Skocz do zawartości

yareka

Stały forumowicz
  • Postów

    180
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana yareka w dniu 10 Listopada 2023

Użytkownicy przyznają yareka punkty reputacji!

Ostatnie wizyty

9 484 wyświetleń profilu

Osiągnięcia yareka

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

8

Reputacja

  1. Ja akurat miałem 20. Jeśli masz zbiornik cwu pionowy i czujnik nisko to teoretycznie zbiornik cwu nagrzewa się na górze do temperatury kotła a na wysokości czujnika do tyle ile ustawiłeś. Po rozbiorze wody spada głównie dół zbiornika a gorąca woda kieruje sie do góry także masz ją dłużej a ile dłużej to zależy od zbiornika bo u mnie 20oC było tak że jeszcze woda na górze była gorąca ale niżej już się robiła chłodniejsza. Przy poziomych zbiornikach cwu woda się szybko wychładza i miesza to trzeba mniejszą histerezę przy pionowych gorąca woda jest i nagle jej nie ma... to trzeba wytestować jaką dać histerezę.
  2. W skpz05 jest 25oC... można to na stronce zakualizować?
  3. Ja miałem na sterowniku ustawioną histerezę -20oC i chciałem zobaczyć jak się będzie zachowywał zbiornik przy -15oC no i już nie mogłem wrócić do -20oC bo nie mam dostępu do stera przez kilka miechów 😉 i w takim wypadku trzeba uważać.
  4. skzp05 w sterowniku histereza cwu jest co najmniej 20oC a na stronie max to 15oC. jak się nie ma stale dostępu do stera to trzeba uważać.
  5. 4d na grawitacji nie działa i tą pompę obiegu kotłowego też będziesz musiał zamontować na powrocie z 4d do kotła bo nie będzie chronił powrotu. Jedyna zaleta to że teoretycznie możesz zmniejszyć temperaturę na grzejniki ale wygląda to tak że zmniejszając temperaturę na grzejniki zwiększasz temp. powrotu i na odwrót czyli musisz mieć wysoko temp na kotle żeby powrót był dogrzany i w miarę wysoka temperatura na grzejniki. Ogólnie to pomyłka. Jeśli chcesz zmniejszać temperaturę na grzejniki to montuj 3d a do ochrony powrotu zostaw samą pompę kotłową bo to lepsze rozwiązanie.
  6. Ja próbowałem aktualizacji na dwóch polecanych adapterach, na trzech lapkach i nie szło... Podjechałem do producenta i się okazało że zimny lut był winny...bywa ale ogarnęli i nawet spoko wszystko wyszło bo podmienili mi płytę na nową. Namawiałem szefa na opcję żeby temperatura załączenia ładowania bufora była z automatu zależna od temperatury jaka jest wyliczona jaką 3d ma dawać na instalację np. 1-3 oC więcej(albo opcja wyboru histerezy)... no szef był słabo zainteresowany a mogło by to pomóc bardzo bo w okresach przejściowych wiosna i jesień te minimum 35 oC na ogół buforze wystarczy ale są też nieraz nagle przymrozki ostre i ciepła brakuje a tak sam sterownik by reagował. No jak by to dodali to mogli by dodać też max. temp. ładowania bufora zależną od temperatury wyliczonej na 3d bo po co mam ładować bufor do 80oC jak mi leci 35oC na 3d np. jakaś prosta opcja wyboru histerezy. Oczywiście wszystko jako opcja bo może ktoś woli na stałe. Przy buforze brakuje mi jeszcze sterowania zaworem ochrony powrotu bo skzp 05 jest opcja dla 4d a przy buforze się 4d nie używa tylko 3d albo termostatyczne które się zapychają. Może komuś też to jest potrzebne i pociśniecie 😉 no i byłby prawie bezobsługowy automat z opcją adaptacji na kotły zagazowujące drewno bo sterownik jest niezły tylko tego mu brakuje.
  7. Chyba tak jest to jest stała modulacja na 98%. Tam na forum Boleckiego jest opis tego okna pid
  8. Jak miałem podobnie z SPP v2 tylko u mnie jak przestawiłem na tryb liniowy to ślimak nie wiadomo dlaczego przestawał podawać i kocioł się wygaszał, w trybie ręcznym można było podać paliwo. W normalnym trybie sterownik działał. Ewidentnie to był problem z softem bo u kilku osób się to działo jednak producentowi sie nie chciało poprawek robić do starego modelu. Kupiłem SKPZ05 bo w nowszym Argosie też czytałem że były problemy z wygaszaniem bez powodu i pomyślałem że błąd się może ciągnąc ze starszego oprogramowania.
  9. Pod które wejście się to podłącza ?
  10. Mi sie wydaje że w skpz nie ma żadnego złącza NO/NC do odpalenia kotła. Można by pod klapę zasypu podłączyć wtedy by przestawał podawać i kręcić, i chyba by wygasł ale czy odpali potem... pompa kręcił wtedy pewnie do temperatury startu. Tak kombinuje jak można taki ster zewnetrzny do skzp05 podłączyć.
  11. Jak odpalasz palnik w skzp?
  12. Człowiek jest wygodny 😉 ale też trzeba pomyśleć o całkowitych laikach i np. kobietach, ludziach starszych za których ktoś ustawia parametry i często jest bardzo daleko, którzy też nie rozumieją różnych zależności i obsługa sterownika jest nie do ogarnięcia. Jest ustawione ładowanie od 40oC a tu nagle mróz i temperatura w domu spada bo na grzejniki leci za niska wartość. Wszystko można przestawiać ale po co jak można też łatwo zautomatyzować i być może będzie mniej zapytań np. do serwisu. Teraz instalowane jest sporo kotłów na drewno z buforem i moim zdaniem Timel powinien obsługę bufora dopracować na maxa bo mają też sterownik instalacji który ma podobne funkcje obsługi obwodów jak skpz, dodatkowo obsługuje kilka źródeł ciepła i też podobno bufor tylko w instrukcji tego nie ma... tylko jest mała wzmianka o tym w aktualnościach.
  13. Dodałbym ładowanie bufora przez kocioł przy jego spadku na górnym czujniku do temperatury zasilania instalacji CO wyliczonej przez sterownik np. przez sterowanie proporcjonalne , oczywiście z jakąś histeryzą w górę... tak żeby nie pamiętać o przestawieniu tej temperatury przy nagłym mrozie.
  14. @Kijasr Ty też powinieneś coś wrzucać, Twoja przeróbka zapalarki jest super... od momentu modyfikacji odpala zawsze za pierwszym razem. Dzięki.
  15. @Dozy musisz więcej filmików nagrywać z podstawowymi ustawieniami skpz05 i tłumaczeniem co z czym i jak to działa 😉 Na skpz02 jest trochę filmików ale soft sie rozwinął i cześć już nieaktualna. A przydałoby się dla początkujących np. ustawienia pogodówki z pokojówką, jakiś ustawienia palnika itp. A fotki super będę działał.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.