Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Co


yach

Rekomendowane odpowiedzi

witam kolegów

z braku kasy muszę sam się zabrać za instalację co

założenia są takie - kocioł na poziomie nieszkań ,zejscie rurami powrót i zasilanie 22mm miedź do piwnicy ok 1 m poniżej podłóg

rozprowadzenie z rozdzielacza piwnicą na pokoje i zasilanie grzejników rurą pex 16 powrót na poziom

do tego bojler 80l (nie wiem czy nie zrobić go na grawitacii osobne wyjście z kotła czy może extra pompa ?)

układ otwarty wymuszony

może ktoś rzuci krytycznym okiem? będę wdzięczny:)

(kocioł 1m2 ds wg. pomysłu i przy pomocy kolegi z forum

pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

CO INSTALACJA.bmp

intalacja g ora.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Rozdzielacz w piwnicy nie stanowi problemu w instalacji z wymuszonym obiegiem ( pompa CO )

Na bojler lepiej dać osobną pompę ( szybciej i ekonomiczniej zagrzejesz wodę latem )

Zastanów się nad grzejnikami z zasilaniem dolnym ( brak rur na widoku )

Pomyśl również nad zabezpieczeniem instalacji PEX w momencie zagotowania wody oraz nad odpowiednim wpięciem naczynia wzbiorczego

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz możliwości montażu kotła w piwnicy to takie rozmieszczenie rozdzielacza jak podałeś jest w porządku.

Zastanów się nad zakupem zasilacza UPS podtrzymującego pracę pompy obiegowej CO w przypadku wyłączenia energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedź już traciłem nadzieję ;)

schodzę więc do piwnicy miedzią 22mm nie wiem czy na naczynie wzbiorcze te fi 22 mm będzie ok czy dać większy przekrój ? czy do bojlera 22 miedzi czy taki przekrój jak wężownica?

kaloryfery już kupione więc tu nic nie zmienię

ups koniecznie muszę nabyć zastanawiam się czy na bojlerze dawać zawór bezpieczeństwa czy darować sobie zwrotny aby gorąca woda poszła w sieć w razie wzrostu ciśnienia?

nie pomyślałem o zabezpieczeniu pex a to faktycznie ważne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I. Średnice rur.

1. Z kotła do rozdzielacza poprzez filtr i pierwszą pompę obiegową (np. 20/40) DZ=22.

2. Od kotła do bojlera poprzez zawór zwrotny, filtr i drugą pompę obiegową (mniejszej wydajności niż pierwsza np .15/40) DZ=15.

3. Od rozdzielacza do grzejników DZ=15.

4. Od kotła do naczynia DZ=28.

 

II. Zawory bezpieczeństwa.

1. Na bojlerze.

2. Na kotle.

 

III. Nie montuj zaworów różnicowych przy pompach.

 

IV. Przy grzejnikach zamontuj odpowietrzniki automatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie montować zaworów przy pompach???? nie bardzo rozumiem -chodzi o bajpasa???

 

Zawór różnicowy czyli bypass.

Na grawitacji Twoja instalacja CO nie będzie pracować to i bypass jest niepotrzebny.

 

Ja jestem przeciwnikiem bypassów nawet w instalacji grawitacyjnej. Więcej z nim może być problemów, np. tak jak napisał kolega Miro30, niż pożytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam po dłuższej przerwie i oczywiście od razu z pytaniem:)

a więc sprawa zaworu zwrotnego na zasilaniu wodą z sieci -zastanawiam się nadal czy go montować

widziałem już kiedyś rozerwany bojler mimo iż był na nim zawór bezpieczeństwa po prostu się przyciął a wczasach pełnych chińszczyzny .....

a może dla świętego spokoju założyć dwa bezpieczniaki jeden na zasilaniu bojlera a drugiego wpakować na wyjściu z bojlera opisanym jako grawitacja?

albo odpuścić sobie ten zawór zwrotny? bo co on tak naprawdę daje? jedyne co mnie niepokoi to czy w razie cofnięcia się wody z bojlera czy nie ucierpią te białe klejone rury?

jak koledzy myślą?

 

poniżej zaś kociołek w trakcie spawania - podziękowania dla REDEDA za pomoc

post-22072-0-70635500-1378473567_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny oraz bezpieczeństwa obowiązkowo a do rozładowania ciśnienia naczynie przeponowe do zimnej wody montowane jak najbliżej bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.