Jak będę musiał myśleć w których godzinach zrobić pranie, prasowanie , coś upiec, grzać wodę itp żeby była autokonsumcja to inwestycja robi się upierdliwa.
Większość osób przelicza opłacalność inwestycji.
A jakieś wyliczenia za ile to się zwróci?
Zimą zapotrzebowanie na prąd duże dla PC a słońca mało więc fotowoltaika na nowych zasadach to chyba zły pomysł. Owszem w okresie wiosennym i jesiennym to PC w dzień może pobierać prąd z paneli jak pracuje a jak się wyłączy to będzie ładować magazyn który dotują do 20kw i chyba więcej nie opłaca się zakładać , z tych 20kw część pójdzie na potrzeby domowe i falownik w nocy też coś prądu zużyje to dla PC mało się zostanie . Myślałem też o przewymiarowaniu fotowoltaiki (potrzebuje do nowo budowanego domu) zamontowaniu paneli wschód - zachód wtenczas w jesienne i wiosenne miesiące produkcja by wzrosła. Tylko chyba to nie ma sensu z punktu ekonomicznego Do użytku domowego, grzania wody itp to można założyć ale do PC to raczej zły pomysł. Może ktoś ma wyliczenia jak to się opłaca i po jakim czasie zwróci?
Do PC to taryfa G12w .
Mnie montaż PC wyjdzie taniej niż instalacja gazowa bo sam będę robił montaż więc nie mam dylematu na co się zdecydować. Dodatkowo awaryjnie dołożę kocioł na drewno. Ale każdy ma inne potrzeby.
Wystarczy poszukać na forum Tu masz podobny temat
Ogrzewałem węglem, drewnem, gazem a obecnie PC i jestem najbardziej z ostatniego sposobu ogrzewania zadowolony bo mam fotowoltaikę na starych zasadach.
Można PC kupić za 6 tys a można za 45 tys Znajomy wydał na gaz kotłownia + przyłącze powyżej 30 tys a znajoma poniżej 20 tys.
PV do PC na nowych zasadach jest mało opłacalne.
Na gaz mają wprowadzić ETS II
Koszty ogrzewania różnymi paliwami możesz obliczyć na cieplo.app
Czyli z kotłownią wyjdzie powyżej 30 tys
Sam się musisz dowiedzieć ile będzie kosztowało u Ciebie zrobienie kotłownia na gaza a ile zakup PC z montażem.
Źle zrozumiałem to co napisałeś, ale raczej @nightwatch ma rację że musiała by być bardzo wysokiej temperatury w bojlerze, i z PC tego się nie da zrobić.
Od dołu woda w bojlerze jest zawsze zimniejsza niż u góry więc dolna wężownica lepiej odbiera ciepło z PC niż górna. Mała wężownica równa się taktowanie PC więc musi grzać dwoma jeżeli bojler ma dwie mniejsze a nie jedną dużą.
Tutaj koledze @Qbkens chodzi żeby zamontować jak najmniejszy bojler bo mało zużywa wody no i cena większa dużego.
Ale w pewnych granicach, Jak będzie za duża moc PC do możliwości odbioru ciepła w bojlerze to się nie zmoduluje i wyłączy.
@Qbkens Przy grzaniu wody tylko grzałką z fotowoltaiki musisz mieć też większy bojler bo słońce nie zawsze mocno świeci nawet latem więc dobrze zmagazynować ciepłą wodę chociaż na 2 dni. Nagrzej sobie bojler który masz do temp 65 st bo grzałką możesz grzać do większej temp odłącz go od prądu i zobacz na jak długo starczy Ci tej wody.
Z własnego doświadczenia wiem że lepiej grzać z PC niż liczyć na nagrzanie wody z fotowoltaiki grzałką bo z słońcem różnie bywa a z PC masz zawsze mniejsze zużycie energii obojętne czy masz ją z magazynu czy prąd kupisz więc dobierz bojler do PC odpowiedniej wielkości i o parę zł nie próbuj zaoszczędzić bo później może wyjść drożej.
