Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Thelia Condens vs De Dietrich MCR 3


Glover

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem zmuszony wybrać jakiś kocioł gazowy do nowego budynku choć przyznam, że jak czytam o tych wszystkich problemach jakie mają ludzie z kondensatami to mnie słabi. Najchętniej to bym zainstalował starego żeliwnego Junkersa Suprastar którego trzymam bo dobry i szkoda go ale kominiarz powiedział mi że nie odbierze mi budynku bo teraz takich z otwartą komorą się nie montuje.
Do rzeczy. Budynek jest bdb izolowany, do grzania jest ok. 170 m podłogówki na parterze i ok 100 na pietrze + dwie drabinki z tych samych rozdzielaczy.
Wyszedłem z założenia że skoro wszyscy w koło mówią i piszą o tym że 10 lat dla kotła to obecnie dużo a wiem że czas szybko leci to chciałbym zminimalizować ryzyko nietrafionego wyboru przy niskich kosztach kotła. Po przeczytaniu wielu wątków, obejrzeniu wielu zdjęć i filmów jak mogą wyglądać wymienniki w kondensatach po 2-3 latach postanowiłem wybrać nie taki okrągły z nierdzewki tylko pionowy z ALU bo wydaje mi się że taki wymiennik po wyciągnięciu można skuteczniej doczyścić niż te okrągłe gdzie jak się zajrzy to nie mogę sobie wyobrazić jak dobrze doczyścić miejsca za tym wymiennikiem rurowym???
Nie wiem czy dobrze przeszukałem ale wychodzi mi na to, że dwa kotły spełniają to kryterium przy niskiej cenie:
Saunier Duval Thelia Condens
De Dietrich MCR3

No i teraz mam pytania:

1. Czy żeby wyczyścić wymiennik w Thelii to trzeba wszystko wybebeszyć jak w MCR3?

2. Wyczytałem że w MCR3 płyta główna jest zintegrowana z blokiem gazowym co jest dziwnym pomysłem i kosztownym zapewne. Thelia ma oddzielnie ale czy przypadkiem nie ma tam jakiejś innej wydumki która rodzi komplikacje i koszty przy serwisowaniu? Może jakieś słabe punkty systemowe? A może w ogóle nie mam racji że te okrągłe wymienniki są gorsze od tych pionowych?
Nie ukrywam, że z tych dwóch, jakoś bardziej przemawia do mnie ta Thelia ale wolę zapytać ludzi co to serwisują.

3. Kolejny dylemat to kwestia pompy obiegowej i ewentualnych pomp na parter i piętro. Na parterze jest 12 obiegów po ok. 100mb a na piętrze 4 + 2 drabinki na oddzielnych obiegach. Ponoć nie jest dobrze jak pompy pracują szeregowo i zaleca się sprzęgło. I tu się zastanawiam bo w obecnym domu mam podobną wielkościowo podłogówkę i mam totalnie źle wstawione pompy ale jak gość wstawiał to wtedy tego jeszcze nie wiedziałem. Jest jedna pompa potem trójnik i jedna rura idzie na rozdzielacz od parteru a druga idzie na piętro ale po drodze wstawiona jest jeszcze jedna pompa. Czyli jedna zbiera drugiej. Tak było zrobione do pieca na paliwo stałe. Po drodze był jeszcze zawór mieszający ale już go nie ma bo rok temu założyłem powietrzną pompę ciepła i przestał być potrzebny. Serwisant LG mówił że przez te pompy to PC która ma przecież jeszcze swoją pompę obiegową będzie głupiała ale o dziwo chodzi to bez problemu a rachunki w stosunku do brykietu bukowego spadły mi o jakieś 50% :)   
Tak więc wracając do pieca gazowego, wstawiać to sprzęgło czy sobie odpuścić i dać tylko po pompie na rozdzielacze na parter i piętro? Bo chyba na tej jednej z pieca to trochę za ubogo?
Ogólnie to po rocznych doświadczeniach z powietrzną pompą ciepła bez wahania zamiast tego kotła gazowego wstawiłbym PC ale mam już doprowadzony gaz i jak nie wywiążę się z umowy to gazownia obciąży mnie kosztami przyłącza tak więc muszę póki co zamontować ten kocioł gazowy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak mi kominiarz powiedział jak robił odbiór powykonawczy przyłącza gazu. Zobaczył że stoi w garazu ten żeliwny Junkers i zapytał czy ja chcę go tu montować? Powiedziałem, że nie wiem ale możliwe. Na to on, że jak go zamontuję to żebym nawet do niego nie przychodził po końcowy odbiór domu bo i tak mi nie podpisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

po długich rozważaniach kupiłem Sauniera Thelia Condens. Dlaczego? Mój instalator montuje juz Sauniera kupę czasu i jakoś nie ma z nimi problemów, w promieniu 8 km, mam dwóch zaufanych serwisantów, jeden zaprzyjaźniony z moim instalatorem.

Tu gdzie aktualnie mieszkam, zamontowanych jest  8 Saunierów, co prawda Thema Classic,czyli kotły Turbo, już szósty rok chodzą bez problemów.

Wszystkie te doświadczenia, w porównaniu z dobrą ceną, przekonały mnie do zakupu.

Co do Dietricha, kiedyś dawno temu też o nim myślałem, ale ... jak moja znajoma chciała zrobić przegląd i zaczęła obdzwaniać serwisantów i okazało się,że najwcześniej to oni mogą za jakieś trzy tygodnie ...itd.,to sobie odpuściłem.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój brat ma go już drugi sezon w wersji dwufunkcyjnej, z regulatorem on/off, jakimś Salusem radiowym.

U mnie dopiero wystartował, wygrzewamy nowy budynek.Co do regulatora, generalnie chcę sterować pogodowo(podłogówka w 100 % właściwie) na razie czujnik nie jest podpięty, zrobię to jak zamieszkam.Teraz steruję temperaturą zasilania na piecu.Z takich bieżących obserwacji to bardzo cichy.

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, abdank82 napisał:

Ja mam Sauniera Thelie 18KW  do domku  170m2  podg  100% podogowka. jak narazie  spisuje  sie oki.   Steruje  Salusem  generalnie  mam ustawiona  temperature na  Salusie 21,4 i  dziala wsio  oki,

Wiem ze ten piec  mozna  zworka  skrecic by  pracowal  na ok max. 14kw  ale  to sie musze  dowiedziec  jak to zrobic.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.