Skocz do zawartości

ded

Stały forumowicz
  • Postów

    174
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

1 obserwujący

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Dom piętrowy Kostka PRL 120m2 ocieplony styropianem 10cm. Okna plastiki 2 szybowe. Bojler 120l CWU dla rodziny 2+3. Temp w domu 21 stopni.
  • Instalacja
    4 żeliwne + 4 panelowe i jedna drabinka. W kotłowni rury 1,5 cala stalowe. Awaryjnie do ciepłej wody przepływowy gazowy podgrzeeacz Nekar 19.
  • Kocioł
    Pompa monoblok Haier 8 kw

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Ciechanów

Ostatnie wizyty

1 056 wyświetleń profilu

Osiągnięcia ded

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Oddany Unikat
  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

  1. Potrzebuję kupić dwa rozdzielacze do podłogówki z szafką podtynkową. Domek to typowa piętrówka 160m2, ogrzewanie z pompy ciepła monoblok. Na dole chciałbym rozdzielacz na 8 obwodów, na górze też 8 ale z opcją montażu pompki, gdyby się okazało że jednak ta wbudowana w PC nie daje rady. Wstępnie nie przewiduję zamykania obwodów, choć chciałbym żeby rozdzielacz miał taką opcję. Początkowo chce spróbować wyregulować całość przepływami, ale jak dzieci dorosną do zamykania drzwi, to mogę spróbować sterowania. Doradźcie producenta i model, chciałbym solidne ale nie koniecznie najdroższe. Dziękuję.
  2. Zamontowałem dwa zawory zwrotne w zaznaczonych miejsach i rozwiązało to problem grzanie grzejników podczas grzania CWU. Producent dopuszcza przekrój rur 1 cal, taki ma też na wyjściu. Próba obniżenia mocy wbudowanej pompy obiegowej skutkowała błędem przepływu.
  3. Chciałbym kupić pompę ciepła, którą da się wysterować po modbus. Pompa monoblok, jednofazowa, o mocy 8-9kw, z funckjca chłodzenia. Będzie pracowała wyłącznie z podłogówką.
  4. Rozglądam się za sensownym rekuperatorem decentralnym. Byłem na szkoleniu Stiebel Eltron i fam pokazywali swój model. Ogólnie fajna sprawa, sterowniki bosługujące do 8 urządzeń, które ogarniają naprzemienny nawiew i wywiew. Przy czym sterownik to dodatkowy koszt i bałagan przy prowadzeniu przewodu Wolałbym coś ze sterownikiem bezprzewodowym, a najlepiej to wbudowanym w samo urządzenie. Żeby przy montażu była tylko dziura w ścianie + 230v i po sprawie. Aktualnie potrzebuję "pojedyncze urządzenie", ale chciałbym też takie, które potrafiłyby się ze sobą porozumieć i zsynchronizować nawiew/wywiew. Sprawności w odzyskiwaniu ciepła wszyscy producenci podają dosyć wysokie, zależy mi na niskim poziomie głośności (sypialnia) + ewentualnie czasówce do ustawienia, żeby nie koniecznie mielił powietrze w środku dnia. Podpowiedzie konkretne modele? Widzę, że niektóre mają jakieś wieczne filtry, fajnie żeby były chociaż klasy m5 (raczej wymienne).
  5. Haier do pompy 8kw przewiduje rurki calowe (takie zastosowałem), dla pomp 5kw wystarcza 3/4. Spróbuje jeszcze porozmawiać z serwisem, czy da się zmniejszyć moc pompy obiegowej, może to by załatwiło sprawę. Instrukcja jest strasznie słabo napisana, opisu wielu ustawień brakuje.
  6. Nie chodzi o hejt, bo w Internecie to sami niezadowoleni znawcy, nawet nie zwracam uwagi. Przy czym nie dowiedziałem się jaki przekrój rur jest wymagany. Bufora nie zastosowałem, bo nie widzę takiej potrzeby. Chętnie poprawię instalację, ale na razie to konkretów jak zwykle brak. Puki co zamierzam dołożyć tutaj zawory różnicowe zwrotne i mam nadzieję, że załatwi to sprawę.
