Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wymiana kotła na nowy - co wybrać


MrTomo

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki
Wszystkiego dobrego w nowym roku  :-)

Mój kocioł Zębiec KWK 25KW ma już tyle lat, że pora go wymienić.
Parę lat temu reanimowałem go (w 2013 roku!) , tutaj to opisywałem, jak toś chce może sobie poczytać.
Stare dzieje.
https://forum.budujemydom.pl/topic/22643-przed%C5%82u%C5%BCenie-quot%C5%BCyciaquot-kot%C5%82a-sta%C5%82opalnego-zebiec/?tab=comments#comment-383179

 

Przeglądam te kotły zasypowe 5 klasy i zastanawiam się co wybrać?
Może coś podpowiecie?

Patrzyłem na Ogniwo, Jastef (eko-wery), drewmet.
Czy robią jeszcze kotły DS+GS w klasie 5?

Oczekiwania, duża komora załadowcza, wygodne czyszczenie, duży popielnik, miarkownik ciągu,
żadnych dmuchaw, wyjście wody gorącej 2".
Moc 16-20KW

Grzeję bufor 2000L grawitacyjnie i zasobnik wody użytkowej 300L.
Komin systemowy ceramiczny fi/200.

 

Schemat obecnej instalacji jest taki.

 

co.jpg.a8423dc4847014b19581acaad6eed632.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejrzeniu kilku kotłów najbardziej podoba mi się Ogniwo Classic 18 kW.

Ciekawi mnie dlaczego taki np. Defro Optima 19KW waży 470 kg , SAS varmo też waży około 400 kg
przy tylko 270 kg Ogniwa?

Skąd aż taka różnica? Czy Ogniwo nie przyoszczędziło na grubości blach przypadkiem?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MPM DS też wymieniłem z starego Zebca i jestem bardzo zadowolony - palę w 80% drewno a jak jest mróz to wegiel. lato to samo jak u ciebie i nie ma najmniejszego problemu z drewnem a przez okienku w palniku wirowym możesz sobie idealnie doregulować spalanie. https://www.youtube.com/watch?v=4g_b5kh30Og&feature=youtu.beW innych konstrukcjach może być loteria z drewnem -  tak jak np Drew-Met- gdzie jeden kolega kupił i nie da sie palić drewnem ... 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z załadunkiem górnym - do drewna jest najwygodniejszy plus naładujesz najwiecej do komory , z dodatków ma tylko płytki samotowe na ruszcie plus cegiełke z szamotu nad palnikiem wirowym - koszt przerobek ok 8zł  = 3 cegiełki szamotowe za 2,5 z leroja zł :) Ja palę bez bufora ale mam instalację na grawitacji z zeliwnymi grzejnikami i dużą iloscią wody w układzie piec mi działa bezproblemowo.

  mysle że u ciebie kolego pod te bufory dobra była by werjsa 25kw -  nie jest bardzo droższa ale ma jeszcze wiekszą komore - także możesz w niej spalać szczapy po 42cm długie  a jak masz bufor to idealnie zgromadzisz wiecej energii i szybszym tempem -- do drewna 25kw to super sprawa.           jc jak cie coś wiecej interesuje zapraszamy do naszego tematu.   Serio ja  widzę spore oszczedności i lepszą wydajnosć pomiedzy  tym nowym  a starym  zebcem - gdzie tamten aby nagrzać dom potrzebował 2 koszyki 50l drewna na tym wystarczy mi 1 koszyk.   

krótkie porównanie moj zebiec swk 21kw miał pow. grzewczą 1.5m2 ,  mpm 25kw ma 3.4 m2  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.