Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie pokojowe vs pogodowe czy może łączone?


abdank82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam prośbę o pomoc w następującej kwestii, Thelia Condens 18, w budynku jednorodzinnym,nowym, podłogówka zasilana bezpośrednio z pieca.
Poprzedni sezon, piec pracował na temp. zadanej na kotle, wygrzewał budynek.

Aktualnie, nowy sezon, budynek do zamieszkania i ...no właśnie, przy okazji przeglądu rocznego poprosiłem serwisanta o podłaczenie czujnika zewnętrznego,który kupiłem w komplecie z piecem.
Serwisant stwierdził,że pogodówka nie do końca się sprawdza, zwłaszcza w okresach przejściowych, czujnik np. z uwagi na wiatr, "zmusza" piec do grzania, a temperatura w domu,akurat tego nie wymaga.

Jego zdaniem, lepszy byłby sterownik pokojowy.

I teraz poczytałem trochę, oryginalny Saunier Exacontrol e7c, ma coś takiego jak modulowanie temperaturą zasilania,rozumiem,że jeśli ustawię na kotle 38 stopni, to jego modulacją będzie w zakresie od x do 38 stopni, czy dobrze myślę? Istotne jest to z uwagi na nieprzegrzewanie podłogi.

Pogodówka, no tutaj ustawiając krzywą ustawiamy zakres temp. zasilania, czyli np. na podstawie informacji z czujki zewnętrznej będzie nam piec modulował temperaturą w konkretnym zadanym zakresie.

Ewentualnie opcja następna połaczene EXa i pogodówki lub pogodówki i zwykłego regulatora on/off.

Założenia są takie,że trzymamy w miarę stałą temperaturą bez żadnych obniżeń wyłączeń itp.Chodzi też o to by sterowanie było mało skomplikowana, mnie często nie ma w domu,a żona ... :)

Jeśli miałby być on/off to np. coś takiego Link

Reasumując, czy faktycznie sama pogodówka w Thelii może być kłopotliwa?
Sama Exa ...?Jesli faktycznie moduluje, utrzymujemy stałą temperaturę może okaże się wystarczająca.
Połaczenie sterowników z czujką zewnętrzną, przerost formy nad treścią, czy może jednak w przypadku sytuacji wskazanej przez serwisanta dobre rozwiązanie, piec uruchamiany czujnikiem zewnętrznym, jest blokowany regulatorem pokojowym?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.