Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kondensat Jedno Czy Dwufunkcyjny?


Wojtia

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zakup kondensata do nowego domu o pow.150m2,BK 24cm+15 styro,poddasze 25cm wełna,podłogi 10cm styro,kominek -grawitacja,podłogówka na dole ok 60m2 i lazienka góra+grzejniki gora).Jaki piec jednofunkcyjny czy dwu?gosciu w sklepie namawia na dwufunkcyjny, a z opini w necie wnioskuję iz popularniejsze układy oparte na jednofunkcyjnym+zasobnik 120Li wez tu badz madry.Pomoze ktos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przy kotle z zasobnikiem masz większy komfort ciepłej wody - masz zapas i możliwość cyrkulacji. Z typowego 2-funk masz tyle wody ile masz i jak podczas lawirowania pod prysznicem ktoś jeszcze odkręci ciepłą a nie daj boże 2 osoby to możesz się zdziwić, że jakoś zimna leci :-). Twój wybór. Zasobnik i jego instalacja zajmuje miejsce i koszt wyższy. Chyba, że ten dwufunkcyjny to tak po prawdzie jedno z zasobnikiem w jednej obudowie - bo i takie nazewnictwo słyszałem. Jak Ci padnie kocioł to mając zbiornik możesz grzać elektrycznie wodę (większość ma lub można dodać grzałkę) - duży plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znając warunków w domu (gdzie zamontowany ma być kocioł, w jakiej odległości od kotła są umieszczone punkty poboru cwu) trudno jest coś doradzić. Kol "Manecki" zalety i wady obu kotłów Ci wymienił. Z podjęcia decyzji chyba nikt Cię nie zwolni, przed podjęciem decyzji proponuję postudiować projekt lub skonsultować się z projektantem. Możliwości techniczne w nowym budynku są praktycznie nieograniczone, a realizacja zależy od budżetu jaki chcesz przeznaczyć na inwestycje. Dziś jest moda na kotły kondensacyjne (niedługo prawdopodobie innych w sprzedaży nie będzie) pracujące w układach z solarami ( w handlu jest sporo takich zestawów w cenach od umiarkowanych do bardzo wysokich), tak jak i prawie w każdym nowym domu jest kominek z DGP lub płaszczem wodnym. W wiekszości przypadków ogranicznikiem są finanse ( można proponować najbardziej "wypasione" zestawy które mogą kosztować ponad 25 000 zł tylko stać na nie naprawdę zasobnych w gotówkę inwestorów). Pewnie nic nowego nie napiszę ale załóż budzet i a wtedy coś w zakresie swoich możliwości wybierzesz . Trudno jest odpowiedzieć na pytanie który kocioł dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny jest ekonomiczniejszy, każdy przypadek jest indywidualny jedni chcą mieć niskie koszty inwestycyjne i godzą się że w czasie eksploatacji trochę wody pójdzie w kanał nim pojawi się ciepła (wybiorą dwufunkcyjny) inni chcą mieć komfortowy dostęp do ciepłej wody i nie są dla nich przeszkodą wyższe koszty zakupu i budowy oraz godzą się na wyższe zużycie prądu (pompa cyrkulacyjna) i trochę wyższe zużycie gazu (gdy spadnie temperatura w zasobniku kocioł załączy podgrzew i odbywa się to również gdy nie ma poboru cwu) wybierają jednofunkcyjny z zasobnikiem lub dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo. Ogólnie to w domach częściej stosuje się jednofunkcyjne z zasobnikiem ( coraz częściej z solarnym podgrzewem cwu) w mieszkaniach dwufunkcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie piszesz o cyrkulacji, zobacz jakie masz jeszcze średnice na tych odcinkach, przede wszystkim chodzi o pojemność tych odcinków a nie ich długość.

Cyrkulację mozesz śmiało założyć, koszt dodatkowy to będzie sama pompa bo rur Ci dużo nie pójdzie.

A pompę ustawisz na czasową prace, aby ciepła była rano i po powrocie z pracy.

 

W domku nie korzystasz ciagle z cwu wiec bedzie sie wychladzać. W zależności jeszce jak zaizolujesz. Ale godzina spoczynku i woda bedzie zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanów się czy będziesz w przyszłości chciał podłączyć solary, jeśli tak to za jaki czas,

jezeli dosyć szybko moze warto juz teraz brać o odpowiedniej pojemności 200-400 dm3 (w zależności od planowanych rozbionów) i dwuwężownicowy

 

Jakiego producenta chcesz kocioł. Porównaj ceny i sam sobie odpowiedz. Kompakt z zasobnikiem zwykle zajmuje mniej miejsca i nie trzeba przeprowadzać dodatkowych prac instalatorskich.

