Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers Cerapur Midi do ogrzewania CWU przy CO z kotła na groszek


Milosz2023

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam drobną awarię i problem z obsługą kotłowni ... oraz pisaniem nieco za długich postów.
Będę wdzięczny za pomoc

Kontekst

Posiadam kocioł KMG-1, w którym późną jesienią i zimą palę ekogroszkiem. Ciepła woda nagrzewana jest (była) w wymienniku CWU, taki wiszący poziomy.

Alternatywnym źródłem ciepła, używanym głównie na wiosnę/jesień jest gazowy Junkers Cerapur Midi, CWU ogrzewana przepływowo. Grzeje nim także CO w zimniejsze dni wiosenne/jesienne gdy KMG-1 już/jeszcze nie pracuje.

Piece są wpięte w jeden układ, tzn w pewnym stopniu i odpowiednim momencie dzielą te same "rurki", zarówno woda ciepła, zasilanie i powrót, oddzielone od siebie zaworami/sekcjami tak aby mogły działać niezależnie od siebie.

Do tej pory nigdy nie używałem tych pieców jednocześnie, albo gaz albo groszek, tu otwarte, tam pozamykane itp

Dodam jeszcze, że urządzenia dzielą jedną dość sporą kotłownie, dzieli je kilka metrów, przepływ powietrza wewnątrz jest dobry, a gazówka pobiera powietrze z zewnątrz.

Awaria

Wymiennik CWU obsługiwany przez KMG-1 dopadła rdza i zrobiła się dziura ...

Zaczyna się sobota w marketach budowlanych u mnie nie dostanę nic konkretnego, nie wymienię na już, zimna woda w kranie.

Wymiennik ten mogę całkowicie odłączyć od układu zaworami (zasilanie i powrót) i wymienić na nowy. Pewnie potrwa to wszystko parę dni.

Pomysł

Zastanawiam się, czy mogę - bez obaw o spowodowanie dalszych awarii i inne zagrożenia - grzać CO groszkiem w KMG-1 a Cerapur Midi używać do grzania CWU do momentu wymiany wymiennika od kotła na ekogroszek.

Kocioł na groszek nie widzę, dlaczego miałbym ucierpieć na tej operacji, najwyżej nieco więcej energii pójdzie w komin (jeżeli należy mnie wyprowadzić z błędu, to poproszę). Obawiam się o gazówkę

Więc niby mogę zrobić jak zaplanowałem. Jest coś takiego jak tryb letni w Cerapur Midi, jak opisałem wyżej znam, używam, pokrętło od grzejników mam skręcona do pozycji wyłączonej, grzeje się tylko użytkowa.
Tylko, że jak pisałem, jeżeli już tak robiłem, to wtedy miałemod systemu całkowicie odłączony piec na groszek, tzn poza tym, że jest wyłączony (razem z pompą), to jest też odłączony zaworami od zasilania i powrotu, stoi w nim tylko woda bez przepływu. Alternatywnie jest w drugą stronę gdy działa KMG-1, a Junkers jest odłączony.

---

Natomiast, o ile mogę użytkować piece równocześnie jak opisano wyżej, to druga sprawa, to jak to zrobić aby było poprawnie dla urządzeń (o ile ma to jakieś znaczenia) poza samym wyłączeniem grzania grzejników na sterowniku od gazówki?

Mogę zamknąć zasilanie i powrót CO na gazówce, na chłopski rozum nie ma potrzeby aby woda od ogrzewania stale przechodziła przez ten piec, mogę zostawić otwarte, zamknąć tylko jeden...
Ale nie wiem co tak naprawdę powinienem ustawić w tej sytuacji.

Alternatywa

Przejść wyłącznie na Cerapur Midi (CWU i CO) do momentu wymiany wymiennika od kotła na ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.