodów za mieszaczami 1i2 .

    To co masz w tej chwili to konfiguracja pod bufor ciepła i to ze sporymi błędami ale tak jak zaznaczyłem powyżej kocioł nie jest i nie będzie buforem bo musiał by mieć w Twoim przypadku pojemność wodną rzędy 400-500 litrów .

    Zacznij od korekt o których wspomniałem i obserwuj efekty na wykresie .

    Jeszcze jedno pytanie gdzie jest ekoster - tam gdzie podłogówka czy tam gdzie grzejniki - powinien być w pomieszczeniu z podłogówką . Drugie pytanie czy grzejniki maja głowice termostatyczne skoro ochrona powrotu jest wyłączona .

     

  11. 59 minut temu, URR napisał(a):

    Na wstępie dodam, że  to moje pierwsze doświadczenie z piecem na pellet a moja wiedza w tym temacie jest nikła, ale staram się ...Posiadam komin ceramiczny Scheier Standard K Fi 200, długość 7 m. Nowy budynek. Piec uruchomiony w listopadzie 2022. Kocioł Kostrzewa Mini Bio Luxury B 15 kW.  Piec pracuje na funkcji zima. Aktualnie, ogrzewana jest tylko podłogówka. CWU jest niegrzana, jeszcze w pełni tam nie mieszkam. Kocioł pracuje na około 99%. Aplikacja eco NET nie pokazuje mi temperatury spalin.  Czy muszę dokupić specjalną czujkę do pomiaru temperatury spalin??? Nie  posiadam zaworu ochrony powrotu, a zainstalowane sprzęgło. 

    To wszystko nielogiczne , nowy komin kocioł na pelet to skąd zapach siarki , chyba że ten pelet ma jakieś domieszki i dlatego tak zalatuje . Zrób sobie test szklanki i powąchaj towar jak rozmoknie . Czujnik temperatury spalin w czopuchu kotła by sie przydał , koszt w zasadzie niewielki a może pomóc .

    Z kolei jeśli kocioł idzie na 13 kW to nie powinno być kondensatu bo spaliny koło 100 C więc może faktycznie deszczówka .

  12. W dniu 4.02.2023 o 17:22, URR napisał(a):

    Dzień dobry,  od pewnego czasu z kotłowni wydobywa się brzydki zapach ,,zgniłych jaj,,. Zapach podobny do siarkowodoru. Piec Kostrzewa uruchomiony w listopadzie 2022, w nowowybudowanym domu. Od czego może być ten zapach ??? Pellet certyfikowany A1. 

    Pod wyczystką dolną komina powinien być odpływ skraplacza , zobacz czy drożny i czy kondensat nie zbiera sie w wyczystce . Powód to może być zimny komin + kondensat z paliwa + siarka daje taki efekt . Następny objaw to odpadający śmierdzący tynk ze ściany .

    • Zgadzam się 1
  13. Zatkany otwór nawiewu grzałki

    Za mała temperatura zapłonu - krótki czas rozgrzewania grzałki

    Zawilgocone paliwo

    Wszystko co powyżej ma wpływ na rozpalanie , jeśli nie ma płomienia w palniku to kominiarz nie pomoże . Doraźnie można do rozpalenia użyć rozpałki do grila ( kostka , broń boże płyn ) )albo paliwa turystycznego ( kostka ) ale wtedy kocioł na pracę ciągłą żeby sie nie wygaszał a mrozik idzie to może być chłodno .

  14. Ta para to te 5-7 % deklarowanej wilgotności peletu i zawsze będzie uwzględniając nawet wilgoć z powietrza potrzebnego do spalania . Co do temperatury spalin to bedzie ona uzależniona od mocy z jaka aktualnie pracuje palnik , wielkości i czystości wymiennika . Im wymiennik kotła będzie bardziej zanieczyszczony tym spaliny będą cieplejsze co z kolei generuje stratę kominowa ( ciepło w atmosferę a nie w instalacje ) . W zasadzie przy cieple ze spalania  nie da sie jej realnie ograniczyć do zera chyba żeby jeszcze wykorzystać ciepło z kondensacji spalin ale wtedy kałuża pod skraplaczem . Raczej nic się złego nie dzieje a para jest zawsze tylko warunki pogodowe nie zawsze pozwalają ją zaobserwować .

    Pozdrawiam

     

  15. Przewód od czujnika to prawdopodobnie ten z gołymi kablami ( sprawdź na tabliczce są opisane ) obciąć kable nieco dłużej za wtyczką , odizolować skręcić razem i zaizolować połączenie i po temacie . Dla pewności wyjęcie wtyczki powinno wyłaczyć kocioł + sygnał otwarty zasobnik , upewnisz się czy to ten kabel a jak nie to po nitce do kłębka , po kabelku od wyłącznika w zasobniku do wtyczki i dowiesz się który to na pewno . To żaden kosmos ot zwykły zwieracz i tyle . Oczywiście kontaktron magnetyczny pozwala zachować wszystkie funkcje i jest odporny na wszelkie zanieczyszczenia pył i ewentualną wilgoć w zasobniku .

  16. Olał bym ten czujnik , potrzebny jak zęby w odbycie , zworka na wtyczkę i koniec problemu . Trzeba mieć już źle z głową żeby zapomnieć zamknąć zasobnik , takie uszczęśliwianie na siłę  . Pomysł z kontaktronem i magnesem również super i praktycznie wieczny .

    Najprostszy

    https://allegro.pl/oferta/kontaktron-magnetyczny-czujnik-otwarcia-mc-31-13020260225?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_komputery_akcesoria_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335850&gclid=Cj0KCQiAq5meBhCyARIsAJrtdr4WpsVXJpXYqs1Pw6JRm2JfX9Xh3a-1EBPq6GjtUYsDcYeTR-JhQooaAsdHEALw_wcB

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.