Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prawie 400m2 W Okolicach Cieszyna


Szemek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

To mój pierwszy post, więc witam wszystkich Forumowiczów. Śledzę i przeszukuję tematy już od jakiegoś czasu. Ciężko mi jednak znaleźć coś, co odpowiadałoby mojej koncepcji ogrzewania. Może po kolei:

 

Sytuacja

Dom ok. 350m2 w górach 410 m.n.p.m. blisko Ustroń, południowy stok. Częściowo podpiwniczony, parter plus użytkowe poddasze. Ściany cegła pełna 60cm do poziomu 1 piętra. Wyżej porotherm. Piwnice i fundamenty zaizolowane przeciwwilgociowo i cieplnie. Na ściany docelowo jeszcze 10cm styropianu. Dach również będzie odpowiednio izolowany. Generalny remont na etapie wkładania wieńca …

 

Funkcja

Agroturystyka – 10-12 osób w domu. W związku z tym 5 łazienek a w planach sauna w piwnicy też z natryskiem. Absolutnym wymogiem jest komfort gości (ciepła woda bez ograniczeń i ciepło w pomieszczeniach)

W związku funkcją w domu stale ktoś będzie.

 

 

Koncepcja wentylacji

Wymuszona z odzyskiem ciepła

ułożone 80mb rur gruntowego wymiennika ciepła

 

Dostępne źródła ciepła - wady i zalety

Gaz - jest w granicy działki – koszt przyłącza ok. 7tyś zł, brak konieczności budowy komina.

Odpady drzewne – są – tartak ok. 500m od nas do zbudowania komin, problem z dokładaniem do pieca, zabrudzenie pomieszczenia z centralami

Ekogroszek – też jest – w końcu to Śląsk Cieszyński – jak wyżej, ale przy kotle z podajnikiem komfort użytkowania prawie jak z gazem

Solary? – gmina nie przewiduje dopłat do źródeł odnawialnych i nie ma programu ograniczania niskiej emisji

 

 

 

GWC mam wyprowadzony w jednym z pomieszczeń piwnicy o wym. Dł.x szer.x wys. 4x3x3m. Tam też planowałem kotłownię i miejsce zamontowania central wentylacyjnych(innym wyjściem jest umieszczenie ich w szczycie budynku). W związku z tym, że i tak musimy rozprowadzić kanały wentylacyjne po domu to pomyślałem, że dodając nagrzewnicę do centrali miałbym załatwioną kwestię ogrzewania. Wiem jednak, że ogrzewanie powietrzne sprawdza się raczej w konstrukcjach domów o małej pojemności cieplnej a ten warunek to spełnia jedynie nasze poddasze. Parter chciałem ogrzewać podłogówką, która z kolei w związku z drewnianymi stropami byłaby problematyczna na poddaszu. Łazienki pewnie z jakimiś matami grzejnymi elektrycznymi…

 

 

Do tego dochodzi kominek w salonie – już wiem, że raczej odpuszczę płaszcz wodny, ale może warto połączyć go z systemem wentylacji i rozprowadzać ciepłe powietrze?

Dużo dobrego naczytałem się o zasobnikach ACV smart. Raczej też przy tej ilości zużywanej wody użytkowej solary wydają się dobrą inwestycją…

 

Jak to wszystko sensownie połączyć nie bankrutując? Czy ktoś z Szanownych użytkuje bądź realizował podobny system? Coś wyrzucić coś dodać? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

decyzje musisz podjac sam ale polecam gaz i d tego albo kopciuch bo spalisz w nim wszytko i odpady papierowe i drewno i takie tamm.... albo gaz i kominek z płaszczem

oczywiscie dla tyle osób musisz miec zasobnik dosc spory wiec te 500l z dwoma wezownicami i zainwestowac w niedalekiej przyszłosci w solary min 5st płaskich

a tylko jedno mnie martwi czy masz na pismie ze przyłacze bedzie kosztowac 7tys?

