Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomysł Na Projekt Na C.o. I C.w.u.


zagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Proszę o pomoc w wyborze systemy grzewczego.

 

Dom w budowie o pow. grzewczej ok. 200m2, plus ewentualnie garaż w bryle budynku. Docieplenie styro. 15cm. Izolacja podłogi na gruncie, 10cm. Okna z pakietem 3 szybowym. Wełna na poddaszu do 30cm.

Napewno zainstaluję kominek z DGP, rekuperację oraz fotowoltaikę. Postawiłem tylko jeden komin do kominka fi 200 oraz kanał wentylacyjny do kotłowni.

Brak jakichkolwiek konałów/kominów wentylacyjnych w pozostałych pomieszczeniach.

Do obsługi systemu c.o. c.w.u. rozważam instalację kotła gazowego kondensacyjnego i zasobnik z opcją na grzałkę lub pompa ciepła powietrze/woda. Instalacja wykonana z alu-pec, rozprowadzona na podłodze oraz grzejnkowa, tzw. system mieszany. Dolna kondygnacja - podłogówka, a górna - grzejniki plus podłogówka.

 

Koszt doprowadzenia instalacji gazowej do kotłowni to:

- przyłącze do posesji - ok. 5.000

- przyłącze od granicy działki do budynku - 1.200

- rozprowadzenie instalacji gazowej w domu - 1.200

Razem ok. 7500pln

Kocioł gazowy 4.000 - 12.000

 

Może więc warto zrezygnować z kotła gazowego ( 11500 - 19500) i wybrać pompę powietrze/woda? Napewno odpada gruntowa pompa ciepła. Za duży koszt.

 

U teścia koszt grzania domu 270m2 i c.w.u. dla 6 osób  - kocioł gaz. jednofunkcyjny z zasobnikiem 160l. + kominek z DGP. Ytong + styro 15cm. - 5000/rok/gaz + drewno do kominka - ?

 

Co wybrać ????????????? :huh:

 

Proszę o podpowiedzi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałbym pompę ciepła woda/powietrze + bufor odpowiedni do CO dla podłogówki + zasobnik CWU . No i dałbym w całym domu podłogówkę , ewent. drabinki w WC . Ja mieszkam w Szwecji i temat PC tam jest powszechny. Jeśli chodzi o gaz , to pewnie też jest dobre rozwiązanie , ale nigdy nie wiadomo , zbyt strategiczne medium ;)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.