Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Mój Instalator Ma Rację - Proszę O Opinie!


muzyyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Jestem właśnie na etapie w którym niebawem zacznie się wykonywanie instalacji grzewczej w nowo wybudowanym budynku, otóż mam pytanie gdyż chcę rozwiać wszystkie wątpliwości.

Mój instalator polecił mi do wykonania c.o. z piecem na paliwo stałe z podajnikiem, instalacje z pp stabilizowanego, już zresztą jestem po wstępnych rozmowach z przedstawiielem wavina w Kaliszu i wiem na jakie ceny mogę liczyć )

Odejscie o pieca ma być w miedzi w później juz pp.

A więc mój instalator powiedział że instalacja może zostać tak jak jest zaprojektowana w planie poniżej zamieszczam rzuty planu instalacji c.o.

 

020883805.jpg020883806.jpg

 

Dodam że podłogówki w salonie nie będzie za to oczywiście dołożony dodatkowy grzejnik obok tego w projekcie, a reszta podłogówki zasilana z powrotów grzejników (dodatkowy grzejnik w holu na dole), tak mniej więcej jak to jest w planie. Co do rurek PP to powiedział że odpowiednio zamienimy :

12 miedź na 20 pp

15 miedź na 25 pp

18 miedź na 32 pp

 

i że to stopniowanie rurek może ostatecznie zostać.

 

Proszę o opinie na ten temat bo wolę się zorientować niż później w razie czego żałować.

Pozdrawiam i czekam na opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt jest dla kotła gazowego!!! Sprawdź na jaką temperaturę zaprojektowano instalację. Pomieszczenie kotłowni jest trochę małe jak na potrzeby kotła weglowego i składowania paliwa, chyba że nie będziesz składował tam opału. No i podstawowy problem to jaki rodzaj instalacji otwarta czy zamknięta? Jeżeli chcesz instalację zamkniętą musisz kupić odpowiedni kocioł który jest wyposażony w urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła (nie wszystkie kotły z podajnikiem spełniają ten warunek). Przy instalacji układu otwartego problemem może być montaż naczynia (nad kotłownią jest pomieszczenie mieszkalne, a z rzutów nie wynika czy jest strych powyżej). Mam również wątpliwości co do materiału na instalację (zgrzewane PP), jeżeli ma być kocioł na paliwo stałe, miedź lub stal byłyby lepszym rozwiązaniem. Najlepszym rozwiązaniej będzie adaptacja projektu dla kotła węglowego (dobór kotła,pomp, armatury, grzejników i przeliczenie instalacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziekuje za odpowiedź, otóż sprawdziłem i instalacja jest zaprojektowana na parametry 70/50 z tego co mi powiedział instalator to naczynie z rurką przelewową bedzie na strychu nad pokojami a co do pp to tez mu mówiłem ze mało takich instalacji widziałem na to on że tam gdzie pracuje na co dzień (wyjazdy do austrii) to zakładają to masowo i jest to system sprawdzony i pewny zreszta to taki mój dalszy znajomy wiec myśle ze jakiegos kitu by mi nie wcisnął - przynajmniej mam taką nadzieje, co do składowania opału to nie mam problemu bo na bierząco mogę sobie dowozić a i jeszcze przypomniałem sobie że na podłogówce mają być założone zawory rtl pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z planu wynika, że pierwotnie miał być zamontowany kocioł olejowy, wskazuje na to zbiornik oleju i instalacja doprowadzenia oleju do kotła. Aby ocenić schemat potrzebne są dane na temat zastosowanej armatury i układów zabezpieczających czyli projekt. Ze względu na skomplikowany charakter instalacji wskazane jest wykonanie projektu zamiennego z kotłem na paliwo stałe. Jest to co prawda wydatek ale koszty poprawiania instalacji mogą być znacznie wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

projekt optycznie wyglądają ładnie. Mam wątpliwości do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji.

Jak można łączyć grzejniki z inst. podłogową. Jeżeli masz ogrzewanie 70/50 to jaką temperaturę będziesz miał na podłodze? 50st.C!! dobre co?. Po co na piętrze ogrzewanie podłogowe. Podłoga na piętrze bez ogrzewania podłogowego będzie miała ok. 20st. C. Nie wiadomo jak masz ocieplony dom i czy ta moc zaprojektowane nie jest za mała lub za duża.

pozdrawiam

 

1702

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam otóż z tego co zrozumiałem to zawór rtl o którym pisałem ma ograniczać temperature powrotu z grzejnika tak aby podłoga nie była zbyt ciepła - nie znam się i nie wiem czy to dobre i ogólnie stosowane rozwiązanie a co do domu to zbudowany z porotonu + ocieplenie styropian 10cm myśle że jak dodamy z instalatorem z 15% do zaprojektowanych wyliczeń to na pewno starczy! Prosze o opienie czy ta podłogówka na tych rtl-ach (chyba dobrze pisze, bo nawet nie wiem co to jest) zasilana z powrotu grzejnika - czy to zda egzamin - czy woda dostatecznie wszedzie dotrze? bo to przecież dodatkowe opory, majster ma mnie zabrać na ogledziny bo gdzies tak zakładał i tłumaczy mi że u mnie jest za mało podłogówki aby inwestować w rozdzielacz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.