ostatnio jak robilismy przyłacze w zeszłym tygodniu tez od granicy do domu to załe zamieszanie z tym zwiazanie to 3 miesiace i 2,400zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na papierze mam 1700zł opłaty przyłączeniowej w warunkach a 7000zł rzucił za podłączenie Smutny Pan z gazowni, gdyby licznik miał być u mnie na budynku. Od miejsca w którym będzie licznik mam 100m do budynku po własnym rurą pcv 25. Dobrze liczę - rura jakieś 2,50zł/mb no i wykop parę stówek bo i tak ekipa na miejscu. Nijak nie wychodzi 7000zł chyba że coś przeoczyłem. Jeżeli nie to gaz wraca do łask i chyba skończy się na kominku z płaszczem i gazie tak jak proponujesz. Masz jakieś typy na kociołek i kominek? Solary płaskie czy próżniowe? Ulrich proponuje jakieś systemy kominek solar gaz - czy to ok?

 

Pozdrowienia

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat proponuje buderusa logano g 144 o mocy 25/32kw do tego zasobnik 500l z dwoma wezownicami i solary koniecznie płaskie ske 2 ,ilosc pisałem wczesniej

do tego kominek z płaszczem ale koniecznie z wezownica schładzającą i mozesz spinac na jednym układie wszytko albo otwartym albo zamknietym jak sie opodoba i tyle separujac układy jedynie zaworem 3d do przełaczania zrodeł ciepła a automatyka sobie poradzi ze wszytkim w pełnym automacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie kondensacyjny zwykły porzadny kocioł ,mozna tez miec zamknieta komore spalania ale to juz wisielec podobnie jak kondens

a co nie masz komina >???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komina nie masz niestety i nie bardzo mogę mieć - piwnica w której ma stać kociołek jest pod przedsionkiem-wejściem do budynku. Dach tego przedsionka jest na wysokości +3m a posadzka kotłowni na -3m. Niby jakieś 5m komina mógłbym zrobić ale będzie to całe 5m poniżej kalenicy głównego budynku. W dodatku zasłonięte bryłą budynku od głównego kierunku wiatrów, czyli dziwne rzeczy z ciągiem dziać by się mogły chyba. Dlatego tak się cieszyłem jak Teściowa-inżtalator powiedziała, że kondens nie potrzebuje komina a wręcz komin mu przeszkadza. Czytałem Twoje posty na temat kociołków i filozofia prostego, bezawaryjnego i bezprzeglądowego kotła bardzo mi pasuje, natomiast ciekaw jestem Twojego zdania w tym konkretnym przypadku. Kombinować z prowadzeniem przewodów kominowych pod kątem do kalenicy głównego budynku (to bedzie jakieś 5-7m od miejsca w którym kocioł ma stać/wisieć. Co byś poradził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy producent kotłów gazowych ma w ofercie systemy odprowadzania spalin, dostosowane do różnych rodzajów kotłów. Można dobrać system do każdych warunków lokalowych (czasem niestety pare groszy to będzie kosztować) i każdego kotła. Zresztą sprawa sytemu odprowadzania spalin wyjdzie w momencie gdy zwrócisz się do gazowni o warunki techniczne , a następnie gdy będziesz musiał wskazać pomieszczenie gdzie zamontowany zostanie kocioł projektantowi instalacji gazowej. Jakieś rozwiązanie problemu napewno się znajdzie. Jak będzie projekt to wtedy się będziesz martwił jak go zrealizować, a teraz to tylko można pogadać ale gadanie nic nie wnosi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dokładnie mnalezy sie zabrac za dokumentacje i wtedy wyjdzie co i jak ,a co do komina to 5m od strony technicznej i specyfikacji kotła wystarczy natomiast trzeba jeszcze zastanowic sie nad wysokoscia i odległoscia od kalenicy itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.