Skocz do zawartości

Zdjęcie

problem z piecem KTM (podajnik tłokowy)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   marek1773

marek1773

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 14:36

witam!
mam problem z ustawieniem pieca z podajnikiem tłokowym (kocioł stalowo-wodny KTM 25KW z firmy Rafał Grobelny Pleszew)
instrukcja jest bardzo nieczytelna (dobra dla fachowca).Może ktoś mógłby poradzić jak ustawić sterowanie (Ognik Plus)aby nie zasypywało paleniska.Ciekawy jestem ile taki piec spala eko groszka na miesiąc innym użytkownikom

Pozdrawiam
  • 0

#2 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 15:19

Wiecej danych.
Ile m2 ?
Opis domu, ocieplenia.
Jakie zużycie na dobę ?
Jaki opał ? Kaloryczność ?
  • 0

#3 OFFLINE   marek1773

marek1773

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 18:02

witam! dom 120m2 nieocieplony ale grube mury z cegły ,okna wymienione ,zużycie na dobę ok 40kg(tona miesięcznie)opał eko-groszek ale nie mam danych.najbardzej mi chodzi o ustawienie pieca :pauza między dawkami paliwa(PD),limit obrotów dmuchawy(OB),podtrzymanie ognia(POD),czas pracy dmuchawy(PR), w jaki sposób ustawić?W chwili obecnej mam ustawione(próbowałem już różnych opcji) temperatura na piecu 45 stopni PD15,OB8,POD5,PR7 ale zasypuje mi palenisko i zostaje dużo nieprzepalonego opału,strasznie dymi się z pieca

pozdrawiam
  • 0

#4 OFFLINE   arthek

arthek

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 223 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 20:35

Po pierwsze przewymiarowany kocioł.
Spokojnie z ZAPASEM wystarczyłby 15 kW.

Temperatura CO minimum 55-60'C
Zwiększaj stopniowo czas przerwy/pauzy pomiędzy podawaniem paliwa.Dmuchawy narazie nie ruszaj i obserwuj.
Podaje ci za dużo paliwa którego kocioł nie jest w stanie spalić ( za krótka pauza podawania)
Jak ustawisz palenisko tak że nie bedzie ci przesypywał opału to ustawiaj dmuchawę tak aby uzyskac zółty kolor płomienia przy najmniejszej możliwej ilosci dymu.

Natomiast ,
Podtrzymanie ognia ustaw na 45 min ( masz obecnie POD 5 , czyli rozumiem 5 minut ? )
Czas pracy dmuchawy(PR) - 10 sekund

Trudno cokolwiek pomóc na odległość, ale możesz spróbowac moze to cię przynajmniej naprowadzi na właściwy kierunek działań.

Eko groszek bezwzglednie suchy w przeciwnym razie nie ma co liczyć na dobre spalanie

pozdr
  • 0

#5 OFFLINE   marek1773

marek1773

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 23 listopad 2008 - 21:56

ok. dzięki będę próbował dam znać pzdr
  • 0

#6 OFFLINE   DamianLubliniec

DamianLubliniec

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 24 listopad 2008 - 20:28

witam!
mam problem z ustawieniem pieca z podajnikiem tłokowym (kocioł stalowo-wodny KTM 25KW z firmy Rafał Grobelny Pleszew)
instrukcja jest bardzo nieczytelna (dobra dla fachowca).Może ktoś mógłby poradzić jak ustawić sterowanie (Ognik Plus)aby nie zasypywało paleniska.Ciekawy jestem ile taki piec spala eko groszka na miesiąc innym użytkownikom

