Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona Przed Korozją Niskotemperaturową W Kotle Z Dwiema Parami Króćców


Griszah

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

w związku z tym, że coraz więcej dostępnych obecnie kotłów wyposażona jest w więcej niż jedną parę króćców do podłączenia instalacji, chciałbym poznać Waszą opinię w temacie wykorzystania dwóch par króćców do połączenia instalacji CO.

Czy przy podłączeniu jak na poniższym schemacie można uznać, że kocioł jest należycie chroniony przed korozją wywoływaną niską temperaturą wody wracającej z instalacji grzewczej?

post-41218-0-13368200-1486630638_thumb.jpg

Kocioł RBR firmy Instalco wyposażony jest dwa niezależne króćce na zasilaniu i dwa na powrocie:

- obwód grzejników podłączony do pierwszej pary króćców (wszystkie grzejniki wyposażone w zawory termostatyczne),

- obwód CWU podłączony do drugiej pary.

 

Wskazania temp. wody wracającej do kotła można podejrzeć tutaj  https://esterownik.pl/device/11373 w zakładce wykresy:

- pompa CO pracuje w trybie ciągłym, jeśli termostaty się przymkną na niewielkim przepływie temperatura spada do 30deg (temp. powrotu z obwodu grzejników to "eCoal/Temperatura powrotu"),

- pompa CWU pracuje w trybie ciągły, temp. praktycznie na stałym poziomie, ok. 3deg poniżej zadanej na kotle  (temp. powrotu z obwodu CWU to "eCoal/Temperatura za zaworem").

 

1) Czy duży przepływ w obwodzie CWU jest w stanie skompensować dużo mniejszy przepływ wody wracającej w obw. grzejnikowego o niskiej temperaturze, zapewniając tym samym ochronę wymiennika?

2) Czy instalację powinno podłączać się tylko do jednej pary, a dodatkowe króćce są do tego aby ułatwić montaż, tj. wpiąć się do tego łatwiej dostępnego, a nie wszystkie wykorzystywać?

 

Z góry dziękuję za opinie.

Opublikowano

Odp 1 raczej nie bo chłodniejsza woda z co obniży temperaturę na kotle a na cwu będzie szła chłodniejsza woda

Odp2 możesz i tak i tak chodź wykorzystanie obu może spowodować podwyższenie kosztów instalacji zapewne producent stosuje 2 aby była możliwość dostosowania do kotłowni

 

 

Defro Komfort Eko Duo Uni R 25 kw

Opublikowano

Kolega w skamie 12kW ma dwa wyjścia jeden powrót pod jednym ma co na drugim cwu które zabezpiecza powrót, przy zadanej 55 powrót ok 50 non stop trzeci sezon pali i piec w super stanie spalanie ok 13 kg i mniej, u mnie piec jedno wyjście jeden powrót taki sam bojler taka sama pompa  powrót temp ok 42-46 zadana tak samo 55 spalanie ok 18 kg tylko u mnie dom nie ocieplony, piec pali 2 sezon w środku ja nowy, mój piec mocno przewymiarowany 19kW  , zeszły sezon kończyłem dom grzałem bez ochrony powrót ok 30 stopni nie widać śladu po piecu, według mnie liczy się wykonanie pieca i blacha z której został wykonany jak i sama konstrukcja, skam ma lepsze rozwiązanie powrotu ponieważ woda zaczyna się od palnika u mnie piec zalany od można powiedzieć podłogi stąd różnica w powrotach, ostatnio rozmawiałem z sąsiadem montował 8 lat temu u gościa taki sam piec jak mój  ślimak się sklinował pojechał odblokować, piec chodzi cały czas bez ochrony powrotu obejrzał w środku blacha w super stanie. Pompe CWU ma ustawioną na min 0,5 metra pokazuje pobór 3 waty chodzi non stop u kolegi 0,7 metra pobór 4 waty też non stop włączona

Opublikowano

Od\p 1 raczej nie bo chłodniejsza woda z co obniży temperaturę na kotle a na cwu będzie szła chłodniejsza woda

 

Z utrzymaniem temp. na obwodzie CWU nie ma problemu - przeważnie na powrocie jest 2deg poniżej tego co na zasilaniu. Poniżej wykres z temp. od początku tego roku.

Kolor czerwony - temp. zasilania CO (nastawa na 55deg)

Kolor żółty - temp. powrotu z obw. CWU (przeważnie ok. 53deg, praktycznie nie spada poniżej 50deg)

Kolor niebieski - temp. powrotu z obw. grzejników (spore wahnięcia uzależnione głównie od przepływu jaki dyktują termostaty)

 

post-41218-0-59870300-1486664936_thumb.jpg

 

...według mnie liczy się wykonanie pieca i blacha z której został wykonany jak i sama konstrukcja, skam ma lepsze rozwiązanie powrotu ponieważ woda zaczyna się od palnika u mnie piec zalany od można powiedzieć podłogi stąd różnica w powrotach...

Ano właśnie, dlatego na swojej "niebieskiej strzale" by Ogniwo, staram się trzymać powrót powyżej 50deg.

Opublikowano

Ogólnie nie będę tu polemizował jaki kocioł lepszy, sąsiad mój który robił instalacje współpracuje z producentem pieców który mi polecił bierze je od lat nawet jak coś nie tak nigdy nie miał problemów w razie wymiany jakiegoś podzespołu, piec pod zamówienie z palnikiem brucera  7 lat gwarancji kosztował mnie 4800, dostałem sterownik który nawet nie miał czujnika temp powrotu, sam producent przywiózł mi go na miejsce przy rozmowie powiedział że warto by było mieć jeden grzejnik otwarty jeśli jest taka możliwość żeby powrót był trochę cieplejszy, na gwarancji nie ma żadnych pierdół typu powrót powyżej temp 50 stopni itp, zresztą jak sprawdzić jak nawet takie funkcji nie ma :P dokupiłem po miesiącu bruli zależało mi na podglądzie przez neta, na samym początku paliłem wszystkie gówno dostępne na rynku typu czeski z casto ogólnie co tańsze, dorzucałem na ruszt pozostałości drewna, kartonów tona i nic, groszek mokry że z uszczelek woda kapała i jakoś mu nie zaszkodziło, teraz mam pompę CWU na ochronie z powodu zużycia ciepłej wody małe dziecko co chwile zlewana woda, dodatkowo wieczorne kąpiele w wannie wole cieplejszą wodę . Zobaczymy jak będzie wyglądał za 5 lat nawet jak by coś się stało ca tą cenę nie będę narzekał, mógł być trochę mniejszy ale niestety palniki mają od 19kW, waga pieca 480 kg trochę blachy poszło :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.