-
Postów
491 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
21
Ostatnia wygrana szpenio w dniu 25 Stycznia
Użytkownicy przyznają szpenio punkty reputacji!
Informacje o ogrzewaniu
-
Co ogrzewam?
Dom 40 lat, w trakcie ocieplania (na razie ocieplono ławę i dół - wysokie suteryny mieszkalne - mur z cegły 40cm +styropian 12cm), plus parter, do ogrzania ok. 200m kw.
-
Instalacja
Stara instalacja grawitacyjna, grube rury, grzejniki żeliwne i kilka nowych, od kilku lat pompka na powrocie
-
Kocioł
MPM DS WOOD 18KW
Ostatnie wizyty
1 357 wyświetleń profilu
Osiągnięcia szpenio
-
Poczytałem trochę i już wiem: przywędrował do mnie ze starym dębem opałowym z lasu, dlatego teraz już nie kupuję chorego drewna tylko ładnego buka 😀 . Skoro pod ochroną, to może gmina da jakąś dotację, może w ogóle dostanę zakaz spalania drewna i pompę ciepła na starych zasadach 😀 Jak by tego było mało to jeszcze się pi***olą po kątach 😜
- 4 387 odpowiedzi
-
- 5
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Wiadomość z ostatniej chwili Ratunku! 😀 robale zaatakowały kotłownię, wyłażą na chałupę, co robić? Czym to truć? I co to jest? Drewno lubią?
- 4 387 odpowiedzi
-
- 2
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Ładnie pięknie, ale ja bym ją przerobił pod MPM-a i zamiast pojedynczego klina rozetę na cztery części łupania wstawił. Wtedy te cienkie wałki na raz by szły, a sporo ich widzę na zdjęciu.
- 4 387 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Ja bym obstawiał swoją teorię 😀. Panele są łączone szeregowo i instalacja pracuje z mocą najsłabszego ogniwa, czyli tej reszty nieoszronionej i one mają po 450 Wp, natomiast te dwa oszronione mają większą moc 490 Wp i moc ta nie jest wykorzystana w pełni, dlatego są zimniejsze i szron się trzyma dłużej. Instalacja będzie działać prawidłowo, jedyna strata to kasa inwestora, ale w sumie chyba niewielka, bo różnica w cenie pomiędzy panelami też nie jest duża. A jeśli ktoś chciał się pozbyć zalegających na magazynie dwóch sztuk po 490Wp to nawet zysk 😀.
-
Po prostu to są dwa panele o innej mocy. Mają takie same wymiary, ale ich moc jest na przykład o 45W mniejsza od pozostałych. Trzeba by sprawdzić dokładnie symbol na naklejkach, o ile są prawidłowo naklejone 😀. Na przykład panele Jinko Solar są dostępne w kilku zbliżonych mocach 445W, 450W, 480W i 490W. Wyglądają identycznie więc łatwo się pomylić.
-
Uciekła mi edycja posta 🙂 Przepraszam, że rozmydlam temat, ale czuję lekki niepokój, zestawiając te moce - 49 kW i moje 18 kW przy takiej samej pojemności buforów 2000l. Mam co prawda mniej domu do ogrzania o połowę (200m.kw.), ale ocieplenie tylko częściowe. A może , gdy Kris19 zrobi próbę grzania bufora, bez pobierania ciepła na dość duży dom okaże się, że właśnie tam uciekało ciepło. Niby ta automatyka w ogrzewaniu dobra rzecz, ale jak coś nie idzie, to nie ma mądrego, żeby sprawnie to ogarnął.
-
Przeczytałem wątek jednym tchem 🙂 , jako że temat mnie bardzo interesuje, ponieważ koncepcja podłączenia bufora 2000l. wciąż nie jest ostatecznie dopracowana, bo sezon grzewczy jeszcze potrwa. Wiem jedno, to ma być proste rozwiązanie, aby nie było problemów takich, jak tu opisywane. Grube rury 6/4cala i praca na grawitacji z dodatkowym bajpasem zawierającym pompkę, gdyby zaszła konieczność przyspieszenia krążenia wody pod koniec nabijania bufora do temp. 80 st.C. Za ochronę, a raczej grzanie powrotu, będzie robił bojler CWU 200l podłączony bezpośrednio do kotła, jak na foto. Miarkownik ustawiony na 90 st.C. podczepiany dopiero pod koniec palenia drugiego wsadu, czyli po ok. ośmiu godzinach, wcześniej będzie zbędny, bo skoro teraz bez bufora potrafię palić na stałej szczelinie, to z buforem będzie jeszcze łatwiej, przy grubych rurach i pracy na grawitacji zagotowanie dwóch tysięcy litrów wody w ciągu pierwszych sześciu godzin palenia będzie niemożliwe za pomocą kotła 18kW.