Pozdrawiam

Witam
Jeżeli chodzi o sterownik OGNIK PLUS CWU (kocioł stalowo-wodny KTM 25KW z firmy Rafał Grobelny Pleszew) - mam taki sam, to w instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane, że odległość czasu miedzy którymi jest podawane paliwo jest uzależnione od parametru Pod. i Pr., prościej mówiąc parametr Pod - to podtrzymanie ognia (podtrzymanie ognia to stan w którym piec ma za zadanie utrzymanie temperatury pieca oraz dostarczanie tylko niezbędnej ilości paliwa aby nie zgasł piec) wyrażane w minutach (ja mam ustawione 2 ) parametr Pr. - jest to praca wentylatora wyrażana w sekundach (ja mam 6) Pod.=2 i Pr. = 6 oznacza że co dwie minuty (120 sek) wentylator włączy się na 6 sek.i według takiego wzoru podawane jest paliwo 6min = 120 sec czyli 120:6 = 20 a 20 to ilość 6 sekundowych cykli z przerwą co 2 min po których będzie dostarczone paliwo do paleniska Teraz proponuję zabrać kalkulator i przeliczyć 120:6=20 tj 20 cykli czyli 20x120 sec(czas postoju) + 6x20(czas działania dmuchawy) zatem wychodzi 20x120=2400 + 2x20=120 dalej mamy 2400+120=2520 teraz 2520 jest to czas 20 cykli które piec musi wykonać aby dostarczyć paliwo do paleniska (przy ustawieniach Pod2 i Pr6) 2520 sekund = 42 minuty czyli co 42 minutki do paleniska będzie dostarczane paliwo
Parametr Pd jest to pauza między dawkami paliwa (parametr tej jest brany przez piec wówczas gdy piec nie osiągnął jeszcze zadanej temperatury czyli chodzi na tzw rozruchu) najlepiej ustawić na 5-6 w zależności od kaloryczności opału by piec szybko osiągnął zadaną temperaturę
Parametr Ob. jest to limit obrotów wentylatora - czyli z jaką siłą ma dmuchać w palenisko (ja mam ustawione na 9)
Powyższy przykład podany jest do pieca KTM Rafał Grobelny 20 kW (podajnik tłokowy - paliwo to miał) ze sterownikiem OGNIK PLUS C.W.U.
Proszę zawsze pamiętać że przy ustawianiu tego sterownika trzeba brać pod uwagę powyższy algorytm - ten który podałem jest przykładowym - takim który ja mam u siebie wklepany i przy tych ustawieniach piec chodzi cały czas w stanie podtrzymania temperatura na piecu ustawiona jest na 60 stopni wzrasta nawet do 78 - ale to są oszczędności wtedy piec mało pali - a przecież oto nam wszystkim chodzi
Piecem ogrzewam dom o powierzchni 160 metrów ocieplony - z nowymi oknami (wyremontowana "gierkówka")
Pozdrawiam serdecznie i proszę pamiętać o algorytmie - podany on jest w instrukcji (ale np. instalator, który montował u mnie piec nie miał zielonego pojęcia jak go ustawić mało tego powiedział że ma taki sam piec w domu i pali gazowym bo mu ten gaśnie - żenujące ale prawdziwe)
Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z tego pieca - pali mało
Co do miału kupiłem najtańszy 1 października za 440 zł - miał musi być SUCHY!!! bo inaczej będzie się "zawieszał" w podajniku i piec będzie gasł a na wyświetlaczu pojawi się komunikat "brak opału"
Parametry pieca podałem na podstawie własnych doświadczeń
Obecnie ze względu na kiepski miał parametry jakie mam nastawione to:

Temperatura zadana 65 stopni
Pd. 6
Ob. 10
Pod. 3
Pr. 15

Dodatkowo podaje rozpisany algorytm w pliku (można łatwo kontrolować podawanie węgla w stanie podtrzymania ognia)

Co do drugiej części pytania to palę miałem - ekogroszek palił mi się gorzej miału pali mi jakieś 500 - 600 kg na miesiąc
Instalacja w miedzi - nowa Dom ocieplony 10 cm styropianu Okna nowe plastikowe Powierzchnia użytkowa ogrzewana 180 m2 Temperatura wewnątrz wczoraj przy -3 na zewnątrz w domu stale 23 stopnie - nie mniej Podejrzewam że gdybym kupił kaloryczniejszy miał wynik byłby lepszy

Pozdrawiam serdecznie
Damian

W razie konkretnych pytań co do tego pieca proszę śmiało pytać Postaram się w miarę możliwości i wiedzy odpowiedzieć
Zaznaczam, że nie jestem instalatorem a nie nie handluje piecami

witam! dom 120m2 nieocieplony ale grube mury z cegły ,okna wymienione ,zużycie na dobę ok 40kg(tona miesięcznie)opał eko-groszek ale nie mam danych.najbardzej mi chodzi o ustawienie pieca :pauza między dawkami paliwa(PD),limit obrotów dmuchawy(OB),podtrzymanie ognia(POD),czas pracy dmuchawy(PR), w jaki sposób ustawić?W chwili obecnej mam ustawione(próbowałem już różnych opcji) temperatura na piecu 45 stopni PD15,OB8,POD5,PR7 ale zasypuje mi palenisko i zostaje dużo nieprzepalonego opału,strasznie dymi się z pieca

pozdrawiam

Podstawowa sprawa to za niska temperatura zadana - przez to dymi bo się dusi
Po drugie piec chodzi cały czas na rozruchu - szkoda opału na takie palenie

Po pierwsze przewymiarowany kocioł.
Spokojnie z ZAPASEM wystarczyłby 15 kW.

