Skocz do zawartości

Lukas89

Forumowicz
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom parterowy 206 mkw.
  • Instalacja
    100% Ogrzewanie podłogowe bez bufora. CWU 400 L.
  • Kocioł
    PC Panasonic 9kW seria K, 1-faz. (Split)

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Wielkopolska

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Lukas89

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Współtwórca
  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Oddany Unikat
  • Reacting Well Unikat

Najnowsze odznaki

3

Reputacja

  1. @Piotr548 Dlaczego nie widzisz sensu jej montażu? Ja z kolei nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez rekuperacji. Plusy: ciągły dopływ świeżego powietrza (całkiem inny sen w mojej opinii), nie trzeba otwierać okien (brak owadów w domu), no i największy plus (odzysk ciepła). Z małych minusów: czasami za niska wilgotność powietrza, ciągły pobór energii jednak jest on znikomy na tle innych urządzeń elektrycznych posiadanych w domu.
  2. @Andrzej_M_ Dzięki za szczegółowe wyliczenia jednak u mnie podczas defrostu przepływ jest na poziomie 40-42 l/min.
  3. Dzięki za podpowiedź. Będę miał temat do przemyślenia na lato. Masz na myśli, żeby założyć buforek szeregowo na wylocie ciepłej wody z PC i zaworem wrócić zaraz na powrót? To jest chyba jakieś nie standardowe rozwiązanie? P.S. W seri K chyba jest inaczej bo miałem temperaturę wody na powrocie ok 21 st. i grzałka się jeszcze nie włączyła.
  4. Skoro taki spadek mieści się w normie to nie będę kombinował z przerabianiem układu. Dzięki za wyjaśnienie.
  5. @mircio26 Dzięki za szybką odpowiedź. Moja też wraca do tego samego obciążenia w ciągu kilku min jednak myślałem, że dołożenie zładu wody może zminimalizować ten spadek temperatury. Podczas montażu PC hydraulik chciał usilnie zamontować u mnie bufor (co prawda równolegle). Nie zgodziłem się na to po zaczerpnięciu wiedzy na forum jednak teraz rozważam czy może powinienem zamontować go na powrocie. Nie chcę jednak tego robić w ciemno gdy nie przyniesie to żadnego rezultatu a w Kotłowni przybędzie nie potrzebnie dodatkowy mebel. Pozdrawiam,
  6. Panowie niechcę zakładać nowego tematu więc pytanie padnie tutaj. Mianowicie jeśli pompa przeprowadza defrost to o ile dopuszczalny jest spadek temperatury na powrocie i na zasilaniu? (Z punktu widzenia ekonomicznego) Pytam gdyż w moim przypadku temperatura powrotu spada o 1 st. natomiast zasilanie 4 do 5 st. Później wiadomo PC musi chwile nadgonić ten spadek temperatury no i tutaj mamy od razu wyższe zużycie energii. Czy gdybym dołożył bufor na powrocie 50L mogło by to zmniejszyć spadek temperatury zasilania? Według obliczeń +-, aktualna pojemność wody w mojej podłogówce w raz z dobiegami to ok. 165L. Długość rur: 1105 mb. Średnica wew. rury = 13 mm (Rura Tece floor 17x2) Promień = 6,5 mm / 0,0065 m Objętość wody: V = II * r2 * L V= 3,14 * 0,00004225 * 1105 = 0,1465 m3 = 146,5L Dobiegi do rozdzielaczy ok: 19L Poniżej screen jak wygląda spadek temperatury podczas defrostu.
  7. @szakallo Grzałka uruchamia się tylko gdy temperatura jest 0 i poniżej, przynajmniej tak wychodzi z obserwacji. Sprawność którą podałem wcześniej występuje bez załączonej grzałki. Muszę doczytać czy ta nagrzewnica pełni funkcje zabezpieczenia wymiennika czy służy do dogrzewania powietrza gdy zajdzie taka potrzeba.
