Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalcja Rozdzielaczowa Na Poddaszu Wpięta Do Starej Instalacji


tsa78

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Witam wszystkich.

 

Znajomy ma taką sytuacje że przerabia poddasze na użytkowe i prosił mnie o poradę.

 instalacja była kiedyś tylko na parterze i cała jako grawitacyjna górna. Ktoś kto zmieniał kocioł (na taki z podajnikiem specstal 20kw)  i grzejniki poodcinał  gorne rurki i zalożył odpowietrzniki obok każdego grzejnika. Wygląda to fatalnie(
Dołożył pompkę przy piecu na zasilaniu i 3 grzejniki w piwnicy. Instalacja się zapowietrza i z tego powodu są problemy rodzinne dobrze znane.Każdy najmądrzejszy i ma swoje zdanie.

 Przypuszczam ze naczynie było za nisko skoro pompkę zainstalowano na zasilaniu to trzeba byłoby podnieść naczynie wyżej.

Teraz kolega remontuje poddasze i aby uniknąć kłopotów z teściami  chciałby mieć osobne ogrzewanie rozdzielaczowe
z pompką na poddaszu ( 7 grzejników +1 pętla podłogówki). Myślę że 1 pompka (ta co juz jest w kotłowni)by zupełnie wystarczyła gdyby przełączyć na wyższy bieg , ale znajomy się uparł że chce mieć pewność że na poddaszu będzie wszystko dobrze działać i chce mieć dodatkową pompkę.

Czy dobrze kombinuje że pompki połączyć równolegle? Ta przy piecu mocniejsza o podnoszeniu 6 m a w rozdzielaczu na poddaszu słabszą.

Albo inna opcja  drugą pompkę na poddaszu wpiąć jako pompka cwu bo jest sterownik "tech" który ma taka funkcje
a nie jest używana .
Czy ktoś może powiedzieć czy taki układ mieszany na parterze ogrzewanie trójnikowe a na poddaszu
rozdzielaczowe ma sens i czy będzie dobrze działać?

Poniżej poglądowy schemat

 

 

post-50867-0-94157200-1405349872_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie na 1 pompie działać, układ się zapowietrza gdyż pewnie rura do naczynia wzbiorczego nie jest w pionie.

Jeżeli chce dać drugą pompę to powinien dać ją  w kotłowni , równolegle do pierwszej, oczywiście bez zaworu różnicowego - wystarczy tylko zasilanie, powrót może być wspólny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura do naczynia jest w pionie i nie ma na niej żadnej armatury.Tylko ze naczynie było 20 cm ponad grzejnikiem w łazience.

 

Nie rozumiem dlaczego drugą pompke dać w kotłowni skoro rozdzielacz wpina się na poddaszu do rury wzbiorczej 1 cal.chyba nie ma sensu prowadzić nowej rury na poddasze od kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwiększysz bieg w istniejącej pompie  to będzie jeszcze większy problem z zapowietrzeniem, dodatkowo stara instalacja będzie wymagać regulacji np kryzowania - co nie nie jest prostą czynnością.

Danie pompy blisko naczynia przelewowego ( na poddaszu) dodatkowo będzie przeszkadzać w prawidłowej pracy naczynia przelewowego.

 

Pozdr.

PS

Istniejąca pompa  25/60 jest za duża do obecnej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie chciałem przykryzować na parterze przez co usłyszałem że nie wolno bo tesciu mówi że nie bo będzie źle działać.

Poza tym te dołożone  grzejniki w piwnicy są kiepsko poprowadzone tak że powstają syfony i to też może wpływać na zapowietrzanie.

 

Toś mnie zmartwił że ta druga pompa będzie przeszkadzać w pracy NW. Myślałem ze gdybym znalazł słabą pompkę i ustawił na 1 biegu a ta w kotłowni by była np na 3 biegu to by to działało dobrze. Faktycznie może by usprawniła prace obieg do 7 grzejników ale mogłaby zakłócić prace NW przez zassysanie wody z obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedtem instalacja dzialała na 1 begu na pompie nad kotłem.

 

Natomiast różnica wysokości pomiędzy proponowaną pompką w rozdzielaczu na poddaszu do spodu NW może być max 4 metry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedtem instalacja dzialała na 1 begu na pompie nad kotłem.

 

Natomiast różnica wysokości pomiędzy proponowaną pompką w rozdzielaczu na poddaszu do spodu NW może być max 4 metry.

To zostaw tą starą pompę na 1 biegu a spróbuj tak jak proponujesz z tą drugą pompą w rozdzielaczu - przy 4m różnicy poziomów to nie powinno być kłopotów, ale w poście #3 piszesz że Np jest 0,2 nad grzejnikiem -rozumiem że będzie przeniesione i to dużo wyżej.

Z drugiej strony dwie pompy w szereg to ryzyko.

 

Ja zrobiłbym tak : instalacja nowa podłączona do starej , z możliwością wstawienia dodatkowej pompy - jak działa to zostawić  i drugą pompę wstawić na grzanie CWU, jak nowa instalacja nie działa prawidłowo wstawić drugą pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo prawie gosciowi że zrobię wstawkę w rozdzielaczu i w każdym momencie bez problemów wstawić będzie można pompkę bez spuszczania wody. Ale ludziska są uparci i że mam ją dać od teraz .

 

Ta wysokość NW 0,2 m nad grzejnikiem w łazience była wcześniej a teraz podniosłem NW o ponad 5 metrów pod kalenice.

Niestety nie ma możliwości wstawić pompy na obieg CWU z braku miejsca. Jakiś mądry monter 5 lat temu poszedł na łatwiznę i  wcisnał boiler pod schody do kotlowni a obok schodów postawił piec z podajnikem. Teraz aby wymienić boiler trzeba wyciągać piec lub łatwiej zrobić dziurę w scianie z sąsiedzniego pomieszczenia))) jest też możliwość skucia schodów )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Układ banalnie prosty i będzie poprawnie działający na jednej pompie pod warunkiem, że pompa wyląduje na powrocie przed kotłem.

Gdy dolne grzejniki będą grzać za mocno a te na górze słabiej to wystarczy skryzować te na dole.

Amen

post-2387-0-43317800-1405432179_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za porady i zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.