Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotla 60 Metrów


rudi102

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Im więcej czytam na ten temat tym większy mętlik mam w głowie :)

Chciałbym ogrzac mieszkanie 60 mertów wydzielone w poniemieckim domu, na parterze, ocieplone, nowe okna i drzwi.

Grzejniki będą aluminiowe bez podłogówki.

Dodatkowo potrzebował bym ciepłą wodę dla trzech osób, bez wanny, jedna łazienka gdzie jest wydzielone miejsce na piec znajduje się obok kuchni.

W mieszkaniu bedą mieszkały trzy osoby.

Oprócz ogrzewania gazowego mamy zaplanowany kominek bez płaszcza wodnego.

I teraz pytanie jaki system ogrzewania wybrać aby było ekonomicznie?

 

1) zwykły czy kondensacyjny

2) kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem

3) kocioł dwufunkcyjny

4) kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem

 

Jakiej mocy powinien byc kocioł oraz jak duże grzejniki powinienem zastosowac?

 

Dziękuje i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły tzn z otwartą komorą spalania raczej odpada za to może być w wersji z zamkniętą komorą (turbo). Czy warto kondensacyjny? Na stronach producentów wyczytasz że warto, a praktycznie warto jak Ci się uda dobrać grzejniki np na temperaturę zasilania 50- 60 C to może tak. Tu ograniczeniem jest wielkość grzejników a właściwie miejsce na ich montaż. Druga sprawa to cwu. Z opisu wynika że masz niewiele miejsca i małe odległości do punktów poboru to wydaje się że wystarczy dwufunkcyjny przepływowy. Przed zakupem sprawdź jednak wydajność cwu i raczej nie kupuj takich z wydajnością do 10l tylko takie w granicach 12-14l. Dobrym rozwiązaniem jest też kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo wtedy wydajność ciepłej wody mas jak z zewnętrznego zasobnika Niestety jest droższy w zakupie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym kocioł z zamknięta komorą spalania, jeśli będą odpowiednio duże grzejniki to może być kondensacyjny (niskie parametry zasilania przez większa część okresu grzewczego). C.w.u zależy od ilości zużycia ciepłej wody i intensywności rozbioru. Jeśli w krótkim czasie duże ilości to z zasobnikiem i raczej jedno funkcyjny. Jeśli małe ilości w krótkim czasie to bez zasobnika dwu funkcyjny. Każdy zasobnik to strata energii. Jednak w przypadku dużych rozbiorów, w krótkim czasie mamy zapas wody, gdy kocioł bez zasobnika ze względu na zapotrzebowanie nie nadążył by z podgrzewem c.w.u. i parametry wody byłyby niewystarczające. wpływ na to może mieć też odległość do oborników wody (baterie). Przy zasobniku łatwiej wykonać cyrkulacje c.w.u. w celu szybszego dostępu do cieplej wody (powyżej 20 m od źródła ciepła) odległość z praktyki. Ilość wody zimnej spuszczonej jest na tyle mała,że nie opłaca się wykonywać cyrkulacji. Myślę,ze wypowiedzą się tez inni forumowicze z własnymi doświadczeniami w tym względzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za info, myslę że nie będe potrzebował dużej ilości ciepłej wody w krótkim czasie, wiec raczej nie chciał bym dużego zasobnika.

Chciałbym jeszcze zapytać czy moim przypadku będzie zauważalna różnica w koszcie ogrzewania pomiedzy kotłem dwufunkcyjnym kondensacyjnym z wbudowanym z zasobnikiem (około 40 l ) a jednofunkcyjnym kondensacyjnym z zasobnikiem 80l? Czytałem że kocioł 2f będzie musiał być mocniejszy w stosunku do 1f. Jaka moc kotła 2f/1f będzie wystarczająca do około 60 mertowego miszkania?

Czy może jest jakiś sprawdzony producent grzejników o dużej mocy (pod kocioł kondensacyjny) który ma w ofercie grzejniki o małej wysokości ale za to szerokie. ( w dwóch dużych pokojach okna zaczynają się około 50-60 cm od podłogi).

 

Dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mieszkanie potrzebujesz maksymalnie 5kW ale żeby była przyzwoita wydajność cwu dla kotła dwufunkcyjnego czyli te 14l/min potrzeba kotła 24kW. Jak zadowolisz się mniejszą wydajnością 8-10 to starczy kocioł o mocy 14kW. Kotły z wbudowanym zasobnikiem przy zasobniku o pojemności od 40-46l mają moc od 19 do 28 kW Kocioł dwufunkcyjny zawsze musi być trochę większy niż jednofunkcyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.