Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podkowa Prosta Instalacja Do Mieszkania


Kamilo1989

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jestem nowy Witam serdecznie i proszę o pomoc.

Chcę wykonać tanią instalację z wykorzystaniem podkowy opartą o grawitację, dwa grzejniki żeliwne już mam (15 żeberek i 10 zeberek, w zapasie trzeci 5 zeberek). Ponizej przedstawiam schemat poglądowy podłaczenie lewego grzejnika ma sie odbywaćpo przekątnej. Zależy mi, by działało to na grawitacji, gdyż dla tak małego układu nie widzę sensu inwestowania w pompkę. Mieszkanie ma niecałe 50 metrów, a w lewym pokoju dodatkowo jest wielki piec kaflowy. Zależy mi na usprawnieniu systemu grzewczego. Czy takie podłaczenie jak na schemacie zapewni sprawnosc układu, czy lepiej dokładać pompkę i zrezygnować z grawitacji? Grzejnik lewy ma podłaczenie 3/4 cala, w prawym do wymiany zaślepki, bo ma podłaczenie 1/2. Któwy wariant dla grawitacji jest bardziej słuszny A czy mniej estetyczny B z wyżej umieszczonymi grzejnikami?

post-60010-0-39531900-1414276554_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa różnica pomiędzy środkiem źródła ciepła a środkiem najniższego grzejnika, tym lepiej pracuje grawitacja. W założeniach teoretycznych przyjmuje się za minimum 2m. Tak więc "lepszy" jest wariant B, ale to i tak może być za mało dla skutecznej grawitacji. Pomyśl o pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, złożyłem układ dla duzego grzejnika - tego w lewym pomieszczeniu, grawitacja daje radę. Jjuż przy 30 stopniach na piecu zaczyna ładnie cyrkulować. Wadą jest nadmierna moc podkowy, po nagrzaniu układu łatwo o podgotowanie wody muszę dołożyć drugi grzejnik. Powiedzczie mi teżczy lepiej podkowę obkleić/wykleićod srodka czy zosawicjak najbardziej odkrytą? Obklejenie wydłyzy czas nagrzewania i reakcje na gwałtowne zmiany tem, ale teżw przypadku nadmiaru ciepła spowoduje dłuższe gotowanie wody, mam racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.