-
Kominiarz mówi, że straż gasiła
- 4 387 odpowiedzi
-
- 2
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Też paliłem niedosuszonym drewnem, ale czegoś takiego w kominie u mnie nie było. Czy to dlatego, że kocioł pracuje bez wentylatora? Czy dlatego, że to MPM, a nie Atmos 😄 ? https://www.facebook.com/share/r/15uDNViLiP/
- 4 387 odpowiedzi
-
- 2
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Coś takiego bym sobie zmajstrował, ale wolnostojące, bez traktora, płynnie zamienia wałek na polana. Na razie mam łuparkę samoróbkę z resora wagonu kolejowego, rozklepałem na gorąco, dospawałem ucho na trzonek, potem troszkę przyhartowałem ostrze i gitara, łupie jak wściekła. Musiałem nawet dorobić blaszane okucie, bo większe pniaki nadgryzały stylisko w tym miejscu.
- 4 387 odpowiedzi
-
- 2
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Czy mógłbyś doprecyzować: "dom dość duży"? To dla mnie ważne, bo sam będę podłączał bufor 2000 litrów i w częściowo ocieplonym domu( 200m²- dwie kondygnacje ) nie spodziewam się, aby mi ta ilość wody rozgrzanej do 80⁰ wystarczyła na dłużej niż kilkanaście godzin. Aby palić raz na dwa-trzy dni (temp. w domu 22⁰C i na zewnątrz nieco powyżej zera) z takim buforem jak u Ciebie, to domek musi być jak termos i góra 150m². Zużycie drewna jednak dość duże, u mnie 10m³ dębu/buka wystarcza na cały sezon palenia bez bufora z temperaturą w domu oscylującą od 19⁰C do 23⁰C.
-
Spalanie mokrego paliwa, to taka sztuka dla sztuki, żeby pokazać, że się da i potem dorabianie teorii o wodorze i gazie generatorowym, a wystarczy poczytać jakie warunki trzeba spełnić, aby brudny wodór, czy gaz generatorowy uzyskać. Może komuś na kilka chwil takie coś w kociołku wypali, ale na stabilny proces bym nie liczył. Wreszcie mam zapas suchego drewna i można powiedzieć, że od przyszłego sezonu kończę z tymi przeróbkami, wymienię ten zlasowany element wirowy, naprostuję bramkę, zalepię dziury i palę normalnie z buforem. Forum odpocznie wreszcie 🙂
- 4 387 odpowiedzi
-
- 2
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
Jest słynna szczelina Piecucha, to może i inna szczelina się przyjmie na forum 😀. To jest ten patencik, z którym będzie mi się żal rozstać, przy remoncie kociołka po trzech sezonach palenia. Bardzo ułatwia podkładanie i grzebanie w komorze załadunkowej w czasie palenia i to bez wentylatora wyciągowego, bardzo dobrze wciąga dym i płomienie, umożliwia dokładanie brzydkiego, krzywego drewna do utylizacji. O ile przy ładnym buku nie muszę tych drzwiczek otwierać, to niestety chcąc wreszcie spalić dużą stertę niechcianych wygibasów, konieczne jest dokładanie większej ilości, bo upychanie kilku sztuk na górę wsadu zbyt wolno uszczupla tę pryzmę szpargałów. Foty zasuwy na drucie i inne szczegóły na poprzednich stronach tego wątku.
- 4 387 odpowiedzi
-
- 1
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)
-
To była bardzo świerza dostawa z tego roku, połupane drewno zostało wysypane z samochodu i na drugi dzień spadł śnieg. Czasem nie potrzebne są te moje sarkastyczne 😀 komentarze pod zdjęciem i w ogóle troszkę więcej powagi z mojej strony by się przydało przy pisaniu postów na tym forum 😜 . Drewno sprzątam pod dach w sierpniu w czasie upałów i tam sobie już dosycha kolejny rok. Warunki ma dobre, bo dach blaszany mocno się nagrzewa, a ścieny są tylko dwie, więc wiaterek buszuje.
- 4 387 odpowiedzi
-
- 2
-
- MPM DS
- instalacja buforowa
- (i 4 więcej)