  7. Nic nie "wywala", zechcesz powiedzieć co w tej instalacji Ci nie pasuje, czy zachowasz ten słodki sekret dla siebie?
  8. Instalację płukałem aż woda była czysta. Jest to stara instalacja, więc wiadomo jak to wygląda. Inwestycję robię w domu, w którym zamierzam mieszkać max 2 lata. Bojler CWU pionowy z płaszczem nawet mam, ale on ma trafić do nowego domu. Dlatego zdecydowałem się na maksymalne uproszczenie układu, wykorzystanie tego co jest. Pompa to haier 8.2 kw, błędów nie wyrzuca, ale rozwiń proszę, co Ci nie odpowiada w tej instalacji.
  9. Zamontowałem pompę ciepła, podczas gdy wybieram grzanie CWU bez grzania CO grzejniki także grzeją. Zawór 3d przestawia się poprawnie, co widać na drugiej fotce. Gdy grzeję CO, to bojler jest zimny. Co może być tego przyczyną takiego zjawiska? Instalacja jest jeszcze po części na grzejnikach żeliwnych, rury stalowe które widać to 1,5 cala. Do głowy przychodzi mi zawór 3d, który się całkiejm nie zamyka i część ciepła idzie na CO. Czy możliwe jest, żeby zimna woda na wyjściu z bojlera zamiast wracać do PC (wyjście z bojlera jest za naczynkiem przeponowym, powinna iść w lewo i do niebieskiej rury) idzie powrotem na instalację CO? Instalacja CO jest podzielona na dwie części, lewą i prawą. Jeśli 3d by się załkiem przełączył, to woda nie popłynęłaby dalej, bo przecież nia ma obiegu. A może pompka obiegowa w PC jest tak mocna, że zimna woda wychodząc z bojlera idzie powrotem w prawo, wraca zasilaniem z prawej strony (górna rura) i wchodzi zasilaniem na drugą część grzejników aby wrócić powrotem (szara najniżasz rura)? Przy pompie CO grundfoss miałem urządzenie, które umożliwiało przepływ wody tylko w jedną stronę, czy trzeba zamontować np dwa takie na powrocie każdej części grzejników?
  10. Ile teraz wezmę za pięcioletni draco bio compact 12? Kocioł sprawny, grzałka wymieniona na ceramiczną, bez czyszczenia za to z czujnikiem temp zewnętrznej i pokojowej. 8 tys to rozsądna cena wywoławcza? Widzę, że teraz kosztują po 13-15k.
  11. Ten co mu pali 7l będzie miał wypalone zawory :D Kwestia trochę poobserwować instalację, powoli eksperymentować z nastawami. Jak bym zostawił te ustawienia, co mi hydraulik (autoryzowany) porobił, to tez bym na kocioł narzekał.
  12. Ja mam Draco Bio compact 12. RCK zamontowany poniżej czopucha, generalnie ciąg mam mocny, więc bardzo często jest mocno otwarty. Ja ustawiłem chyba na 10 (wg starej wersji instrukcji), żeby mniej wyciągał z kotła. Kocioł w okresie przejściowym ustawiam na ok 7kw. Przy 0*C pogrzeje kilka godzin od rana i potem już się nie włącza. Mam zamontowany termometr wędzarniczy i temp na czopuchu to 100-150*C. Rury nie da się dotknąć. Co do zetki, to zrobiłem z takiego prostokątnego kanału wentylacyjnego. Chyba 5x10cm. Z rury fi160 robi się pod 25kw, także pod moje 12 spokojnie wystarczy. Oczywiście możesz też uchylić albo rozszczelnić okno i też powinno być ok.
  13. Myślę, że 2 lata to spokojnie. Mi to co zostawało z zeszłego sezonu spokojnie się spalało, a z reguły kupuję wiosną. Porównać zużycie warto po całym sezonie, choć zima zimnie nie równa. 1,5 miesiąca to żaden punkt odniesienia. Z tego co opisujesz, to nie bardzo potrafisz obsłużyć sterownik i kocioł nie jest optymalnie ustawiony. Nie bronię pelletu, gaz wygodniejszy i odpada sporo problemów, właśnie z ustawieniami. Przy czym taniej to nie będzie, chyba że ustawienia tekli miałeś skopane.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.