Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Ling Combi, Ling M, Ling Duo - Trudny Wybór


labadosiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w najbliższym czasie planuję zakup kotła z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe; kociołek musi być możliwie jak najbardziej uniwersalny pod względem spalanych w nim paliw gdzie nie wykluczone jest także spalania ziaren zbóż; piec musi bezwzględnie posiadać również możliwość palenia awaryjnego bez użycia podajnika; swój wybór prawie ograniczyłem do niżej wymienionych:

 

1) KLIMOSZ LING COMBI 35 kW

 

2) KLIMOSZ LING M 35 kW

 

3) KLIMOSZ LING DUO 35 kW

 

Jak widzicie są trzy pozycje a trzech kupić nie mogę bo jest to przecież mało zasadne J. Stąd też i moja prośba, prośba o próbę rekomendacji któregoś, które wyżej wymieniłem. Szanowni koledzy i koleżanki, czy mogę prosić Was o możliwie największą ilość opinii, sugestii, spostrzeżeń, porad, wypowiedzi które ukierunkują mnie w temacie doprecyzowania wyboru kotła?

 

Bardzo proszę wszystkich o pomoc w dokonaniu najbardziej trafionego, podpartego argumentami wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Klimosz Ling Combi 35kW i jestem zadowolniony :) Nie ma większych problemów, czyszczenie łatwe, sterownik łatwy w obsłudze. Jesienią i wiosną przepalam sobie drewnem w palenisku dodatkowym i ogrzewam CWU. Porządny żeliwny kociołek. Nie żałuję ze go kupiłem. Pozdostałych Klimoszów nie znam, więc nie oceniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie jak jest z paleniem na ruszcie awaryjnym? Czy tu się zasypuje do oporu i wykorzystuje automatykę w sensie wentylatora i ograniczeń temperatury kotła czy pali się metodą uchylania drzwiczek i dostarczania powietrza tak aby rozpalić i zamknąć dzrzwiczki i tym samym dopływ powietrza czyli z wyłączoną dmuchawą i sterownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w najbliższym czasie planuję zakup kotła z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe; kociołek musi być możliwie jak najbardziej uniwersalny pod względem spalanych w nim paliw gdzie nie wykluczone jest także spalania ziaren zbóż; piec musi bezwzględnie posiadać również możliwość palenia awaryjnego bez użycia podajnika; swój wybór prawie ograniczyłem do niżej wymienionych:

 

1) KLIMOSZ LING COMBI 35 kW

 

2) KLIMOSZ LING M 35 kW

 

3) KLIMOSZ LING DUO 35 kW

 

Witam,

 

Mam Ling Duo 25 KW ze sterownikiem Recalart Economic 3000.

W pierwszym roku użytkowania (od października 2008) paliłem dwa miesiące drzewem z budowy i mogę powiedzieć, że paliło się rewelacyjnie. Rozpalanie bez problemu - jedna gazeta na ruszt wodny, załadowana cała komora drzewa i niewielki nadmuch. W trakcie palenia nigdy nie wyłączałem nadmuchu - działał na 20%, jedynie przed pójściem spać aktywowałem funkcję STOP, żeby kocioł rozprowadził całą gorącą wodę i nie pracował po spaleniu drzewa. Jedna cała komora drzewa przy temp. na dworze ok. 0 st. = ok. 3 godz. palenia. Dokładanie do kotła również nie sprawia żadnych problemów. Na retortę dorobiłem sobie kawałek blachy z otworami aby powietrze mogło się przedostawać.

Pomimo wyłączonego podawania, retorta co jakiś czas się obraca w celu usunięcia popiołu do dolnej szuflady, dlatego w przypadku jej zakrycia lepiej aby w podajniku nie było ekogroszku.

 

Chociaż palenie drzewem niezaprzeczalnie przynosi oszczędności w domowym budżecie, to ma jedną poważną wadę (myślę, że nie tylko w tym piecu). Jak się pali byle czym (drzewo z budowy, mokre, iglaste itd.) to piec zarasta mieszanką żywicy z sadzami.

Dałem sobie spokój z takim paleniem. Z jednej strony skończyło mi się drzewo, z drugiej człowiek robi się coraz wygodniejszy - nie chce mi się codziennie rozpalać :)

 

 

Co do innych paliw możliwych do zastosowania w tym kotle, to paliłem eko z 30% domieszką miału (działa ale popiołu więcej i miał musi być odpowiednio kaloryczny). Pallety i zboża też podobno można z powodzeniem spalać - ja nie próbowałem.

 

Jak chcesz się jeszcze czegoś konkretnego dowiedzieć o tym kotle to pytaj.

 

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.