Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piecokuchnia Z Bojlerem.


Spartaccus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kupiliśmy mieszkanie we wspólnocie gdzie jest ogrzewanie z kotłowni zewnętrznej. Ta kotłownia jest to osobny podmiot gospodarczy nie należący do wspólnoty więc nie jestem jej współwłaścicielem.

Ogrzewanie z tego tworu z roku na rok jest coraz droższe. Ostatnia podwyżka z CO wyniosła ok. 43 %.

Natomiast CW w chwili obecnej kosztuje niespełna 30 zł m3.

Chcemy w Kuchni wstawić sobie tzw. pieco kuchnię i podłączyć do niej bojler na ciepłą wodę. W tym mieszkaniu są kominy i poprzedni właściciel miał w kuchni piec na węgiel więc kominy są przystosowane do spalania paliwa stałego jakim jest węgiel i drzewo.

Moje pytanie jest następujące: czy wstawienie takiej piecokuchni wymaga pozwolenia budowlanego skoro tam była westfalka poprzednio. Czy wystarczy zgłoszenie do wspólnoty lub starostwa do wydziału budowlanego.

Po jakimś czasie będę chciał podłączyć własne ogrzewanie do tego pieca.

Nadmienię ze w tej wspólnocie jeden z mieszkańców odłączył się od CO , zgłosił ze nie będzie korzystał z CO z kotłowni następnie wspolnota z uwagi na to ze wg niej zadłużał się u nich za ogrzewanie podała go do sądu gdzie w sadzie rejonowym sprawę przegrał natomiast sąd okręgowy uchylił wyrok sądu rejonowego, uchylił nakaz zapłaty i w postanowieniu ogólnym kazał się odchrzanić wspólnocie od tego człowieka. Dlaczego o tym pisze bo zaraz się znajdzie ktoś kto będzie chciał udowadniać to ze odcinanie się od ogrzewania z kotłowni jest działaniem na szkodę innych członków wspólnoty.

to tak w skrócie , proszę od odpowiedź bo jestem na etapie kupna pieca i rur itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

to tak w skrócie , proszę od odpowiedź bo jestem na etapie kupna pieca i rur itp.

Witaj.

Zanim kupisz piec ,musisz wiedzieć czy będziesz go miała do czego podpiąć.

1.sprawdzenie komina(szczelność)-KOMINIARZ

2.W pomieszczeniu (kuchni) musi być wentylacja.-sprawdzona-KOMINIARZ

3.dobrze mieć zgodę wszystkich wspólwłaścicieli -NA PIŚMIE

Czy ktokolwiek korzysta w tym budynku z pieca kuchennego-jezeli nie to, czy wiesz dlaczego?

pozd.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz wyda dobrą opinię

wentylacja jest a będzie jeszcze dodatkowy wlot powietrza w ścianie kuchni pod oknem.

ze zgodą będzie kiepsko , bo ludzie myślą ze jak ja się odetnę to oni będą mieli gorzej( niestety nasza przypadłość narodowa)

z pieca kuchennego korzysta się tylko w piwnicy w kuchni gdzie ludzie gotują słoiki z przetworami z działek.

 

Byłem dziś w starostwie i powiedzieli ze muszę zgłoszenie zrobić i mieć zgodę wspólnoty i jakiś numer uchwały. Natomiast ja zgłoszenie zrobię ze zgody czy bez zgody wspólnoty i najwyżej spotkają się ze mną w sądzie. Tym bardziej ze jest już precedens w tej sprawie, chociaż prawo polskie precedensów nie uznaje zawsze można się powołać na wyrok sądu drugiej instancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie też musi mieć odpowiednią kubaturę.

 

 

Kocioł o mocy do 10 kW można zainstalować w pomieszczeniu niebędącym pomieszczeniem mieszkalnym, którego kubatura jest nie mniejsza niż 30 m3 i jednocześnie wynosi co najmniej 4 m3 na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła, jeśli jest zapewniony do niego dopływ powietrza w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła.

 

A nie da rady ogrzewania gazowego zrobić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz wyda dobrą opinię

wentylacja jest a będzie jeszcze dodatkowy wlot powietrza w ścianie kuchni pod oknem.

ze zgodą będzie kiepsko , bo ludzie myślą ze jak ja się odetnę to oni będą mieli gorzej( niestety nasza przypadłość narodowa)

z pieca kuchennego korzysta się tylko w piwnicy w kuchni gdzie ludzie gotują słoiki z przetworami z działek.

 

Byłem dziś w starostwie i powiedzieli ze muszę zgłoszenie zrobić i mieć zgodę wspólnoty i jakiś numer uchwały. Natomiast ja zgłoszenie zrobię ze zgody czy bez zgody wspólnoty i najwyżej spotkają się ze mną w sądzie. Tym bardziej ze jest już precedens w tej sprawie, chociaż prawo polskie precedensów nie uznaje zawsze można się powołać na wyrok sądu drugiej instancji.

Witaj!

Piszesz-Kominiarz wyda dobrą opinię-masz to mieć na piśmie,(wydaje mistrz kominiarski )tym bardziej że nie zamierzasz uzyskać zgody lokatorów.

w sprawie komina i pieca skontaktuj się z mistrzem kominiarskim.