Temperatura CO minimum 55-60'C
Zwiększaj stopniowo czas przerwy/pauzy pomiędzy podawaniem paliwa.Dmuchawy narazie nie ruszaj i obserwuj.
Podaje ci za dużo paliwa którego kocioł nie jest w stanie spalić ( za krótka pauza podawania)
Jak ustawisz palenisko tak że nie bedzie ci przesypywał opału to ustawiaj dmuchawę tak aby uzyskac zółty kolor płomienia przy najmniejszej możliwej ilosci dymu.

Natomiast ,
Podtrzymanie ognia ustaw na 45 min ( masz obecnie POD 5 , czyli rozumiem 5 minut ? )
Czas pracy dmuchawy(PR) - 10 sekund

Trudno cokolwiek pomóc na odległość, ale możesz spróbowac moze to cię przynajmniej naprowadzi na właściwy kierunek działań.

Eko groszek bezwzglednie suchy w przeciwnym razie nie ma co liczyć na dobre spalanie

Wszystko pięknie ładnie - tylko co z podawaniem paliwa - przecież jest zależne od parametrów Pod. i Pr. - proszę zagłębić się w instrukcję obsługi i nie wprowadzać innych w błąd

pozdr

Załączone pliki

• 0

#7 OFFLINE   marek1773

marek1773

Nowy Forumowicz

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 24 listopad 2008 - 22:15

Dzięki bardzo za wyczerpujący opis właśnie oto mi chodziło o konkretne przykłady (w instrukcji nie potrafiłem tego doczytać)
idę próbować jak to się sprawdzi pozdrawiam
  • 0

#8 OFFLINE   DamianLubliniec

DamianLubliniec

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 25 listopad 2008 - 09:07

Czekam z niecierpliwością na efekty
Zaznaczam jednak iż ja palę miałem nie ekogroszkiem
Tak czy siak da się ustawić ten piec

pozdrawiam
Damian
  • 0

#9 OFFLINE   boba

boba

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 03 marzec 2009 - 14:50

witam!

Pozdrawiam

Witam kolego. Mozesz napisac cos wiecej o tym kotle. Zima sie konczy i zaliczyles juz prawie caly okres grzewczy. Załapałes już palenie w KTMie. Jak teraz sie pali czy osiaga temerature czym obecnie palisz i ile idzie ci tego paliwa dziennie.
  • 0

#10 OFFLINE   DamianLubliniec

DamianLubliniec

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 18 marzec 2009 - 21:38

Witam
Od miesiąca palę eko-groszkiem - pieklorz Zużycie na dobę 20 kg - worek (średnio) Do mojego zasobnika wchodzą 4 worki 20 kg - czyli 80 kg - eko-groszku Co drugi pełny zasyp zasobnika trzeba opróżnić popielnik
Co do eko-groszku - radzę kupować te oryginalne nie sypane na składnicach
Jeżeli komuś potrzeba więcej informacji na temat ustawień sterownika OGNIK PLUS CWU w tym piecu - KTM Rafał Grobelny 20 kW proszę śmiało pytać bo mi też piec GASŁ na początku Więc proszę się nie wstydzić :)
Jeżeli chodzi o czyszczenie pieca to.... po 2 miesiącach palenia (wtedy jeszcze miałem) (teraz palę eko-groszkem ponieważ nie mogę dostać miału z Chwałowic )rozebrałem piec i okazało się że niema z czego czyścić więc odpuściłem) Co jakiś czas przepalam go drewnem i wszystko chodzi pięknie i ładnie

