Skocz do zawartości

Lukas89

Forumowicz
  • Postów

    32
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom parterowy 206 mkw.
  • Instalacja
    100% Ogrzewanie podłogowe bez bufora. CWU 400 L.
  • Kocioł
    PC Panasonic 9kW seria K, 1-faz. (Split)

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Wielkopolska

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia Lukas89

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Współtwórca
  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Oddany Unikat
  • Reacting Well Unikat

Najnowsze odznaki

6

Reputacja

  1. To i ja dorzucę coś od siebie. HomeAssistant postawiony na Wirtualne maszynie: (Synology DS720+). Czujniki temperatury: Shelly H&T gen. 2 Sterowanie oświetleniem: HA <--> Protokół (MQTT) <--> PLC S7-1200 Siemens Rolety: HA <--> Protokół (MQTT) <--> PLC S7-1200 + Bramka Radiowa Krispol Miernik energii (Cały dom): Supla MEW-01 Pompa ciepła: 2x ORNO-OR-WE-514 - Komunikacja Modbuss <--> HA Komunikacja z PC: HA<--> Heishamon Komunikacja z Rekuperatorem: HA <--> Modbus TCP Czujnik poziomu szamba SZ-02-WiFi: HA <--> Platforma REST API Zdalna komunikacja z systemem: Początkowo przez clouda NabuCasa, teraz używam darmowego VPN (Tailscale). Tak wygląda główny dashboard: Stacja pogodowa:
  2. Wodę podgrzewam z reguły do 52 st. maksymalnie. Kilka razy po dłuższej nieobecności w domu chciałem wygrzać zasobnik. Jednak pytanie było o algorytm sterowania i czy jest możliwość zmiana delty dla C.W.U. P.S. Proszę o merytoryczne wypowiedzi.
  3. Wracam do tematu bo ostatnio dla testów zagrzałem zasobnik C.W.U. powyżej 60 st. Chcąc zagrzać wodę powyżej tej temperatury PC. przełącza się na grzałkę i wtedy przepływ w wężownicy wzrósł do 25 l/min. Więc ograniczony przepływ wynika wyłącznie z algorytmu sterowania grzaniem ciepłej wody użytkowej. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie jak można zmniejszyć deltę dla C.W.U. (nie chodzi mi o histerezę). Wtedy nie trzeba by było grzać tak wysoko i teoretycznie woda w zasobniku mogła by osiągnąć szybciej zadaną temperaturę. Gdzieś na innym forum przeczytałem o zmianie położenia zworki na płycie sterującej ale chyba tyczyło się to serii J. Niestety teraz nie mogę trafić z powrotem na ten wątek. Pozdrawiam,
  4. Raczej nie powinno być żadnego problemu. Ja podobnie nie miałem miejsca z tyłu i naczynie przeponowe mam powyżej zbiornika C.W.U. Pamiętaj tylko o przepływowym podłączeniu tego naczynia.
  5. No dokładnie. Woda w C.O. tworzy układ zamknięty. Woda w układzie C.W.U. też jest to chwilowy obwód zamknięty gdy mamy zakręcone krany i mamy zawór zwrotny lub antyskażeniowy na wejściu instalacji. Więc można powiedzieć panują tutaj równe prawa fizyki.
  6. Kolego @kreciq21 To zależy czy posiadamy zasobnik C.W.U. Jeśli tak to podgrzewając wodę w tym zasobniku za pomocą wężownicy rośnie nam również ciśnienie w tym zamkniętym obiegu wodociągowym i naczynie przeponowe pełni tutaj taką samą funkcję. Sprawdzone na własnym organizmie. 😎
  7. Ciśnienie w naczyniu musi być raczej niższe aby mogło przyjąć nadmiar wody podczas zwiększania jej objętości przy podgrzewaniu. Gdy ciśnienia będą równe bodź w naczyniu wyższe wtedy ciśnienie w instalacji będzie wzrastać podczas grzania. Poniżej wzór (ze strony FLAMCO) na obliczanie ciśnienia w wstępnego dla naczyń przeponowych dla C.W.U. dla C.O. chyba będzie podobna zasada.
  8. Nawet w nowej instalacji może trafić się jakiś syf, pakuły, lutowanie, pasta jest wiele możliwości. W odpowietrzniku automatycznym znajduje się pływak, który przepuszcza pęcherzyki powietrza i zamyka się pod naporem wody. Jeśli w momencie pozbywania się powietrza jakieś zanieczyszczenie podejdzie pod pływak to już się niestety nie domknie i wtedy mamy taką sytuację jak w temacie.
  9. Kolego najzwyczajniej w świecie masz jakieś zanieczyszczenia w instalacji C.O. Odpowietrznik się zablokował i doszło do wycieku. Polecam zakupić odpowietrzniki które w przypadku zablokowania blokują wyciek wody. Pozdrawiam,
  10. Normalnie tą wartość ciśnienia jakoś się oblicza jednak znalazłem gdzieś na forum, że należy ustawić ciśnienie w naczyniu przeponowym o 0,2 - 0.3 mniejsze od ciśnienia zasilania instalacji. Więc skoro mam reduktor ustawiony na 3.2. Bar to w naczyniu dałem 2.9 lub 3.0 teraz już nie pamiętam dokładnie. Co by nie było działa to w porządku bo podczas grzania ciepłej wody ciśnienie nie wzrasta. Fabrycznie naczynie przeponowe miało nastawę 4.5 bar. Gdy zagrzałem C.W.U. przy domyślnym ciśnieniu naczynia przeponowego to ciśnienie w instalacji urosło ponad 5 bar. Na logikę woda musi mieć miejsce żeby się rozprężyć podczas grzania więc jeśli ciśnienie w poduszce powietrznej w naczyniu będzie za wysokie to w instalacji zacznie nam wzrastać ciśnienie.
  11. Kolego @MikiQ posiadam dokładnie to samo naczynie przeponowe (REFIX DD 33L) przy zbiorniku C.W.U. 400L. Reduktor ciśnienia ustawiony na 3.2 BAR, ciśnienie wstępne w naczyniu z tego co pamiętam ustawiłem na 2.9 BAR. Normalnie grzeje wodę do 55 stopni dla testu raz zagrzałem do 65 i manometr na zbiorniku ani drgnie. Wiec przy 300L nie masz co się obawiać o wzrost ciśnienia. U mnie podobnie (28 w zupełności wystarczy)
  12. @Piotr548 Dlaczego nie widzisz sensu jej montażu? Ja z kolei nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez rekuperacji. Plusy: ciągły dopływ świeżego powietrza (całkiem inny sen w mojej opinii), nie trzeba otwierać okien (brak owadów w domu), no i największy plus (odzysk ciepła). Z małych minusów: czasami za niska wilgotność powietrza, ciągły pobór energii jednak jest on znikomy na tle innych urządzeń elektrycznych posiadanych w domu.
  13. @Andrzej_M_ Dzięki za szczegółowe wyliczenia jednak u mnie podczas defrostu przepływ jest na poziomie 40-42 l/min.
  14. Dzięki za podpowiedź. Będę miał temat do przemyślenia na lato. Masz na myśli, żeby założyć buforek szeregowo na wylocie ciepłej wody z PC i zaworem wrócić zaraz na powrót? To jest chyba jakieś nie standardowe rozwiązanie? P.S. W seri K chyba jest inaczej bo miałem temperaturę wody na powrocie ok 21 st. i grzałka się jeszcze nie włączyła.
  15. Skoro taki spadek mieści się w normie to nie będę kombinował z przerabianiem układu. Dzięki za wyjaśnienie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.