Mając instalację zrobioną zgodnie z przepisami i dopuszczoną przez mistrza kominiarskiego,masz duże szanse w sądzie .W innym przypadku morzesz mieć bardzo duże problemy, i nie chodzi tylko o brak zgody lokatorów.

pozdr. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinię wyda mistrz kominiarski z tym nie ma problemu, byłem w starostwie w wydziale budowlanym, dali mi wniosek o zgłoszenie prac w tym wniosku jest miejsce na wpisanie zgody wspólnoty i numer uchwały. JA zgody nie uzyskam . Oficjalnie taki wniosek złożę żeby nie było ze poszedłem na skróty. Najśmieszniejsze jest to ze korespondencja do wspólnoty może nie dojść no bo niby wspólnota jest ale jej adres to ul.KRN 7 z tym że 7 to numer bloku a konkretnego biura nie ma.

 

Ktoś się pytał o gaz, w mojej miejscowości gazu nie ma a nawet jak był to bym się nim nie grzał, płaciłem w zeszłym sezonie w zimie FV po 800 zł miesięcznie za ogrzewanie i to skutecznie mnie zachęciło do zmiany obywatelstwa na Eskimoskie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz -"Opinię wyda mistrz kominiarski z tym nie ma problemu, "-- Ale jesteś optymistą!!!

Jak wyobrażasz sobie sprawdzenie szczelności twojego komina - a to jest podstawa wydania opini ,jeżeli lokatorzy nie wpuszczą kominiarza do mieszkań i do piwnicy gdzie jest wyczystka.

Dlatego bez zgody lokatorów nie kombinuj- bez zgody kominiarza na pismie bezwzględnie nie montuj tego pieca,

Czy brałeś pod uwagę ogrzewanie elektryczne w 2taryfie .

pozdr. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj .

jak duże masz mieszkanie ?, jakie wysokie?

ile placisz za centralne (za rok)?

Jak będzie ogzewał mieszkanie lokator który wygrał w sądzie?(lokator spółdzielni przegrał ze Sółdzielnią Mieszkaniową w podobnej sprawie w Sądzie Najwyższym)

Jezeli przyrost kosztów ogrzewania będzie taki duży ,zaproponuj wspólnocie budowę własnej kotłowni-tak robią inni.

Pozdrawiam henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze mieszkanie ma 66 m a wysokie na 2,45. Koszt ogrzewania roczny to 12 x 370 zł i 30 zł za m3 CW . Natomiast ten lokator założył piecokuchnię miał opinię od kominiarza i podłączył do tego grzejniki. A sprawę wygrał na etapie sądu okręgowego. To co ty piszesz to lokator przegra sprawę w sądzie jeśli kotłownia a często tak jest należy również do wspólnoty i odcięcie się od ogrzewania w takim przypadku jest działaniem na szkodę wspólnoty natomiast jak wspomniałem kotłownia która nas ogrzewa stanowi osobny podmiot gospodarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Przytoczę ci prywatną korespondencję z kol.graba78-myślę że się nie obrazi.

 

 

Użytkownik graba78 dnia 25 styczeń 2011 - 14:05 napisał

Witam jesli chodzi o kwesie prawna to budynek jest w 100% wlasnoscia miasta . Procedury jakie musialem wykonac to ; 1 zgoda miasta na wyburzenie piecy w zamian za wykonanie ogrzewania C.O .2 Opinia kominiarska dotyczaca miejsca zainstalowania pieca oraz wybranie szybu kominowego. Nastepnie okazalo sie zeby miec odbior kominiarski musze miec zgode z wydzialu urbanistyki na budowe Co gdyz naruszalem czesci wspolne jakimi jest moja podloga do kotlowni . Zeby otrzymac zgode z wydzialu urbanistyki musialem wykonac projekt ktory kosztowal mnie 800zl . zrobiony wraz z rzutem kamienicy i mieszkania . Poczym otrzymalem zgode na budowe CO zgodnie z projektem . Nastepnie odbior kominiarza wraz z wentylacja pomieszczen .Nie spodziewalem sie ze az tyle procedor mnie czeka i dodatkowych kosztow ale na szczescie mam wszystko za soba.

 

 

Witaj .

Jesteś pierwszą osobą która zrobiła to zgodnie z prawem(na około 200 odp.) Ciesz się z palenia , a jak będziesz miał kłopoty z paleniem ,wracaj na forum,tu znajdziesz pomoc.

Pozdrawiam.henryk1953

Zwroć uwagę na punkt 2

Opinia kominiarska (nawet na pismie) dotyczaca miejsca zainstalowania pieca oraz wybranie szybu kominowego.-To nie jest zgoda na użytkowanie pieca.

W twoim przypadku problem moze polegać na tym ,że że w księdze budynku usunięto możliość kożystania z piecy kuchennych oraz kaflowych.Co za tym przemawia;

usunięcie ze wszystkich lokali mieszkalnych piecy w kuchniach i wszystkich piecy kaflowych ,zastępując jeCO.

Co ty możesz zrobić?

1. Zrobić to żgodnie z prawem.

2.Olać prawo i liczyć na nieznajomość prawa u lokatorów.(tak jak to zrobił sąsiad)

3.Czekac na wezwanie do prokuratury w sprawie stworzenia "ZAGROŻENIA DLA ŻYCIA IZDROWIA"- wystarczy zwykły anonim.

DECYZJA NALEŻY DO CIEBIE- teraz możesz podjąć ją świadomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.