Wielkiego jednak znaczenia nie ma czy wezmiesz wolnostojący czy kompakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli na solary sie nie zdecyduję to dwupłaszczyznowy bedzie lepszy? a jezeli kupiłbym piec z zasobikiem tzw lodówka to czy mozna podpiąć do takiego zbiornika piec na paliwo stałe? Z kolei jezeli teraz nie bedzie solarów to grzanie samym piecem gazowym takiego zbiornika ok 200l to nieekonomicznie,musiałbym czesto dogrzewać kopciuchem,szlag...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzanie 300l gazem z kotła kondensacyjnego to ok 3-3,5zł, potem na jak długo Ci to wystarczy.

 

A tak na marginesie budujesz dom ładujesz kondensat i bedziesz pakował jeszcze kocioł na paliwo stałe ?? - podaruj sobie, będziesz śmieci palił, truł siebie rodzine, sąsiadów i do piwnicy biegał co chwile aby dokładać.

Jeśli chcesz koniecznie paliwo stałe zrób sobie kominek pal czystym drewnem i ciesz się tym, bo to już przyjemność. Na upartego mozesz i tak wsadzić wsad z płaszczem wodnym i grzać co cwu.

 

Podłańczając dodatkowe urządzenia do zasobnika wolałbym dodatkowy zasobnik z dwoma wężownicami lub bardziej kombinowany, a solary to dobra rzecze zdecydowanie lepsza w Twoim przypadku od kotła na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale gaz przyłączają dopiero w 2013r czyli dwa sezony czyms trzeba grzać,propan w butlach 33kg bo takie rozwazalem to bede bankrut po dwoch sezonach, a taki kopciuch byłby awaryjnie albo jakby gaz masakrycznie zdrozał to zakrecam kurek ,zataczam rekawy i do roboty :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci maja gaz przyłączyć 2013 to tematu kondensata nie ma.

Musisz mieć alternatywe.

Teraz sobie policz koszty - kupno i montaż kotła na paliwo stałe + przyłącz gazu za 2 lata (do tego projekt przyłącza) + kupno i montaż kotła kondensacyjnego i wyjdzie Ci spora suma - która spokojnie powinna wystarczyć na pompe ciepła.

A mając pompe ciepła to juz szkoda sobie zawracać głowe kotłami na paliwo stałe. Wspomóc je solarami i masz ekologiczne tanie w eksploatacji źródło ciepła do co i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa odpada na 100%,raz nie stać,dwa jak zdrozeje prad (wg.prognoz 2020 ok 1zł/kwh) to utopiony po uszy, z tymi kosztami to po zsumowaniu to i tak połowa tego co pompa,mam juz kalkulacje na pompę powietrzną i z odwiertami bo tyko takie wchodzily w rachubę,ale powietrzna tez skreslam bo mieszkam w Bialymstoku a u nas zimy srogie.Myslałem aby teraz zrobic instalacje na gotowo pod gaz wraz z kopciuchem a dodatkowo przezbroic kocioł na propan na dogrzewanie samej wody w zasobiku, ewentualnie podpiac do tego solar jak wyda finansowo.Zmieszcze sie w 30tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa odpada na 100%,raz nie stać,dwa jak zdrozeje prad (wg.prognoz 2020 ok 1zł/kwh

 

To nie jest argument, wszystkie nośniki energii zdrożeją, a co będzie w 2020r. to będziemy wiedzieć jak dożyjemy. Prąd, gaz drożeją równomiernie i jeżeli wzrosty będą takie jak w ostatnich latach to PC będzie wychodzić w stosunku do gazu dalej lepiej.

Jeśli cena energii elektrycznej w 2020 piszesz że będzie 1zł to m3 gazu będzie kosztował 3,5-4zł.

 

Pompa powietrze-woda nie jest na polskie warunki i na pewno jak piszesz Białegostoku. Chyba że dom wybudowany jest jako pasywny to wtedy ilość energii cieplnej jest na tyle mała, że można rozważyć PC powietrze - woda. W tradycyjnym budownictwie na pewno odpada.

 

Reasumując gazu nie masz, pompy nie chcesz, wiec sam sobie odpowiadach na pytanie jakie źródło ciepła.... , no jeszcze pozostają elektryczne grzejniki akumulacyjne ładowane tańszą nocną taryfą. Inwestycyjnie na pewno konkurencyjny produkt i banalna eksploatacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.