Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Urządzeń Co Cwu


chaos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem w trakcie budowy domu drewnianego szkieletowego, nastała właśnie chwila aby zająć się szeroko pojętą kotłownią.

więc takie są założenia:

 

piec gazowy przyzwoitej jakości około 19 kw

kominek z płaszczem wodnym min 15kw

 

łazienki będą 2, obie z prysznicem.

 

kotłownia ma wymiary 2x2,5m

 

parter jest w ogrzewaniu podłogowym, piętro to grzejniki ( oprócz łazienki tam też podłoga ).

 

budżet na wyposażenie kotłowni i kominka to ok 20k zł.

 

Najlepiej aby takie zestawienie wykonał ktoś z okolic trójmiasta... a w dalszej części się podjął montażu lub polecił kogoś kto się podejmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ był by  względnie prosty jak byś zrezygnował  z kominka z płaszczem albo gdy zrezygnujesz z podłogówki. Względnie dlatego że mieszane sytemy podłogowo-grzejnikowe są dość skomplikowane, a to dlatego że wymagają stosowania sprzęgła hydraulicznego (przeważnie co trzeba potwierdzić obliczeniami podłogówki) wymagają układu mieszajacego do podłogówki (divicon) ewentualnie gdy potrzebne jest sprzęgło dodatkowa pompa lub divicon na grzejniki, do tego oczywiście sterownik pogodowy z obsługą dwóch obiegów grzewczych, oczywiście proponuję zakup zestawu producenta kotła bo tylko wtedy układ ma szansę działać poprawnie. Oczywiście zadasz pytanie dlaczego do tego nie można podłaczyć kominka, ano dlatego że zdecydowana większość pogodowych sterowników wiszących kotłów gazowych nie współpracuje z obcym źródłem ciepła. Nie bedzie tego problemu gdy zdecydujesz się na instalację grzejnikową sterowaną stałotemperaturowo. A jak już chcesz mieszaną instalację podłogowo grzejnikową to proponuję zamiast kominka z płaszczem wodnym zastosować kominek powietrzny. Będzie na pewno taniej i prościej. Nie chcę tu wspominać o kotle gazowym z buforem (też takie są ) co oczywiście rozwiązało by wszystkie problemy ale jego cena jest zaporowa i z obowiązku można wspomnieć ale jest to cenowy odlot więc trudno nawet polecać takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @mak ma rację, jak chcesz dobre urządzenia to kup kocioł kondensacyjny Wolfa 20kW, Zasobnik stojący 200l do tego automatykę,

mieszacz zalecany przez producenta.

I to wszystko w temacie grzania.

Natomiast w temacie rekreacji kup wkład kominkowy bez bajerów i ciesz się ogniem w salonie.

Kominek z płaszczem wodnym to kłopot i wyższa szkoła jazdy dla instalatora bez projektu ,a efekty raczej mizerne.

Kominek z nawiewem powietrza to znowu kurz gromadzący się w przewodach wentylacyjnych i wylatujący podczas pracy - wspaniała rzecz dla alergików.

 

Nie podałeś jak duży jest ten dom?

 

PS

Na rynku są obecnie kotły gazowe przyzwoite lub lepsze, ja podałem ci markę z wysokiej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.