Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła


hilo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie odnośnie doboru mocy kotła ogniwo eko.

Mój dom to typowy klocek z początku lat 80-tych, około 130 m kw powierzchni ogrzewanej. Ściany zewnętrzne niedocieplane, z zewnątrz pustak ceramiczny max, od środka pustak piankowy, łączna grubość ścian około 40 cm; okna plastiki. Do tego jeszcze bojler, ale nie duży - chyba koło 80l.

Nie bardzo wiem jak policzyć zapotrzebowanie na moc - gdzieś czytałem, że około 1kW na 10 m kw.

Ponieważ budynek nie był docieplany nie wiem, czy takie proporcje będą właściwe. Stary piec ma już ze 20 lat i nie mogę na nim znaleźć żadnej tabliczki i informacji o mocy.

Właściwie zdecydowałem się już na kocioł ogniwo eko (ze względu na sterownik i ogólne opinie) i tu mam pytanie jakiej mocy będzie odpowiedni - 15 (7-18kW) czy 24(18-30kW)?

Teoretycznie mniejszy by chyba wystarczył, ale czy przy większych mrozach nie będzie miał problemów - może mieć za mały wymiennik i grzać komin zamiast wodę do co? Znów za duży to chyba też niedobrze?

Czy te piece mają jednakowe palniki, a różnią się tylko wymiennikami?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły ogniwo wyposażone są w palnik brucera (o ile się nie mylę oczywiście), a dokładnie w jeden identyczny palnik do wszystkich kotłów. Trochę to nielogiczne. Producent palnika twierdzi że palnik ma tak szeroki zakres mocy ze może pracować w większości kotłów, za to producent kotła podaje zakres mocy 7-18 i 18-30. Wiec coś tu nie gra.

 

Chyba lepszym wyborem dla ciebie będzie większy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Takie wyliczone zapotrzebowanie odnosi się do średnich temperatur panujących zimą, czy do warunków ekstremalnych np -30 stopni?

Znalazłem wczoraj coś takiego:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...iem!/page79

- wypowiedzi z dn 25.01, ale warto przeczytać 2 strony wcześniej.

Przedstawione są wyniki pracy kotła o znamionowej mocy 17 kW z mocą do 26kW (ten sam palnik brucer). Według przedstawionych danych takie gonienie kotła ma nieduży wpływ na jego sprawność, rośnie również temp spalin (mniejszy wymiennik).

Zastanawiam się, czy warto kupować większy kocioł, czy pogonić w razie czego mniejszy (w sumie pewnie nie często by to miało miejsce).

Ogniwo eko 15 ma mniejszy wymiennik niż podany w przykładzie kocioł (ponar eko) - 1,6 zamiast 1,9 m kw, więc może nie pociągnął by do tych 26kW, ale może nie być takiej potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to jest prawie niemożliwe przewidzenie który wybór będzie lepszy. Jeżeli producent brucera ma racje i jego palnik na prawdę jest taki "szerokozakresowy" to nie ma się nad czym zastanawiać tylko brać jak największy kocioł z tym palnikiem. Ale jeżeli okaże się że w którymś zakresie mocy (dolnym lub górnym) palnik zaczyna pracować nieekonomicznie to robi się problem.

 

Nie wiadomo w którym zakresie i który kocioł, będzie pracował gorzej a w którym lepiej. 18kW to granica, dolna i górna, jednego i drugiego kotła. Lepiej teraz żeby mniejszy częściej pracowała na dużej mocy i robił straty kominowe, czy może lepiej by duży pracował częsciej na mniejszej i produkował sadzę?

 

Teoretycznie super palnik Brucera w połączeniu z super sterownikiem eCoala powinien dać super kocioł zdolny pracować w szerokim zakresie mocy. Wiec przynajmniej teoretycznie przewymiarowany kocioł byłby lepszy. Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.