Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Sterownika Dwustanowego Na Pid Przy Miale


nevo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do znawców tematu spalania miału w zasypowcu.

 

Mam kocioł SAS UWT 29kW i palę miałem odsiewką od góry na sterowniku dwunastawowym  TECH ST32. 

Czy waszym zdaniem warto wymienić w/w sterownik na pida?

Naczytałem się już dużo tego forum i wiem, że niby do miału powinien być pid tylko czy to się opłaca? Wybuchów w kotle nie mam, zależy mi na zmniejszeniu spalania. Kocioł ma już 7 lat a ja od 5 palę miałem i niby nic się nie dzieje poza tym, że nie dopala do końca i dużo spalam. Na sezon 5t + własna zrębka i trochę kominek na 170m2 ogrzewanego. Wiem, że to dużo ale mam dom nie ocieplony i stare okna. Wg ciepławłasciwego potrzeba mi coś między 14 a 15kW. Jak mnie zmuszą to kupię podajnikowca ale na razie  stary piec żyje a i koszty nowego konkretne.

Np. taki st81 pid kosztuje ok. 450zł+ nowa dmuchawa ok 150(stara podobno nie będzie). 600zł za sam sterownik... hmm, waham się już chyba drugi czy trzeci sezon..

pls, doradźcie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie 5 ton na 170m2 to nie tak źle. Od 2009 do 2013 paliłem miałem w zasypowcu na sterowniku dwustanowym. Spalałem 3 tony na 100m2, ściany pustak+12 styro,strop i podłoga twardy styro 10cm. Jeżeli chodzi o sterownik z PID ,wymieniłem ster na KRYPTON PID i szczerze mówiąc to dla mnie to samo. Może mój PID jest okrojony bo nie ma czujnika spalin dlatego różnicy nie widać. Jak nie masz wybuchów to może po odgazowaniu paliwa zmniejsz prędkość dmuchawy,powinno wydłużyć stałopalność(zmniejszysz stratę kominową).

Podpytaj kolegę @witek1234 on ma ster o jaki pytasz, na pewno pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja natomiast palę w Górniaku Defro optima komfort 12kw  z K3p z pid plus st lux pokojowy. 

Palę kostką ruf. Od kilku dni przeszedłem na palenie bez Pida. 

Gównie dla tego ,że kocioł mocno mi przeciągał temp na czopuchu. Dodam od razu ,że pogodówka steruje mi zaworem 3d . Dodatkowo regulator pokojowy mam ustawiony na sterowanie dynamiczne zaworem 3d . Kiedy dogrzane jest pomieszczenie regulator obniża temp na zaworze jaka wychodzi z krzywej pogodowej plus obniża temp na kotle. Na kotle mam ustawione obniżenie o 5st a na zaworze 1st. Dziwnym trafem bez PID piec bardziej stabilnie utrzymuje  zadana temperaturę i temp czopucha jest dużo mniejsza. zapomniałem dodać,że przed tym paleniem bez PID pozmieniałem ustawienia w menu serwisowym  głównie chodzi o siłę nadmuchu.Oraz temp czopucha została znacząco obniżona. Lecz pomimo tych zmian dalej na PID była za wysoka temp czopucha. Pomimo przysłaniania klapką wentylatora oraz przymykania czopucha. 

Podejrzewam ,że w/w zmiany w menu serwisowym nie działają przy funkcji palenia z PID .  Kiedy teraz palę bez pid to wentylator chodzi mi na 60 procentach ale chyba liczonych z obniżenia siły w menu serwis gdzie mam ustawione na 30 procent. Teraz czopuch mam otwarty na maksa a klapka wentylatora przymknięta jest na 70-80 procent i nie ma znacznego przeciągania plus niższa temp na czopuchu.

Przy załadunku 18 kostek brykietu przy tem zadaniowej kotła 65st oraz bojler 250l  55st i przy ochronie powrotu starcza na około 12 godzin niekiedy ciut więcej. Dwa piętra do ogrzania około 120m2 dość dobrze ocieplonych.

Puki co takie palenie na razie mi odpowiada. Wcześniej paliłem na PIDzie tak z dwa lata.W tym roku coś tam eksperymentuję. Zeszły rok był bez węgla w tym roku raczej też. Tylko kostka ruff dla mnie wygodniej czyściej czy taniej raczej nie.

Denerwuje mnie to codzienne rozpalanie i ecetra. Dla tego od wczoraj palę bez przerwy tzw metodą kroczącą. Może uda się z tydzień tak popalić. Z kostki ruff jest mało popiołu  może da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie 5 ton na 170m2 to nie tak źle. Od 2009 do 2013 paliłem miałem w zasypowcu na sterowniku dwustanowym. Spalałem 3 tony na 100m2, ściany pustak+12 styro,strop i podłoga twardy styro 10cm. Jeżeli chodzi o sterownik z PID ,wymieniłem ster na KRYPTON PID i szczerze mówiąc to dla mnie to samo. Może mój PID jest okrojony bo nie ma czujnika spalin dlatego różnicy nie widać. Jak nie masz wybuchów to może po odgazowaniu paliwa zmniejsz prędkość dmuchawy,powinno wydłużyć stałopalność(zmniejszysz stratę kominową).

Podpytaj kolegę @witek1234 on ma ster o jaki pytasz, na pewno pomoże.

