Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jeden kocioł, dwa budynki


tadzio69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o poradę odnośnie schematu instalacji C.O.

Instalacja same C.O. bez C.W.U. Kocioł RED (Heiztechnik) EKO GL 15 kW (5-15kW) ze sterownikiem ht 700. W całej instalacji chodzi o to, że ma zasilać dwa budynki. Jeden ten w którym będzie kotłownia od teraz, jest to stary budynek, nie ocieplony, stare okna. Pan który w nim pracuje to zmarźluch. Drugi budynek jest po remoncie, docieplony wymienione okna, lecz na razie nie będzie on podłączany, instalacja ma być przygotowana na ewentualne podłączenie, nie wiem jakie dokładnie będzie miał zapotrzebowanie na ciepło ale nie większe niż 5000-7000 W. 

Zastanawiam się nad wysterowaniem tego układu. Na zabezpieczenie powrotu będzie pompa przewałowa podłączona pod sterownik (wystarczy zwykła alpha1 25-40?) Na poszczególne obiegi musimy dać zawory mieszające i czujnik pogodowy (po prostu takie widzimisię inwestora, mają być i już). Chciałem to zrobić tak żeby w chwili obecnej na ten pierwszy stary budynek wstawić zawór 3d bez siłownika, zamknąć go żeby pompa podawała na grzejniki czynnik jak na wyjściu z kotła i regulować głowicami na grzejnikach (ze względu na brak dociepleń i preferencje odnośnie ciepła osoby użytkującej). Na drugi obieg wstawić zawór z siłownikiem podpiętym pod sterownik ale zarówno jego jak i czujnika temp zewnętrznej narazie nie uaktywniać w sterowniku. W przyszłości gdy podłączą drugi budynek uaktywnić pogodówkę, i siłownik. Gdyby docieplili ten stary to dokupić moduł rozszerzający do sterownika i siłownik na zawór 3d tak żeby wszystkim zajęła się automatyka. 

Dla mnie osobiście najwygodniej było by wstawić jedną mocniejszą pompę na C.O. przygotować same króćce na drugi budynek i później regulować temperaturę głowicami termostatycznymi. No ale tak się szefowie dogadali i tak ma być. 

Jeszcze takie pytanie, jak jest w końcu z filtrami przed pompami. Czy obecnie kiedy pompy montuje się na zasileniu nie lepiej jest wstawić filtr na powrocie zamiast bezpośrednio przed pompa? 

Kotłownia wysieka.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozwolę sobie odpowiedzieć.

Wszystko wygląda w porządku. Co do układów mieszających, to też jest dobrze. Ten mieszacz, który chcesz pozostawić bez napędu, to radziłbym jednak nie otwierać go na maksa, bo po co dawać na układ temperaturę rzędu 70 stopni, radziłbym jednak delikatnie go przymknąć żeby chociażby "staruszkowi" nie wysuszać pomieszczenia.

Problem widzę po stronie zaworu bezpieczeństwa. Kocioł jest przystosowany do ciśnienia maksymalnego 2 bar, a na schemacie masz napisane że chcesz zastosować 3 bar.

Jeśli idzie o filtry, to z tego co mi się wydaje, to nawet warunkiem gwarancji na pompę jest zastosowanie filtra przed nią. Widzę że dajesz filtry na powrotach. Rozumiem że boisz się że z instalacji spłynie muł do kotła. Jeśli jest to stara instalacja to rzeczywiście tak może być, ale to lepiej dać na powrocie do kotła jeden mały filtr z osadnikiem, żeby było go łatwo płukać, bo te małe będzie trzeba ciągle czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, co do filtrów to juz też sobie to przerobiłem, dałem przed każdą pompą i jeden na powrocie do kotła. Dzięki za wychwycenie złego ZB. Jeżeli możesz powiedz mi, bo wydaje mi się, że źle umiejscowiłem czujnik temperatury powrotu. Obecnie na schemacie mam wpięty przed pompą przewałową ale chyba powinien być bezpośrednio na wejściu powrotu w kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.