Pozdrawiam serdecznie
  • 0

#11 OFFLINE   miroslawm

miroslawm

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 161 postów

Napisano 29 marzec 2009 - 12:37

Witam ja jestem użytkownikiem takiego pieca 25kW, dom nowy dobrze ocieplony, powierzchnia mieszkalna to 120 m2 + CWU 240l, ogólnie jestem zadowolony z tego pieca, lecz w porównaniu z innymi uzytkownikami, mam dużo większe zuzycie opału. Głównie paliłem ekogroszkiem, zuzycie na dobę ekogroszku to około 40 -45 kg, czyli znacznie ponad tone na miesiąc. Próbowałem różnych ustawień lecz nie mogę jakoś ustawić aby piec chodził na podtrzymaniu. Miałem ustawione na ekogroszku podawanie na rozruchu na 6 min, przy podtrzymaniu co 2 min załączanie wentylatora na 6 sek, obroty wentylatora na 8, przy takich ustawieniach piec według mnie dosyć dobrze palił, lecz lekko dymił, oraz prawie cały czas chodził na rozruchu. Próbowałem w tym piecu palić również owsem, lecz bardzo duże zużycie, choć dobrze się pali, paliłem też zwykłym groszkiem o kaloryczności 30 kJ, lecz spalanie jak wcześniej mojego ekogroszku. Nie dawno zakupiłem na próbę miał, jest to miał o kaloryczności 25 kJ, przy tym miale powstawały lekkie spieki lecz nie blokowało to początkowo paleniska. Dodaję że miał był dosyć wilgotny lecz nie zawieszał się. Przy tym miale ustawiłem podawanie przy rozruchu na 4 minuty a przy podtrzymaniu wentylator co 1 minutę na 10 sekund, początkowo byłem zadowolony ponieważ co kilka podań piec zaczynał pracować na podtrzymaniu, lecz na drugi dzień okazało się że prawie cały podajnik został opróżniony, lecz opał nie został całkowicie przepalony i razem z popiołem był spychany a po zapełnieniu popielnika urosła mi pokaźna górka maiłu z popiołem na palenisku. Tak więc nie wiem jak dokładnie ustawić ten piec ponieważ chyba trochę za dużo mi spala opału i nie pracuje na podtrzymaniu. Dodaję że próbowałem różnych ustawień lecz nie wiele to pomagało.
  • 0

#12 OFFLINE   miroslawm

miroslawm

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 161 postów

Napisano 04 październik 2009 - 10:02

Nareszcie nuczyłem się palić w tym piecu i osiągnąłem dosyc niskie zuzycie opału palę miałem ponieważ palenie miałem w tym piecu jest znacznie bardziej ekonomiczne niż ekogroszkiem
  • 0

#13 OFFLINE   bieniek55

bieniek55

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 październik 2009 - 12:25

witam.
jestem też posiadaczem takiego kotła 25kw. i też mam taki sam problem nie mogę go ustawić aby chodził na podtrzymaniu. jak mam go ustawiaić? czy chodzi w nim o to żeby ustawić parametry rozruchuna na niskie- podawanie paliwa 5-6 obroty dmuchawy- 9-10 po to aby częściej podawał paliwo wtedy gdy temperatura spadnie poniżej temp. ustawionej, i wtedy szybciej osiągnie temp. ustawioną i przejdzie w tryb podtrzymania ognia? jak ty masz ustawiony ten piec.
  • 0

#14 OFFLINE   holender

holender

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 06 grudzień 2009 - 00:32

witam
od miesiaca jestem posiadaczem kotla kws-p 26 kW (z podajnikiem tlokowym) firmy Marciniak powierzchnia do ogrzania to ok 200m2 nowy budynek sciana porotherm 30 docieplenie 12cm mam problem z tym kotlem zbyt duze zuzycie ekogroszku (kupilem czeski nie wiem czy tutaj tkwi powod) ok 50kg na dobe lub nawet wiecej , jezeli ktos posiada tego typu kociol prosze o pomoc ile zuzywa itp. z gory dzieki za pomoc
  • 0

#15 OFFLINE   miroslawm

miroslawm

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 161 postów

Napisano 06 grudzień 2009 - 09:28

witam.
jestem też posiadaczem takiego kotła 25kw. i też mam taki sam problem nie mogę go ustawić aby chodził na podtrzymaniu. jak mam go ustawiaić? czy chodzi w nim o to żeby ustawić parametry rozruchuna na niskie- podawanie paliwa 5-6 obroty dmuchawy- 9-10 po to aby częściej podawał paliwo wtedy gdy temperatura spadnie poniżej temp. ustawionej, i wtedy szybciej osiągnie temp. ustawioną i przejdzie w tryb podtrzymania ognia? jak ty masz ustawiony ten piec.

