Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gięcie Rury Pex 32


ggrb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zakupiłem rurę Pex (na etykiecie Frankische Alpex Duo) o rozmiarze 32x3 w kręgu 50mb, z której będę robić dobiegi z kotłowni do rozdzielaczy podłogówki.

Fabrycznie zapakowany krążek ma ok 1m średnicę

 

Chciałbym prosić/zapytać osoby mające doświadczenie z tego typu rurą o rady odnośnie gięcia w celu wyprowadzenia pionów.

Czy użyć koniecznie sprężyny?

Podgrzać rurę w miejscu gięcia?

Użyć łuków prowadzących dla zabezpieczenia miejsc?

Czy izolacja 35/9 nie będzie za mała dla rury położonej na chudziaku i otulonej styropianem?

 

Z góry dziękuję za rady i opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłeś system Duo to jest to system zaciskany. Gięcie sprężynami tylko średnice do średnicy 20mm. Masz średnicę 32 czyli trzeba stosować kolana i  w żadnym wypadku nie podgrzewaj  (!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem do tego na razie złączki 32x1" GZ Tigris M1 pod zakończenia rozdzielaczy

Znajomy mi je polecił, bo od niego pożyczę zaciskarkę w systemie U.

Polecał jeszcze rurę Wavin, ale jest tylko w sztandze 5m, a u mnie jest 6m w poprzek garażu

Wolałbym uniknąć łączenia w posadce.

Dodatkowe kolanka to dodatkowy nie mały koszt. Wada to w przypadku przecieku trzeba wyciąć cały element i zastąpić kolankiem i dwoma mufami

 

Jestem z Łodzi można się jakość z Tobą MAK skontaktować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Napiszę, że gięcie rury zakończone sukcesem.

Dla amatora jest problem z wypożyczeniem giętarki w Łodzi bo zadana wypożyczalnia nie ma takiego sprzętu.

Jedna wypożyczalnia mogła ściągnąć urządzenie z Katowic (do wyboru Geberit albo Rothenberger) do max średnicy rury 32mm. Niestety promień gięcia 116mm, a producent napisał 128mm, ale zaleca 160mm (jak dla rozmiaru rury 40).

Nie zastanawiając zadzwoniłem do stolarza, który zrobił mi klocek z drewna z łukiem 90 stopni o promieniu 200mm, wyżłobił frezem półokrągły rowek o śr 32mm, całość za 20zł+napiwek

Rura była gięta w tym samym kierunku co fabrycznie zwinięty krążek.

 

Jakby ktoś potrzebował to zostało mi lekko ponad 10mb markowej rury pex/al/pe 32mm. Oddam w dobre ręce i nie zedrę. Klocek dorzucę za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.