Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z podłogówką


MałyMiki

Rekomendowane odpowiedzi

a tak poważnie to ja palę od grudnia nonstop węglem orzechem bez wygasania. I umnie ma to się tak

 

dom około 160m2 ocieplony

 

piec logica II 17-21 kw

 

parter podłogłówka

 

góra 3 kaloryfery

 

i umnie na 20 godzin starcza 17kg orzecha i 3 kawałki drzewa. Palę temperaturą 52-55 stopni

 

Jak paliłem temperaturą 42 stopnie to faktycznie na 24 godziny starczało 17-18kg ale to było kiszenie opału a nie spalanie.

 

U mnie problem jest innego typu. Mianowicie mam spartoloną głowice od sterowania podłogowego i niestety przy paleniu w piecu na 50 stopni na parterze mam 25 stopni natomiast na górze 21. Głowica jest zakręcona na maxa w dół i to daje przy 50 na piecu 38 na powrocie i zasilaniu. Moim zdaniem jest to zdecydowanie za dużo. Na parterze jest duszno i suche powietrze. Gdyby podłogłówka była na 33 powrót i zasilanie to było by super. Najlepszym rozwiazaniem było palenie temperaturą 43 stopnie bo wtedy parter miał 22-23 stopnie ale z kolei góra była zimna bo zaledwie 18-19.

 

Mam zawór 4D czy za jego pomocą mogę wyregulować podłógówkę ? nie ruszając kaloryferów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego postu wynika że na całą instalację masz jeden obieg grzewczy. I to właściwie jest cały problem jaki masz. Parter masz w podłogówce (chyba ok 100 m2 bo na górze tylko 3 grzejniki) i powinen być na oddzielnym obiegu grzewczym z zaworem mieszającym. Na rynku jest naprawdę sporo ciekawych rozwiązań w ogrzewaniu podłogowym które mozna było zastosować (najpierw ZAPROJEKTOWAĆ!!!), a wydaje się że poszedłeś na łatwiznę i dlatego masz problem. Zaworem 4D samej podłogówki nie da się sterować (w tym wypadku zawór 4D służy do ochrony kotła przed niską temperaturą powrotu), możesz co najwyżej regulować temperaturę czynnika na całą instalację i dlatego przy odpowiedniej temperaturze podłogówki masz niedogrzane pomieszczenia na piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak poważnie to ja palę od grudnia nonstop węglem orzechem bez wygasania. I umnie ma to się tak

 

dom około 160m2 ocieplony

 

piec logica II 17-21 kw

 

parter podłogłówka

 

góra 3 kaloryfery

 

i umnie na 20 godzin starcza 17kg orzecha i 3 kawałki drzewa. Palę temperaturą 52-55 stopni

 

Jak paliłem temperaturą 42 stopnie to faktycznie na 24 godziny starczało 17-18kg ale to było kiszenie opału a nie spalanie.

 

U mnie problem jest innego typu. Mianowicie mam spartoloną głowice od sterowania podłogowego i niestety przy paleniu w piecu na 50 stopni na parterze mam 25 stopni natomiast na górze 21. Głowica jest zakręcona na maxa w dół i to daje przy 50 na piecu 38 na powrocie i zasilaniu. Moim zdaniem jest to zdecydowanie za dużo. Na parterze jest duszno i suche powietrze. Gdyby podłogłówka była na 33 powrót i zasilanie to było by super. Najlepszym rozwiazaniem było palenie temperaturą 43 stopnie bo wtedy parter miał 22-23 stopnie ale z kolei góra była zimna bo zaledwie 18-19.

 

Mam zawór 4D czy za jego pomocą mogę wyregulować podłógówkę ? nie ruszając kaloryferów ?

Witam , z tego co pamiętam troszkę przerobiłeś swój mieszacz , a trzeba było go tylko wyregulować , może ta głowica rzeczywiście zepsuta , tylko ona nie odpowiada bezpośrednio za temperaturę w pomieszczeniach tylko za temperaturę wody w podlodze , na powrocie mieszacza masz zawór nastawny sprubój go trochę zakrecić ( zrób to tak zdejmij głowicę piec na 55 st a zaworem który masz na powrocie kręć powoli aż na termometrze pojawi się 40 st. następnie zakręć głowice , taka regulacja może potrwać nawet parę godzin ) możesz też wywalić ten zawór powrotny zamiast niego wstawić taki jak na zasilaniu na niego siłownik elektro magnetyczny podpięty do termostatu pokojowego jak nastawisz na termostacie 22st to Ci zamknie powrót i już . można zamiast termostatu pokojowego założyć sterownik pogodowy , a pełny wypas to już siłowniki na każdy obwód i podpięte pod termostaty w każdym pomieszczeniu , i to wszystko może działać bezprzewodowo , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Masz w 100% rację , przeróbka była zbędna to raz, w życu nie miałem ogrzewania podłogowego i wprowadzając się do wyziębionej chaty chciałem podłogę nagrzać w godzinę czasu jak i cały dom. Narazie chcę zamknąć temat kotłowni i wrócić do niego na wiosnę gdyż za dużo czasu mi to poświęca jednak Twój pomysł jest jak najbardziej trafiony i właśnie tak zrobię no może poza tym sterownikiem pogodowym gdyż narazie dookoła mnie inne wydatki :). Jak zrobię tak jak Pisałeś to oczywiście dam znać jak to wyszło w praktycę.

 

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-4726-1265790963_thumb.jpg

 

 

 

przesyłam zdjęcie zaworu 4D z opisem podłączenia. Jeżeli ktoś ma zawór ESBE VRG141 badz VRG 140 to jak mam załoczyć porketło aby było prawidłowo. Z instrukcji którą znalazłem na stronie http://www.esbe.pl/pliki/Instrukcja%20obsl...20VRG%20140.pdf wynika że kreseczka z zakretki powinna nakładać się na płastką część gwintu a więc na godzinę 11. Zauważyłem też że instalator założył odwrotnie zawór 4D. Teraz pytanie czy to ma znaczenie ? gdyż według tego co podaje producent na zdjęciu środek zaworu wygląda w każdą stronę tak samo jedynie mylne są obrazki (kółeczko, kwadracik, trójkąt, strzałka) ale czy źle założony zawór co do oznaczeń może nieprawidlowo wpłynąć na pracę zaworu ?

 

bardzo proszę o pomoc w tej sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.