Witam ja obecnie ogrzewam już docelowo ok. 160 m2 łącznie z garażem plus bojler 220 l, w tej chwili dom mam już całkowicie ocieplony i teraz spalam około 25 kg kg miału na dobę lecz temperatury na zewnątrz dodatnie temperatura w domu stała ok. 24-25 stopni (mam zamontowane sterowanie pogodowe). Ja na miale mam ustawione temp na piecu 65 podawanie opału na rozruchu na 9 minut, obroty dmuchawy mam ustawione na 10, natomiast w podtrzymaniu pauza 3 min a praca 14 sek, przy takich ustawieniach obecnie piec pracuje prawie cały czas na podtrzymaniu, jeżeli spadnie znacznie tempertura na zewnątrz i będzie dużo większe zapotrzebownie na ciepło będę zwiększał stopniowo czas pracy w podtrzymaniu(co jednocześnie skutkuje nieco częstszym podawaniem paliwa) moje ustawienia podałem jako orientacyjne latem przy ogrzewaniu samego bojlera miałem ustawione w podtrzymaniu pauza 2 min praca na 5 sek i zasobnik 100 kg miału wystarczał na całe dwa tygodnie. Napisz jak u ciebie się spisuje obecnie ten piec i jaki opał stosujesz
  • 0

#16 OFFLINE   mariuszrybnik

mariuszrybnik

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 grudzień 2009 - 20:47

witam!

Pozdrawiam

Przyjacielu najpierw przymknij czopuch na minimum a potem baw się z ustawieniami powietrza i węgla
  • 0

#17 OFFLINE   tomek66

tomek66

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 352 postów

Napisano 12 grudzień 2009 - 21:57

Witaj przyjacielu, jak przymykanie przepustnicy w czopuchu jest receptą na wszystko, nawet na ustawienie sterownika, to Ty już lepiej nic nie doradzaj :D
  • 0

#18 OFFLINE   gregor25

gregor25

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 04 styczeń 2010 - 19:50

serrdecznie witam szukałem informacji na temat sterownika ognik plus i troche jestem mondrzejszy ale to nie tak do końca
bardzo proszę o wyrozumiałośc
posiadam piec z pleszewa Grobelny 45 kw podajnik tłokowy do ogrzania około 330 m2 sterownik ognik plus jest to budynek bez docieplenia 8 rodzinna wspólnota
pytanie - jaki wpływ na ustawienia sterownika ma Pd ponieważ sąsiad który pali w naszym piecy ustawia tylko pd ob i pod
ztego co wyczytałem ustawiam pr i pod następnie kontroluję i ustawiam pd i ob ustawienie które było wprowadzone przez sąsiada to pd- 6 ob -10 pod -3 pr - 20
temp pieca 60 i wyszła tragedia ekogroszek w połowie ziostał spalony spalił 120kg/24h
Za tydzień mam przejąc palenie proszę o pomoc jakie ustawienie na początek przy -7
ALGORYTM MAM WYDRUKOWANY
  • 0

#19 OFFLINE   DamianLubliniec

DamianLubliniec

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 10 styczeń 2010 - 19:59

Proszę czytać uważnie posty
Wszystko jest dokładnie opisane i działa 100%
Jeżeli ekogroszek jako opał to dmuchawa na 5 - 6 i tyle
Ten sterownik działa na zasadzie ALGORYTMU czytaj posty!!

Filmik jak pali mój piec

• 0

#20 OFFLINE   miroslawm

miroslawm

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 161 postów

Napisano 10 styczeń 2010 - 20:42

serrdecznie witam szukałem informacji na temat sterownika ognik plus i troche jestem mondrzejszy ale to nie tak do końca
bardzo proszę o wyrozumiałośc
posiadam piec z pleszewa Grobelny 45 kw podajnik tłokowy do ogrzania około 330 m2 sterownik ognik plus jest to budynek bez docieplenia 8 rodzinna wspólnota
pytanie - jaki wpływ na ustawienia sterownika ma Pd ponieważ sąsiad który pali w naszym piecy ustawia tylko pd ob i pod
ztego co wyczytałem ustawiam pr i pod następnie kontroluję i ustawiam pd i ob ustawienie które było wprowadzone przez sąsiada to pd- 6 ob -10 pod -3 pr - 20
temp pieca 60 i wyszła tragedia ekogroszek w połowie ziostał spalony spalił 120kg/24h
Za tydzień mam przejąc palenie proszę o pomoc jakie ustawienie na początek przy -7
ALGORYTM MAM WYDRUKOWANY

Napisz czy żar na paleniskuy znajduje się mniej więcej na środku drzwiczek czy też jest przesuniety jeżeli tak to czy pali się bloiżej popielnika czy bliżej podajnika. Napisz cy to jest nowy budynek który dopiero rozgrzewasz oraz czy masz duzo podłogówki czy budynek jest ocieplony, napisz coś więcej to ,może coś będzie można podpowiedzieć
  • 0