Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja pieca na eko-groszek


emil57

Rekomendowane odpowiedzi

Zawór trójdrogowy działa - w uproszczeniu - na zasadzie zmieszania czynnika ( np. grzewczego w instalacji c.o. - wody ) w odpowiednich proporcjach wg nastawy zwykle 0 - 10 z dwóch wejść do jednego wyjścia. Może służyć również jako element rozdzielający w instalacji. W instalacji c.o. służy zwykle do podmieszania wody z powrotu z instalacji z zasilaniem z pieca lub do współpracy z zasobnikiem c.w.u. Jednak lepszy i skuteczniejszy do instalacji c.o. z piecem na opal staly jest zawór czterodrożny.

 

Zawory te stosuje się do zmniejszenia ( zwykle ) temp w instalacji przy zachowaniu wyższej w piecu.

 

Nie mogę Ci jednoznacznie powiedzieć czy jak to piszesz więcej lub mniej miesza jak jest ustawiony na mniejszą czy większą nastawę, gdyż to zależy od sposobu zamontowania w układzie i od tego czy instalator prawidłowo przykręcił tą aluminiową blaszkę na zaworze. Blaszka lub plastik ze skalą odwracając o 180 stopni uzyskujemy widok poglądowy nastawy odwrotny.

 

To w wielkim uproszczeniu i w skrócie. Musisz podać więcej szczegółów w jakim ukladzie przcuje u ciebie ten zawór, wtedy i wyjasnienia będą bardziej precyzyjne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za odpowiedż Piotrek.U mnie zawór trójdrożny jest zamontowany na zasilaniu i przy jego otwarciu (sterowanie ręczne) pompka pobiera część wody z powrotu i pompuje do instalacji.Jak już zaobserwowałem na poz.10 jest max. otwarcie i przepływ tylko z pieca bez mieszania.

Jednak zastanawiam się czy jest zasadne ustwienie mieszania jeśli na piecu mam temp. wyższą od wymaganej wg. instrukcji (w moim przyp. 56 stopni C) i chcę aby instalacja grzewecza była zasilana wodą o tej samej temperaturze.

Rozumiem że w okresie letnim gdy podgrzewam tylko c.w.u. zawór ten jest niezbędny, gdyż nie potrzebuję tak wysokiej temp.wody w bojlerze a i zapotrzebowanie ciepła jest dużo mniejsze.Ustawiam wtedy zawór mieszający tak aby na wyjściu była taka temp. jaką sobie życzę np. 50 stopni C, bez obniżania temp. pieca.To samo dotyczy okresu wiosenno-jesiennego gdy na grzejnikach wystarcza mi niższa temp. niż na piecu.

Proszę mie poprawić jeżeli sie mylę w swoim rozumowaniu.Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.