Też coś tak podejrzewałem,że sam pid cudów nie zrobi chociaż fajnie byłoby poznać wiele opinii ludzi którzy to osobiście testowali. Właśnie też zastanawiałem się nad tym Kryptonem PID bo podobnież może pracować z dowolną dmuchawą i nie musiałbym starej zmieniać. Radik a nie myślałeś o dokupieniu czujnika spalin do tego sterownika? Na stronie producenta pisali że można. Pytam bo doświadczenia użytkownika są dla mnie cenne. Co do zmniejszania nadmuchu przy końcówce palenia to staram się tak robić ale nie zawsze się da i ma się czas.. Między innymi właśnie dlatego myślałem o pidzie.- Robi to automatycznie ale tylko z czujnikim spalin. Nie bardzo wydaje mi się żeby bez w/w czujnika dało się to kontrolować.

 

I jeszcze takie pytanko do użytkowników miałowców zasypowych. Czy u was też nie dopala do końca miału? Ja mszę  na spód pieca dawać jakieś drewno albo grubą zrębkę bo inaczej nie pali się dobrze i zostaje niespalony miał na ruszcie. Osobiście zwalam to na ruszt wodny ale może się mylę. Mam zamiar też testować groszek na spodzie a reszta miał. - tylko dopiero jak skończę palić wióry i trociny które pozostały mi to poprzednim kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedy paliłem na pidzie to bardzo często wentylator chodził na 1procent. PID sterował procentowo mocą nadmuchu w zależności od temp na czopuchu I tak dochodziło do dużych przeciągnięć temperatury. Myślałem ,że jak obniżę moc wentylatora plus obniżę temp czopucha to wtedy będzie oki. Ale ustawienia te chyba nie działają przy funkcji PID.

Puki co popalę bez PID plus nie wygaszanie przez około tydzień. Z tym że już widzę ,że te spalanie kroczące to jednak chyba nie za bardzo.Lepiej będzie resztki żaru wybrać na blachę załadować do gorącego pieca kostki i żar na górę. W ten sposób dłużej będzie się spalać kostka i powinno być mniej smoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nevo, jeśli jesteś zadowolony z tego sterownika co masz, to go zostaw. Ja gdy paliłem w miałowcu też na wyposażeniu miałem geco dwustanowy i działało to OK ale czujnik spalin był zamontowany . Paliło się bardzo dobrze do samego końca. Obecnie używam st 81 z PID ale palę węglem w innym kotle i nie wiem czy funkcja PID coś znacząco poprawi,tzn. sterując pracą kotła przy dojściu do zadanej będzie chodził non stop na 1% mocy ale to i tak będzie powoli podbijać temperaturę i po porzekroczeniu o 5 *C od zadanej, przejdzie w przedmuchy. Jest to kulawa funkcja bo jeśli będziesz miał te przedmuchy ustawione na powiedzmy 30 sekund to praktycznie nic one nie dadzą bo wentylator w funkcji PID słabo na początku pracy się obraca i nim coś tam dmuchnie, czas się skończy.  Sprawdzone. Pid to raczej do węgla , mogę się jednak mylić bo na tym sterowniku nigdy nie paliłem miałem. Skoro masz w planach zakup innego kotła to szkoda pieniędzy na tą zabawkę. Co do reszty , spalanie masz dobre, ja na 140m2 także zużywałem 6 ton. Kocioł też nie jest za duży, bo paląc miałem, masz większą stałopalność. I jeszcze jedno, zasada przy końcówce spalania jest taka że wentylator zawsze będzie szybciej obracał, z większą mocą. Wynika to z faktu że w kotle jest wtedy mało paliwa i temperatura zaczyna spadać, sterownik usiłuje ją podnieść poprzez zwiększanie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro miałeś czujnik spalin to pewnie się orientujesz.. czy sterownik reaguje tylko na zbyt wysokie spaliny czy także na za niskie?

Pytam bo  kocioł czasami na długo przysypia (powyżej 5 min)  i spaliny spadają poniżej 90 st (zamontowałem termometr), a mam komin ceglany już w nie najlepszym stanie  i nie chcę pogarszać. Nawet nie moczę miału tylko wsypuję suchy. Wg producenta mój kocioł powinien mieć temp. spalin 90 do 210 st. Raczej się tego trzymam tylko przy rozpalaniu daję w palnik powyżej 210 żeby nagrzać komin. Później ustawiam nadmuch tak żeby nie bujał się powyżej 200 st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sterownik to KRYPTON PID CWU. Niestety nie można do tego modelu podłączyć czujnika spalin.

https://www.prond.pl/sterownik-krypton-cwu-pid.html

Czujnik spalin jest w KRYPTON 340

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zamontowany w kotle miałowym jak i st81 z PID ma ustawianie temperatur granicznych spalin przy rozpalaniu jak i podczas normalnego spalania tzn. możesz ustawiać górną graniczną wartość, dolnej nie. W trakcie rozpalania mam ustawione 300*C potem gdy ster wyjdzie z trybu rozpalania 200.*C. Minimalna temperatura spalin jest zależna od warunków spalania, może być jak ustawiłem 200 , albo parę stopni więcej, tym steruje sterownik, minimalna w zależności od etapu spalania czyli może zejść nawet do 60*C ale to pod koniec palenia gdy już paliwo się dopala. Zresztą na tym etapie ta temp. nie ma już znaczenia. Większość czasu ster utrzymuje temp. taką, jaką zadałeś. Parametrem który można ustawić na maks i min. to moc wentylatora i tu jeśli dobrze ustawimy + odpowiednie ustawienie temp. spalin = odpowiedni przebieg spalania, z wymaganą temperaturą zadaną , oraz temp. spalin na poziomie zapobiegającym powstawaniu kondensatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.