Robi sam podłogówkę od podstaw więc teoretycznie powinien ją zrobić pod PC dobrze. Mam nadzieję że ktoś mu to przeliczył a może ma w projekcie domu.
Zrobić ją żeby dawała sama radę ogrzać dom a rekuperacje olać.
Rekuperacja na temp takiej jak podłogówka nie będzie dobrze grzała dlatego żeby zmniejszyć temp na podłogówkę potrzebuje tych zaworów mieszających.
Do rekuperacji musi mieć osobną pompę ale sama podłogówka przeważnie działa na tej w PC trzeba znać parametry tej pompy bo tak to wróżenie.
Może też przy chłodzeni PC przez rekuperacje występować taktowanie PC.
Do chłodzenia rekuperacją dodatkowej pompy nie potrzebuje bo odetnie podłogówkę czyli problem robi tylko grzanie rekuperacją.
A kto bogatemu zabroni.
Według mnie to kolega ma problem bo się uparł na grzanie rekuperacją a można to zrobić na samej podłogówce bez żadnych grup pompowych, zaworów mieszających , buforu itp. Do tego grzanie podłogówką wychodzi najbardziej ekonomicznie.
@ŁukaszT jak zrobisz tak jak na schemacie to wszystko będzie na 100% dobrze działało Rozwiązanie najbardziej bezpieczne tylko zbędne koszty zakupu niektórych urządzeń i większe opłaty za prąd przy grzaniu wyższym parametrem rekuperacji niż podłogówki i straty przez mieszanie wody w buforze.
Niektóre PC już ten zawór mogą mieć na wyposażeniu Zwykły bojler elektryczny też wymaga podłączenia czyli koszt rurek odpada. Oryginalny zawór trójdrożny Panasonic do PC tej firmy kupimy do 600 zł na znanym portalu. Pozostaje większy koszt zasobnika z wężownicą plus dodatkowa grzałka do niego.
Najlepiej tak zrób. Weź też pod uwagę że cyrkulacja CWU też powoduje straty i czym woda cieplejsza krąży tym bardziej to wszystko się wychładza a założenie zaworu mieszającego też swoje kosztuje. Ja mam założony przełącznik w domu do załączania cyrkulacji Jak nie używam wody bo nie ma nikogo w domu lub idziemy spać to jest wyłączona a nie muszę biegać daleko do suteryny. Odnośnie cop to średnio z sezonu grzewczego grzejąc CWU powinien wyjść min 3 a jak na dworze +20st to PC pokazuje około 6 cop przy temp wody 40st. Wychodzą śmieszne pieniądze za nagrzanie 200l wody.
Największe straty wychodzą jak zbiornik stoi w pomieszczeniu które nie chcesz ogrzewać zimom Dla mnie to największa wada dużego bufora.
Ale na dłużej tej wody starczy.
Zawór mieszający większy wydatek niż termostat w grzałce a nadmiar energii pójdzie do magazynu.
W nieocieplonym pomieszczeni np suterynie zimą to się marnuje latem mniej bo bojlery musisz wybrać dobrze docieplony Jak grzejesz wodę do temp 40 st a w domu masz 24 st to woda bardo słabo się wychładza.
Zimą jak bojler odda trochę ciepła do domu zamiast grzejnika to mały problem przy grzaniu go do 40 st PC.
Ja grzejesz wodę w bojlerze do 60 st to pomimo małego bojlera starcza jej na dłużej ale przy PC grzeje się do temp 40-45st żeby PC miała dobry cop dlatego potrzebna większa pojemność bojlera. Wyższa temp w bojlerze powoduje większe straty ciepła.
Dogrzewanie wody z magazynu energii lepiej sobie odpuść. Szkoda baterii.
Mniejszy bojler tak ale wężownica musi być duża bo PC będzie taktowało co jest dla niego szkodliwe i powoduje większe zużycie energii Ale głównie chodzi o to że ciepło wyprodukowane przez PC nie zostanie odebrane przez małą wężownicę.
Można dostać dotację w Mój Prąd na magazyn ciepła czyli bojler z grzałką nie wiem czy z wężownicą też się kwalifikuje.