Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Ustawić Zawór 3d - Zdjęcie?


michalp

Rekomendowane odpowiedzi

Tzn. ja nic nie kombinowałem, tylko tak zamontowali monterzy, a ja się zastanawiam, czy prawidłowo, bo jak się dzisiaj okazało - termostatycznego zaworu dla cwu w ogóle nie wyregulowali... I chciałbym się jakoś przygotować nim zadzwonię.

 

A tak sobie teraz patrzę i zastanawiam się, dlaczego podziałka jest przestawiona - rozumiem, że przy montażu była zdejmowana i zalożyli tak, jak założyli? I dlaczego ja mam kreskę na pokrętle skierowaną do góry, a na zdjęciach jest inaczej...

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zawodowcem ale myślę że już wiem o co biega.

W linku który podałeś jest rys.

MIESZANIE

Pompa za zaworem 3.D zasysa z kotła i z powrotu.

ROZDZIELANIE

Pompa przed zaworem 3 D wpycha wodę w zawór ,a on rozdziela na zasilanie grzejnika i na powrót.

W jakiej pozycji jest zwierciadło zaworu musisz określić przez zdjęcie pokrętła.

Zobacz rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

może ja się wtrącę do tego dialogu.

Jeżeli pompa jest usytuowana za zaworem 3d, to jest to regulacja tzw. jakościowa a zawór 3d musi być ustawiony na mieszanie. Jeżeli pompa jest zamontowana przed zaworem 3d, jest to regulacja ilościowa i zawór 3d musi być ustawiony na rozdzielanie. Jeżeli tak nie jest to w jednym ze skrajnych położeń zaworu pompa jest zablokowana.

Zakładając że pompa jest zamontowana tak jak w regulacji jakościowej (za zaworem 3d) i zawór ustawiony poprawnie (na mieszanie), to obrót zaworu max. w lewo powoduje że zasilanie grzejników ma temp. powrotu, a obrót zaworu max. w prawo zasilanie grzejników ma temp. wyjścia z kotła.

Jeżeli pompa jest zamontowana tak jak w regulacji jakościowej ( za zaworem 3d) a zawór ustawiony błędnie (na rozdzielanie), to obrót zaworu max. w lewo powoduje że zasilanie grzejników ma temp. wyjścia z kotła, a obrót zaworu max. w prawo powoduje zablokowanie pompy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie mi się wydaje, że ja mam źle to podłączone, bo już nie pamiętam, ale chyba gdy właśnie poszło max w prawo, pompa zaczeła wydawać dziwne dźwięki. Jakoś podziałka mi nie pasuje na tym zaworze...

 

Czy przestanienie na prawidłową pracę to zdjęcie zaworu czy po prostu przestawienie czegoś.

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się wydaje po twoich postach że masz źle ustawiony zawór. Masz tak jak na rysunku 1a w instrukcji zaworu, a powinno być tak jak na rys.1b. Spróbuj zdjąć pokrętło z zaworu, obrócić oś zaworu maksymalnie w lewo, odwrócić skalę, założyć pokrętło tak aby oś zaworu można było obrócić o 90 st. w prawo. Sprawdź ustawienia na pracującym kotle. Obrót maksymalnie w lewo - temp. zasilania grzejników = temp. powrotu, obrót o 90 st. w prawo temp. zasilania grzejników = temp. wyjścia z kotła.

Zastrzegam jednak że tak powinno być jeżeli pompa jest umieszczona w obwodzie grzejnikowym ( regulacja jakościowa, pompa za zaworem 3d). Ze zdjęcia i z twojego opisu nie wiadomo jak jest zamontowana pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie które zamieściłem przedstawia wycięcie dzięki któremu możesz określić jak masz ustawiony zawór.

Jeśli ustawisz pokrętło w połowie skali gdy zdejmiesz je wycięcie powinno być dokładnie tak jak na zdjęciu.

Wtedy będziesz wiedział że zawór jest ustawiony na mieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

odświeżę trochę temat. mam podobny problem z zaworem 3d

 

przejrzałem dużo tematów na forum o tym. problem pojawił się u mnie kiedy przez przypadek wypadła mi rączka którą się reguluje a i później sami wiecie pokombinowałem i przekombinowałem

 

mam takie podłączenie

 

beztytuupn.png

 

zawór jest założony na zasilaniu ogrzewania podłogowego(ale to chyba nie ma znaczenia.

 

 

ustawilem zawór tak ale czy to dobre położenie

beztytuu2ek.png

 

maximum jest na dole u góry min na pokrętle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli pokretło ma ograniczony kąt obrotu do 90 st to ustaw raz w jednym połozeniu raz w drugim i bedziesz wiedział kiedy jest zawór otwarty czyli daje cały przepływ z zasilania

ale to trzeba cus wiedziec o budowie i działani takiego mieszacza

a proste to jak budowa c...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma oporu, kręci się w kolo, wiem co nie co, lecz jak widać nic mi to nie daje, próbowałem wyczuć moment kiedy jest mieszanie a kiedy cale ciepło leci z pieca metodą prób i błędów, jak już myślałem że mi się udało to jak odkręcę na full słychać stukot jak by się zamykały zawory na rozdzielaczu

dodam że pompę mam za zaworem. i zaraz za nią rozdzielacz na podłogówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wyczucie to ciężko zrobić, tym bardziej że teraz pale co dziennie(a raczej żona bo mnie całymi dniami nie ma, a jej nie wytłumaczę że by nie palić, bo zaraz będzie że jej zimno)

wiem że "fachowiec" ustawiał to z instrukcji, z tego co pamiętam było tam zaznaczone położenie jakie jest prawidłowe dla tego podłączenia, ale instrukcji oczywiście nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.