Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapotrzebowanie na moc piec ogrzewanie bloku 1000m2, czy to możliwe że potrzebuje tylko ~50KW?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Potrzebuję Waszej pomocy w analizie zapotrzebowania na moc nowego pieca na pellet. Obecnie posiadam piec na drewno o mocy 150 kW, który zasila bufory 6000 litrów. Ciepło z buforów wypuszczane jest na blok poprzez krzywą grzewczą sterowaną pogodówką. Krzywa grzewcza ustawiona jest tak, że przy +5°C temperatura wynosi 33°C, a przy -20°C wzrasta do 50°C. W godzinach nocnych system oczywiście pracuje w trybie oszczędnościowym. Piec został zakupiony jeszcze przed dociepleniem budynku.

Obecnie blok jest docieplony: na ścianach mamy 20 cm izolacji, fundamenty również są zaizolowane, a dach i strop ocieplone wełną o grubości 20 cm. Dodatkowo, zamontowałem czujniki temperatury na wyjściu i powrocie do grzejników, więc mogę wyliczyć różnicę temperatur (ΔT). Na podstawie tej różnicy oraz szacunkowego przepływu, który wyświetla pompa Magna, obliczam chwilowe zapotrzebowanie na energię.

Z moich obliczeń wynika, że obecne zapotrzebowanie na energię wynosi około 30-50 kW. Czy to w ogóle możliwe, biorąc pod uwagę wcześniejszy piec o mocy 150 kW? Zastanawiam się, czy taka redukcja mocy po dociepleniu budynku jest realna. Czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia z wymianą pieca po dociepleniu budynku lub potrafi doradzić, jak podejść do tych obliczeń?

Dodam że może to mieć sens bo piec w 3-4h naładuje bufory z 20 do 80°C i potem może być wygaszony, tylko mój palacz pali po swojemu i dorzuca po 2szczapy co 2-3h. 

Obecnie na sezon zużywam ~ 100 mp drewna buka, aa i dziennie podgrzewam 1-1,2m3 CWU. 

Mój piec osiągnął sprawność około 68% przy założeniu zużycia 100 mp drewna bukowego. W DTR sprawnosć to 72% więc i tak łądnie wyciągam, pewnie dzięki buforom. 

 

Z góry dzięki za pomoc!

 

Średniodzienne.png

Średniogodzinowe.png

Edytowane przez pnk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie jestem ekspertem od ogrzewania, ale jako automatyk opiekujący się BMS-ami, który naoglądał się różnych instalacji dużych i małych mogę coś tam powiedzieć.

Wg. mnie wygląda to dość prawdopodobnie (tj. wygląda na to, że dobrze to liczysz). Jeżeli kupisz palnik 50kW to sądzę że będzie OK.

Piec na drewno 150kW mógł być tak dobrany ze względu na pracę cykliczną/przerywaną, duży zład wody, itd.

A Twój palacz niech pali tak jak go wyszkolili na kursie palacza, tak ma być. W kotłowni 150kW gdzie jest kilka ton gorącej wody trzeba eksploatować urządzenia "zgodnie ze sztuką" i nie przenosić tam "domowych metod".

Edytowane przez kaamil1984
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec o mocy 150kW był zainstalowany w budynku jeszcze nieocieplonym....

Liczę pojemność cieplną 6 000l wody od 75°C do 33°C co daje 42°C to jakieś 292kWh - to wystarczy na jakieś 10h rozładowywania przy tych 30kWh i tak jest w rzeczywistośći - nawet może i lepiej. 

Odnośnie palacza, między innymi dlatego szukam innego rozwiązania dla obecnego kotła, ostatnio dostałem porpozycję Pompy Ciepła 2x 75KW oczywiście wraz z projektem etc. Nie jestem specjalistą ale technicznym trochę już tak i coś mi tu nie grało...

Mój plan jest taki - kupię teraz piec na pellet, pierwszy rok na "pellecie w paletach" pojadę a potem kupię silos zewnęterzny z autozaładunkiem. A za 3-4 lata przejdę na PC jak już naprawdę 20-tki będą miały cenę tyle ile są warte 😀, mam PV na starych zasadach to się jakoś to zepnie w całość. Obecnie zatrudnienie to 60% kosztów... a i o rzetelnego pracownika ciężko.

Edytowane przez pnk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz temperaturę na powrocie w tej instalacji?

Trochę mnie dziwi w Twoich wykresach mała różnica między okresem przejściowym a zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przychodzi do głowy w Twoim przypadku to praca równoległa i w okresie przejsściowym naprzemienna dwóch pomp 24kW.

Zobacz sobie tą pompę:

Hitachi YUTAKI S RWM-10.0N1E / RAS-10WHNPE 24kW

Możliwe że przydały by się takie 3 szt w tej sytuacji, ale taki budynek można naładować energią z wyprzedzeniem kiedy przyjdą mrozy. W razie W ja bym zostawił piec na drewno.

Chyba można to kupić za 42 tys (źródło google). Taniej za kilowat raczej nie będzie. Chyba że pójdziesz w totalną chińszczyznę, ale ja bym nie ryzykował mając 1000m2 i pewnie z setkę ludzi zależnych od tego ciepła.

A oferty 2x75kW nawet nie komentuję, pomysł totalnie oderwany od rzeczywistości.

Oczywiście zanim coś zrobisz trzeba komuś z branży pokazać cały ten budynek i się porządnie skonsultować, moje porady na odległość na podstawie niepełnych danych to tylko takie gdybanie.

 

Edytowane przez kaamil1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pnk napisał(a):

, ostatnio dostałem porpozycję Pompy Ciepła 2x 75KW oczywiście wraz z projektem etc. Nie jestem specjalistą ale technicznym trochę już tak i coś mi tu nie grało...

 

https://www.youtube.com/watch?v=0TBqRsVHG7o&ab_channel=Goleniewski-PompyCiepła

Tu Gość ciekawie rozwiązał ... Kaskada pomp włączają się kolejno wraz z zapotrzebowaniem na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lajosz to dość typowe podejście w dużych budynkach. Modulacja wtedy jest praktycznie nieograniczona, super ekonomia. Jedną wielką krowę montuje się chyba tylko wtedy nie ma miejsca na kaskadę, albo kiedy pompa ciepła nie zapewnia całej mocy grzewczej i współpracuje z jakimś innym źródłem.

Edytowane przez kaamil1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

19 godzin temu, kaamil1984 napisał(a):

Jaką masz temperaturę na powrocie w tej instalacji?

Trochę mnie dziwi w Twoich wykresach mała różnica między okresem przejściowym a zimą.

Powrót ~30-35°C  (czujnik DS18B20 na rurze - to nie temperaturta cieczy) 

image.png.f2164454fb198a2636a36df82f601d1d.png

 

 

W zał Suma delty, 2 obiegi prawa lewa strona bloku.   widać 8 styczeń 2024 - przymroziło wtedy jak budynek pobierał energię🙂

image.png.9044307621563c83adc7b74861a8be8f.png

delta.thumb.png.2d95c465c071e0932d2d393c63ace4a2.png

 

 

 

16 godzin temu, lajosz napisał(a):

 

https://www.youtube.com/watch?v=0TBqRsVHG7o&ab_channel=Goleniewski-PompyCiepła

Tu Gość ciekawie rozwiązał ... Kaskada pomp włączają się kolejno wraz z zapotrzebowaniem na ciepło.

Bardzo dziękuję za filmik, bardzo podobonie liczę, lecz pompy za 5 lat 😉 

Edytowane przez pnk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.