Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termo tech cobra 2


Mike950205

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy posiada ktoś może piec pelletowy

Termo tech pell niull 18 kw ze sterownikiem cobra 2? 

Potrzebowałbym jakiś informacji odnośnie prawidlowych nastaw podawania oraz nadmuchu

Dom nowy, jeszcze niezamieszkały

160 metrów parteru+ poddasze nieużytkowe jeszcze nieocieplone 

Styropian grafit 20 cm

Podłogówka na całym parterze 

Wedlug nastaw serwisu spalanie jest ogromne dlatego moja próba poszukiwania może kogoś kto również posiada ten piec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakim trybie pracuje sterownik i co oznacza "spalanie jest ogromne" ?

Uzupełnij profil będzie łatwiej udzielać porad bez szukania co chwila istotnych informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisze coś więcej, sorki ale dopiero się zarejestrowałem.

Co do trybu to nie mam czegoś takiego jak np PID, jedynie nastawiam manualnie

Czas podawania 

Czas przerwy 

Dmuchawa Max %

Dmuchawa min %

Dołączam zdj. Tego co zaproponowal mi serwis

Co do spalania to jest to prawie 60 kg.

Bardzo zaskoczyło mnie to że sprawność podajnika jest tak duża..  wychodzi około 22,6kg/h jak robiłem próbę na zasadzie włączenia ręcznej pracy podajnika na 10 min pomnozeniu x6 i zważenia pelletu

20210119_112617.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładając kaloryczność 18Mj wychodzi zapotrzebowanie w okolicy 10KW. Jak na nowy dom z nieocieplonym poddaszem to nie ma tragedii moim zdaniem. około 30% strat jest górą więc jak ocieplisz to poddasze to i spalanie spadnie dość mocno. Poza tym musisz całość wygrzać i wysuszyć a to tez wymaga energii.

Z moje wiedzy ten sterownik ma porządny algorytm i warto go włączyć w automacie. zakładam że jest wstępnie dopasowany do kotła ustawieniami. Instrukcja w dłoń i zmieniaj w parametrach spalania na pracę PId. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że właśnie ten sterownik nie ma w ogóle funkcji PID i mam opcję jedynie zmianę tych 4 parametrów które są na zdjęciu.

Żyje jedynie jeszcze nadzieją że poprawi się coś po ociepleniu stropu. Może masz rację, aktualnie są kładzone gładzie to ma co schnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybacz ale pierwsze słyszę że Cobra 2 jest w wersji dwustanowej. będę więc drążył temat dalej

instrukcja i w menu spalanie powinieneś mieć możliwość zmiany

plus przytrzymujesz około 10 sek i powinno się pojawić menu użytkownika- str 13 instrukcji

https://kotly-co.pl/downloads/sterowniki/w-cobra-2--instrukcja_deklaracja-zgodnosci.pdf

 

edyta:

jeśli jest to wersja BIO - to owszem ale po obudowie tego nie widać i musieli coś namieszać ? 

Jeśli faktycznie jest to wersja BIO z softem dwustanowym to pozostaje pytanie o jakość procesu spalania

jesli nie ma niedopalonego pelletu i nie masz spieków to jedyne co pozostaje to wygrzać wysuszyć i ocieplić lub odizolować poddasze od parteru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje czytałem już kilkanaście razy i po wejściu w Menu ja mam jedynie ikonę spalania oraz.termostatu pokojowego A PID nie ma na 100%

I właśnie instrukcja Cobry 2 BIO pokrywa się z menu które ja mam u siebie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego mi nie pasowała obudowa do softu. Trochę sie bawiłem tym sterownikiem- co prawda w pierwszej wersji ale sentyment mi pozostał i znam go dośc dobrze. Stąd zagadka odnośnie rozbieżności pomiedzy obudową i zawartością. Myślę na szybko że może to być efekt umowy ze Stąporkowem i dostali wszystko w jednej obudowie niezależnie czy do groszku czy do pelletu.

sprawdź zatem to o czym pisałem w poprzednim poście odnośnie efektów spalania i jeśli nie masz zastrzeżeń to pozostaje wygrzewanie i suszenie. przy podłogówce jest co grzac i sugeruję grzanie bez kombinowania ze zmiennymi temperaturami tak aby kocioł jedynie uzupełniał straty bez potrzeby podgrzewania podłóg do wyższej temperatury po jakimś obniżeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spieków to właśnie pojawiają się one, ale nie jest to jakiś twardy żużel tylko raczej posklejany popiół który można skruszyć w proszek ręką, ale fakt faktem zalega on na palenisku i w jakimś stopniu zakłóca spalanie, kwestia w którą stronę regulować nadmuchem bo to pewnie Nim można pozbyć się problemu.

