Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłoga na gruncie inaczej, bez legarów, bez chudziaka.


Cypisek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam starą podłogę z desek w dwóch pomieszczeniach, pod którymi są legary ułożone bezpośrednio na gruncie (chyba jest też trochę piachu, nie pamiętam już). Podłoga ma około 40 lat i wiem, że nic się z nią nie dzieje. Gdzieś 20 lat temu przerabiana była instalacja c.o. na miedzianą biegnąca pod tą podłogą, dlatego wiem, że jest tam suchutko, nie ma grzyba itp., tak jak i w całym domu. Nic bym z tym nie robił, ale wiem, że muszę ją docieplić, ponieważ zawsze na parterze mam 1-1,5 stopnia mniej niż na piętrze.

Chcę zrobić ocieplenie bezpośrednio na gruncie, jak na zamieszczonym zdjęciu. Tylko nie wiem, gdzie dać izolację przeciwwodną w postaci podwójnej folii czy bezpośrednio na zagęszczony grunt/piasek i dopiero ocieplenie czy też na warstwę ocieplenia pod OSB ?

Na fundamentach od wewnątrz będzie też 3 cm xps szerokości 60cm do poziomu paneli (desek)

Wiem, że każdy powie wylej chudziaka i nie kombinuj lub wylej na styropian beton.

Podłoga nie będzie obciążana przez ściany działowe, które są na fundamentach wewnętrznych. Maksymalnie będzie jakaś sofa, ława, stół czy też może komoda, drugie pomieszczenie będzie typową sypialnią. 

Jeszcze jedno. Czy zamiast osb mogę ułożyć na eps stare deski 1 cal, szerokie 20- 25 cm, a na nie podkład z gąbki i panele podłogowe. Nie powinny chyba klawiszować bo są dosyć grube, a ułożone byłyby na równym eps lub xps, szczelnie jedna obok drugiej?

IMG_20210130_120619.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ubity i wyrównany grunt ułożyć folię izolacyjno-budowlaną 0,50mm podwójnie i wywinąć na ściany wewnętrzne.

Można też zastosować folię basenową o gr.1-1,5mm,ale to są większe koszty.

Później nadmiar folii obetniesz podczas montażu listew podłogowych.

Folia będzie miała za zadanie zabezpieczyć izolację przed wilgocią z gruntu.

Choć jak wiemy xps jest mało nasiąkliwy to warto dać.

Na to ułożyć xps oraz styropian, ale płyt OSB lub desek podłogowych nie kładłbym bezpośrednio na styropian.

Tylko rozłożyć niskie legary i dopiero płyta lub deski.

Moim zdaniem trzeba zachować szczelinę między izolacją ze styropianu a podłogą,żeby ci płyty lub deski nie zbutwiały.

To moje zdanie.Może ktoś jeszcze wypowie się w tej kwestii.

Pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@plasticfunDzięki za obszerną radę  Na strychu nieużytkowym mam eps i na to osb już ponad 10 lat z tym, że na osb już nic nie idzie. Odpukać, nic się nie dzieje. Tutaj może być jak mówisz, panele pokryją osb i zacznie coś tam się dziać między eps i osb. No ale to też może być nie do końca prawda. Dużo zależy od wilgotności, a u mnie nie występuje. Myślę, że raczej od strony xps i eps już raczej wilgoć nie dotrze, a z pod paneli też nie powinno nic się wykraplać. Raczej chcę uniknąć legarków.

Czekam jeszcze na jakieś sugestie, może ktoś tak ma. Jak nie, to dam tak jak pisałem na styropian osb i panele, a za jakieś czas zajrze czy wszystko w porządku. Panele ściągnąć to chwila. Jak coś będzie "nie halo" to wtedy najwyżej dam jakieś listewki boazeryjne o grubości do 1cm, w odstępach kilkunastu cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Cypisek napisał:

Na strychu nieużytkowym mam eps i na to osb już ponad 10 lat z tym, że na osb już nic nie idzie. Odpukać, nic się nie dzieje.

A masz może możliwość podniesienia podniesienia kawałka płyty OSB która leży na strychu i zobaczyć jak wygląda spodnia strona? Jeśli zagrzybiona lub czarna to już będziesz wiedział co robić dalej.

Na wentylowanym poddaszu nieużytkowym może nie czuć woni stęchlizny lub wilgotnego drewna.

A tak możesz być w domu bo to zamknięte pomieszczenie i nie wentylowane z taką skutecznością jak poddasze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super,więc masz odpowiedź jak i co zrobić dalej ?

Pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Aż się prosi zrobić tam podłogówkę serio , ja bym tam ze 5 worków cementu wysypał pomieszał grabiami potem lekka zagęszczarka na to folia ta gruba 1mm styropiam rurki pex i zalać to betonem anhydrytem i po sprawie ,   tak dokładnie będę robił w domu kupionym co dopiero synowi bo nie ma lepszego ogrzewania od podłogówki i wcale to drogie nie jest jak samemu się robi , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.