Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze Mocy Kotła Ksgw


h404

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ to mój pierwszy post, witam wszystkich.

 

Potrzebuję pomocy w wyborze mocy kotła DS. Czy 8kW będzie wytsraczające czy jednak lepszym rozwiązaniem będzie zakup 11kW.  Będzie to jedna z wersji Kotła KSGW Zgoda

 

Powierzchnia do ogrzania wynosi 80m2, z czego połowa to poddasze (skosy). Budynek ocieplony styropianem 10cm, poddasze wełną. Dodatkowo CWU - bojler 120l. Łączna moc grzejników przy 75st wynosi 8,3kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw zapotrzebowanie Twojego budynku na http://cieplowlasciwie.pl . Wydaje się jednak, że 8KW powinno wystarczyć, zwłaszcza gdybyś miał w domu dodatkowe źródło ciepła (np. kominek) na najzimniejsze dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wyliczeń:

 

4,5kW - takiej mocy grzewczej potrzebuje twój dom w największy mróz
57W/m2 -  wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
8 771kWh -     tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
110kWh/m2*rok -     zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej D

 

 

Wygląda na to że 8 będzie w sam raz. Jaką moc należy zarezerwować na bojlel 120l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dodać 30% na bojler cwu... czyli 4,5 kw + 1,3 kw cwu... czyli moc kotła dla ciebie to około 6 kw... a więc kocioł DS o takiej mocy jeśli istnieje to ma malutką komorę zasypową i będziesz mieszkał w kotłowni...

8 kw nie jest w sam raz bo jest za duży aż o 33 % lekko licząc.... nie myślałeś o innym kotle może pellet .

Czy masz gaz? Bo jeśli tak to nie wiem po co pakujesz się w kotły przy takim metrażu i ociepleniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gazu. Pellet to raczej rozwiązanie ponad mój budżet. W przypadku KSGW 8kW raczej nie powinno być problemów ze zmniejszeniem jego mocy? Ruszt nie jest ruchomy, a pozostała by nieco większa komora zasypowa.

 

Ewentualnie może są inne kotły warte polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że są takie kotły ... Nasz Kolega z forum spawa bardzo przemyślane kotły, tylko terminy u niego odległe a co do konstrukcji wszystko można ustalić i uszyć kociołek na miare. Ja sam mam takie cudo od niego. ... zajrzyj na strone p2ar.pl . Jeśli możesz poczekać to naprawde warto.

 

I sprawa następna. Twój dom te 4,5 kw będzie potrzebował przez kilka dni w sezonie ( jeśli wogóle będzie taki mróz) przez około 90% okresu grzewczego kociołek będzie pracował na dużo niższych mocach rzędu 50% mocy , oczywiście mówie o paleniu ciągłym...

Pozostaje jeszcze przepalanie i w takim przypadku te 8 kw to nie takie zło. Np.palisz przez jakiś okres doby a przez reszte czasu twój domek termos trzyma ciepło... oczywiście jest to mniejszy komfort cieplny bo są skoki temperatury w pomieszczeniach. ..

Ale nie załatwisz komina i kotła ,smołą i kondensatem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak z kronikarskiego obowiązku pozwolę sobie wspomnieć, że bufor wcale nie musi być w kotłowni. U mnie na przykład znajdzie miejsce w garderobie pod schodami, drugi w przyszłości w łazience na piętrze. Jak się nie ma garderoby, to zawsze można jakąś szafę lub kąt zaadoptować  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.