 

Co do temp podłogi to aktualnie nie mam żadnych regulatorów pokojowych itp, jedyne co moge zrobic to wyregulować temp wody podlogowki przez zawor 3d z siłownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal ta instrukcja mi nie daje spokoju. Możesz zerknąć na ekran główny podczas pracy kotła i napisać czy jest tam ikona z wartością procentową w dolnym lewym rogu? - pojawia sie zamiennie z zegarem jeśli dobrze pamiętam. bo ja mam nieodparte wrażenie że on pracuje w pid i to jest w tej wersji jedyny sposób regulacji i stąd też brak możliwości zmian. 

dodatkowe potwierdzenie lub zaprzeczenie mojej tezy jest też w menu kodowym pod kodem 1982- tam będzie widoczny czas przerwy podawania i jeśli sterownik pracuje z modulacją to będzie on różny od ustawionego - mógłbyś wstawić zdjęcia 

odpowiadając zaś na pytanie o spieki- koryguj maksymalny nadmuch w dół ale jednorazowo o 1-2% i nie częściej niż co kilka godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w lewym dolnym rogu zmieniają się temp spalin zegar i % To chyba orientacyjna moc z jaką pracuje kocioł. W sumie to faktycznie w Momencie kiedy zbliża się do temp zadanej to zamiast 100% zmienia się np na 70% I mam wrażenie że tak jakby czas podawania był krótszy. To znaczy ze z automatu ma coś na zasadzie PID bez włączania go?

 

Co do tych prób z temperatura to już próbowałem właśnie co kilka h  zmieniać o 1% w dół tylko że byłem już z nadmuchem przy 27% I wydaje mi się ze to już dość mały nadmuch A nic się nie zmieniło pod względem tych spieków i nie wiem czy dalej zmniejszać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak pracuje w Pid i postanowili że to będzie jedyny tryb w tej wersji ?  coś mnie w krzyżu łamało że to jednak nie jest dwustan ? 

zerknąłem jeszcze raz w ustawienia i przy takich jak masz to raczej trzeba zamiast obniżać nadmuch to skracać przerwę podawania- o 1-2 sekundy jednorazowo- zła sugestia poprzenia zatem z mojej strony

nadmuchem mógłbyś regulować gdybyś miał mocniejsze ustawienia dla 100% mocy - zatem zamiast wiatru to skracaj przerwę podawania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że jak zmniejsze przerwy wtedy płomień na palniku powinien bardziej się ustabilizować i wypalac podawany pellet w większym stopniu i jest szansa ze dziwne spieki ustana ? W takim razie zostawię nadmuch tak jak jest A codziennie lekko zmniejsze przerwe o 1s i będę obserwował 

Skoro doszliśmy już że pracuje w PID to jedyne co mogę zrobić tak naprawdę to poprawić właśnie to żeby nie było tych spieków, bo co do zuzycia pelletu to piec już sam powinien zrobić robotę tak naprawdę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

algorytm jest tak napisany że koryguje zarówno przerwę podawania jak i siłę i modulację nadmuchu zależnie od mocy. to co ustawiasz jest dla mocy maksymalnej i od tego sobie liczy co wydłużyć lub co zmniejszyć gdy nie potrzebuje 100% .

jeśli zatem masz spieki z powodu zbyt dużej porcji powietrza a jednocześnie nastawy czasu i przerwy podawania są powiedziałbym oszczędne to musisz korygować w stronę wyższej mocy. czyli w stronę wiekszej ilości opału. to może mieć też taką zaletę że dasz sterownikowi większy zakres modulacji i tym samym zmniejszyć zużycie opału- Teraz może być tak że na skutek zbyt ubogiej dawki paliwa w czasie palnik jest przedmuchiwany nadmiarem powietrza i proces spalania nie przebiega prawidłowo. zwiekszając moc dajesz mu więcej opcji doboru parametrów. 

zużycie peletu spadnie jak dom wyschnie i się zagrzeje oraz jak domkniesz izolację od góry. możesz ocieplić skosy lub jeśli na razie nie planujesz korzystać z poddasza to rozwinąć wełnę na podłodze - wtedy ciepło zostanie na dole i nie będziesz grzał części której nie używasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sporo mi rozjaśniłeś i teraz już wiem chyba jak ugryźć ten kociol A przynajmniej na co zwracać uwagę. Popróbuje z tymi przerwami i może spieki miną 

 

Tak tak docelowo na poddasze na podłogę pójdzie welna 15cm bo poddasza nie będę używał i zobaczymy jak wtedy będzie ze spalaniem

 

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i wyjasnienie co i jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma za co - jak mogę i mam wiedzę to pomagam ?

a w temacie poddasza- sugeruję 2 warstwy 15+10cm na zakładkę i na to membranę  rozwinąć. Jak planujesz część przeznaczyć na składzik to zrobić podłogę na legarach i w nie izolację wsadzić.  Wejście też bym pomyślał jak odizolować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam ja mam identyczny piec i podobną kubaturę ,ostatnio zmieniałem trochę ustawienia i było spalanie około 17-24kg na dobę teraz jest 15 kg ustawienia następujące. czas podawania 15 sec czas przerwy 50sec  nadmuch 80 przy rozpalaniu 10 podawanie  przy rozpalaniu 40sec .temperatura spalin do 130 stopni zawór 4 drożny ustawiony na 7 manualnie temperatura ustawiona na piecu 66stopni i pokojówka ustawiona na 23 .Zaznaczę że instalacja stara grube rury i parę grzejników żeliwnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.