  8. Dzięki za wyjaśnienie, teraz wiem z czego wynika ta różnica. Fakt faktem wentylacja działa bardzo dobrze. Firma która wykonała dla mnie instalacje tak zbilansowała rury naw. / wyw. że wentylatory pracują cały czas na 40% pobierając przy tym około 55W. Więc myślę, że to jest znikomy pobór prądu. Jedynie gdy załączy się nagrzewnica nad ranem wtedy pobór chwilowy jest na poziomie 1,7kW. Sterowanie nagrzewnicy jest chyba w jakimś trybie PWM bo pobór wygląda jak poniżej. P.S. Czy ktoś posiadający rekuperację mógł by dać znać jaką wilgotność ma aktualnie u siebie w pomieszczeniach. Pytam gdyż ostatnio poziom wilgotności oscyluje u mnie na poziomie 38 - 40%, nie wiem czy to czasem nie zbyt mała wartość.
  9. @Andrzej_M_ Niestety ja nic nie uwzględniałem w obliczeniach. Parametr (Efektywność odzysku ciepła) pochodzi bezpośrednio z integracji dla Home Assistant którą używam dla tego rekuperatora. (Jeśli to miałeś na myśli). Autor wylicza efektywność jak poniżej: Na stronie producenta dla tej jednostki efektywność odzysku ciepła to 86% więc sam się dziwie dlaczego u mnie jest tak wysoki ten współczynnik. No ale temperatury z sensorów chyba nie przekłamują. P.S. Instalacji rekuperacji nie wykonywałem samodzielnie.
  10. Kolego @buska3 nie wiem o jakim rekuperatorze myślisz ale ja posiadam model HERU 160 S EC-y2, który pracuje na nieogrzewanym poddaszu i z tego co się orientuje można go również montować na zewnątrz budynku. Dostępny bez problemu w Polsce. Jeśli chodzi o sprawność odzysku ciepła to u mnie jest na poziomie jak poniżej:
  11. Witam, U mnie podobnie. Zasobnik C.W.U. 400L, wężownica 4,2m2 (karbowana) a przepływ na poziomie 13,38 l/min. Zastanawiam się czy jest to w porządku. PC nie wywala żadnego błędu. Poniżej zrzut ekranu podczas grzania C.W.U.
  12. @Andrzej_M_ Znalazłem chwilę wolnego czasu i miałem się zabrać za skrypt udostępniony przez Ciebie jednak pomyślałem skoro Pompa Ciepła wyświetla na wyświetlaczu ikonkę defrostu to znaczy, że taka informacja musi istnieć w sterowniku. Przepatrzyłem wszystkie dane które wysyła PC do Płytki HeishaMoon no i bingo. Można wyciągnąć taką informację prosto z PC. Poniżej screenshot jak to sobie z wizualizowałem.
  13. MarcinB1984 - Jeśli chodzi o instalatora niestety nie udało nam się zgrać terminu i zdecydowaliśmy przełożyć sprawdzanie czynnika na spokojnie na cieplejsze dni. W miedzy czasie zgłębiałem trochę temat tych pomp i ich pracy i wychodzi na to, że u wielu osób jest podobne zachowanie PC (defrost przy wysokiej wilgotności powietrza i temp. -3, +3 średnio co 40 min gdy hum.>90%). Samo odszranianie zajmuje u mnie do 6 min. więc raczej wszystko jest w porządku jeśli chodzi o pracę PC. Poniżej wykres z (14 sty. - 15.sty.) gdzie wilgotność zmalała poniżej 80%). Jak widać PC pracowała ciągiem najpierw 4,5h później 7h gdy wilgotność zmalała jeszcze bardziej. Wychodzi na to, że konstrukcja PC w wersji jednowentylatorowej tak się po prostu zachowuje. Co niestety przekłada się na ilość startów PC. U mnie w chwili obecnej gdzie wilgotność powietrza oscyluje na poziomie 97% od dwóch dni Pompa średnio ma 30 defrostów na dobę co daje 60 startów sprężarki. P.S. Kolego grzegorzwp daj znać czy tobie udało się sprawdzić ilość czynnika?
  14. Jeśli masz jeszcze możliwość położenia PEX32 to zastanowił bym się nad tym. Instalacja jest na lata a przy średnicy 32 będziesz mógł spać spokojnie bo z przepływami na pewno nie będzie żadnych problemów. Podobnie jak ty mam zainstalowane dwa rozdzielacze podłogowe po około 600 mb. rury 17x2. Zasiliłem je teceflexem 32 bez żadnych łączeń w podłodze. Przepływ testowy około 50 l/min. Podłogówka napędzana tylko pompą obiegową z Pompy Ciepła. Co prawda jeśli chodzi o wyginanie pexa tej średnicy o kąt 90 st. to musiałem użyć giętarki. P.S. Jak kolega sambor napisał 40 st. to trochę za wysoko przy tych rozstawach.
  15. Nadal czekam za instalatorem. Coś mu się niestety przeciąga przyjazd. Jak tylko będę po wizycie dam od razu znać. Pozdrawiam,
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.