Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Zaworem 3D Przez Regulator Pokojowy


wywialus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam pytanie o sterownik pokojowy płynnie sterujący zaworem 3D i załączaniem pompy. Planuję modernizację kotłowni z przejściem na pellet. Ogólne założenia są takie aby było dość ekonomicznie, ekologicznie i czysto.

 

Zakładam kupno kotła z dotacji z palnikiem pelletowym w miejsce obecnego na ekogroszek. Zakładam, że będzie to niezależne źródło ciepła pracujące cyklicznie na nominalnej mocy. Grzać będzie bufor 800-1000l w układzie otwartym

 

Bufor będzie obciążony wymiennikiem plytowym separującym układ grzejnikowy. Bufor z wężownicą górną do przepływowego grzania c.w.u.

 

Za wymiennikiem 2 zawory 3D i 2 pompy na dwa obiegi grzejnikowe jeden na parter domu drugi na piętro z poddaszem - nie ma wewnętrznej klatki schodowej i a są 2 rodziny dlatego są 2 obwody.

 

Chodzi o sterownik który będzie dobierał odpowiednio temperaturę zasilania układu grzejnego tylko w zależności od strat budynku i tez wyłączył pompę tego układu jeśli jest osiągnięta odpowiednia temp w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, rzeczywiście to będzie bardziej logiczne. Czyli lepiej dać jeden zawór trojdrożny sterowany z pogodówki po stronie pierwotnej wymiennika przy buforze a pompami sterować z czujników pokojowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę bardziej skomplikowane. Będzie potrzeba chyba trochę więcej urządzeń. Po pierwsze kocioł na pellet wymaga ochrony powrotu. Do instalacji z buforem najlepsze jest zastosowanie zaworu 3D może być termostatyczny lub opcja droższa laddomat. w buforze czujnik temperatury i ta część kotłowa powinna być sterowana np sterownikiem kotłowym Teraz sama instalacja grzewcza za buforem. Tu oczywiście musi być pompa obiegowa pomiędzy buforem a wymiennikiem. Strona wtórna wymiennika-  jeden obieg grzewczy czyli pompa i do tego grzejnikowy czyli można zastosować termostat pomieszczenia, wyłączający pompę co będzie najtańszym rozwiązaniem. Pompę po stronie pierwotnej wymiennika można ustawić jako pracującą stale. To tanie rozwiązanie.

Można część grzejnikową sterować pogodowo, czyli potrzebny będzie sterownik pogodowy (obsługa jednego obiegu grzewczego z mieszaczem) z czujnikiem temperatury zewnętrznej, oraz  zawór 3 D z siłownikiem i pompa obiegowa. Część kocioł bufor i pompa na obiegu pierwotnym wymiennika praca jak opisałem na początku. 

Jest jeszcze trzecia możliwość czyli kupno sterownika o większych możliwościach i i połączenie wszystkiego co opisałem pod sterownik nadrzędny. Są takie urządzenia, częściej stosowane do obsługi  węzłów cieplnych ale z pomocą dobrego automatyka który będzie w stanie to połączyć,  można zastosować w instalacji domowej. Ma to wadę czyli cenę.

Jeszcze jedna uwaga. Raczej nie polecam stosowania przepływowego grzania cwu. proponuję zastosować oddzielny podgrzewacz z pompą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, skorzystam z rad. Narysuje niedługo po przemyśleniu cały schemat ze wszystkimi zaworami i sterowaniem i wrzucę do oceny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, przesyłam schemat do oceny, z góry dziękuję za uwagi.

piec_pellet_z_buforem.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zle zawor 3d umiescilem za buforem zmienię to a co wg was jest jeszcze zle? To ze przekombinowany to prosze konkretniej bo powody ze tak wyglada sa rozne. Takie mialem założenia początkowe i w efekcie takie cos opracowalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ochrony powrotu kotła zawór 3D na powrocie. Bufor 500 litrów ...... to zdecydowanie za mało dla kotła o mocy 20 kW. minimalna wielkość bufora to pomiędzy 50 a 100l na kw mocy kotła. Dalej rachunek jest prosty. Brak pompy ładowania cwu, Praca na jednej pompie to raczej marny pomysł. Zbędny zawór 3D pomiędzy wymiennikiem a buforem. Brak zabezpieczenia podgrzewacza cwu (naczynie przeponowe). Stronę wtórną wymiennika  (ogrzewanie CO) należało by jednak policzyć. Planujesz dwie pompy które tak naprawdę zasysają wodę z wymiennika. Może się to sprawdzić ale wcale nie musi (średnice rurociągów i wydajność pompy). Dla mnie ręczne sterowanie 3D na grzejniki jest bez sensu tu wystarczy termostat pomieszczenia z pompą, albo zamiast termostatu zawory termostatyczne na grzejniki . Jak konieczne chcesz 3D to z siłownikiem i sterowane pogodowo + zawory termostatyczne na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.