mateuszkl Opublikowano 19 Grudnia 2016 #1 Opublikowano 19 Grudnia 2016 Witam.Od jakiegoś miesiąca mam problem z kotłem gazowym viessmann vitodens 200 w, w którym po włączeniu i po nagrzaniu wody c.o do 57 st. wzrasta ciśnienie z poziomu 1bar do około 3 bar i wtedy wodę wyrzuca przez zawór bezpieczeństwa. Po nagrzaniu domu do zadanej temp. i wyłączeniu kotła i ostygnięciu wody c.o ciśnienie na manometrze spada do 0,4bar, wtedy uzupełniam wodę do 1bar. Piec po przeglądzie, serwisant spuścił wodę z kotła i spuścił powietrze z naczynia przeponowego i delikatnie z powietrzem wyleciała ale tylko przez chwilę mgiełka, dopompował powietrze i uzupełnił wodę w kotle ale nic się po tym zabiegu nie zmieniło. Po 2 tygodniach od przeglądu powtórzyłem zabieg ze spuszczeniem powietrza z naczynia i taka sama sytuacja. Jaka może być przyczyna tego ze ciśnienie tak wzrasta przez co zawór bezpieczeństwa upuszcza wodę bo wydaje mi się że naczynie jest ok.
czoper75 Opublikowano 19 Grudnia 2016 #2 Opublikowano 19 Grudnia 2016 Wydaje mi się że to jednak problem z naczyniem,spuść ciśnienie w układzie ,i przez zaworek w naczyniu nabij powietrza do ok 1,5 bara
mateuszkl Opublikowano 19 Grudnia 2016 Autor #3 Opublikowano 19 Grudnia 2016 tak właśnie zrobiłem ciśnienie w naczyniu 1,5 bara.
czoper75 Opublikowano 19 Grudnia 2016 #4 Opublikowano 19 Grudnia 2016 przy nabijaniu naczynia ma nie być ciśnienia w układzie
mateuszkl Opublikowano 19 Grudnia 2016 Autor #5 Opublikowano 19 Grudnia 2016 no jasne zakręcone zawory od cwu i c.o spuszczona woda z kotła i dopiero spuszczanie i nabijanie powietrza do naczynia.
czoper75 Opublikowano 19 Grudnia 2016 #6 Opublikowano 19 Grudnia 2016 jeżeli masz zakręcone wszystkie zawory to przy nabijaniu naczynia otwórz w kotle kurek spustowy
mateuszkl Opublikowano 19 Grudnia 2016 Autor #7 Opublikowano 19 Grudnia 2016 ja wiem jak mam to zrobić (tak zawór spustowy-uzupełniający wodę w kotle otwarty) tylko napisz w jakim celu mam ten zabieg powtórzyć?
mateuszkl Opublikowano 21 Grudnia 2016 Autor #8 Opublikowano 21 Grudnia 2016 Jakieś pomysły dlaczego tak się dzieje?
Plumpi Opublikowano 21 Grudnia 2016 #9 Opublikowano 21 Grudnia 2016 Prawdopodobnie w naczyniu masz uszkodzoną przeponę. Napisałeś, że podczas spuszczania powietrza z naczynia, pojawiła się mgiełka pary. Skoro tak to znaczy, że znalazła się tam woda, której być tam nie ma prawa. Aby się upewnić, że tak jest trzeba spuścić powietrze do zera, a następnie zaworem napełniającym uzupełnić wodę. Czynność tą powtórzyć kilkakrotnie za każdym razem wciskając wentyl i wypuszczając powietrze. Jeżeli zacznie się lać woda przez wentyl, naczynie trzeba wymienić na nowe. Jeżeli jednak uda Ci się dobić ciśnienie do kotła, z wentyla nie będzie się lała woda to wykręć całkowicie wentyl. Jeżeli ciśnienie wody w instalacji będzie się utrzymywało dłuższy czas, a poprzez wykręcony wentyl nie będzie leciała woda to naczynie jest OK. Dobijanie powietrza do naczynia z uszkodzoną przeponą to tylko środek tymczasowy, na 2-3 dni ponieważ powietrze z tego naczynie będzie uciekać do instalacji, a z instalacji odpowietrznikami na zewnątrz. Jak powietrze ucieknie to zaczyna tak się dziać jak opisujesz.
mateuszkl Opublikowano 21 Grudnia 2016 Autor #10 Opublikowano 21 Grudnia 2016 Zrobiłem tak jak pisałeś przy pierwszym spuszczaniu delikatna mgiełka pozniej dwa razy z dobijaniem powietrza do naczynia i po uzupełnieniu wody w kotle do 2 bar przy spuszczaniu nie leciała woda i dwa razy bez powietrza w naczyniu i przy spuszczaniu brak wody i po tym wykrecilem zaworek z naczynia i uzupełniłem wodę w kotle do 2 bar i ciśnienie się utrzymywało przez 5 min po tym delikatnie spadało w ciągu 10 min 0.2 bara ale zaobserwowałem że delikatnie sączyło się z zaworu bezpieczeństwa i kapała woda. Czyli wychodzi na to że naczynie jest ok bo nie leciała woda nawet przy wykreconym zaworku. Czy nie trzymający zawór bezpieczeństwa może powodować wzrost cisnienia?
Plumpi Opublikowano 21 Grudnia 2016 #11 Opublikowano 21 Grudnia 2016 10 min. to trochę krótko. Bywa, że przepona zostanie dociśnięta i jakoś tam trzyma. Spróbuj zrobić tą próbę trochę dłużej, albo otwórz zawór spustowy, napompuj przeponę i mierz czy spada z niej ciśnienie powietrza. Ale, żeby uznać próbę za wiarygodną to poczekaj z pół godziny przynajmniej. Jeżeli faktycznie naczynie jest OK to pozostaje jeszcze przepuszczający zawór dopełniający lub malutka dziurka w zasobniku CWU, prze którą ciepła woda przedostaje się do instalacji CO. Trzeba odciąć zaworami zimną i ciepłą wodę do zasobnika, który powinien pozostać podłączony tylko do naczynia przeponowego CWU. Trzeba mieć tylko czym mierzyć to ciśnienie. Jeżeli nie masz takiego manometru to musisz go kupić i gdzieś przy zasobniku wkręcić.
mateuszkl Opublikowano 22 Grudnia 2016 Autor #12 Opublikowano 22 Grudnia 2016 Dzisiaj kupiłem naczynie przeponowe do CO 12l i miałem zamontować przy kotle omijając oryginalne i sprawdzić jakie będą rezultaty. Podczas wykręcania wężyka z naczynia w kotle zaczęła lać się rdzawa woda okazało się że wężyk jest całkowicie zapchany i niedrożny! Przeczyściłem i udrożniłem wężyk i naczynie oraz przyległe rurki w kotle, wszystko złożyłem , nabiłem ciśnienie do naczynia 1,5bara i po uruchomieniu kotła ciśnienie wzrasta z 1,2bara do 1,8bara. Więc chyba jest wszystko w porządku. Jutro jeszcze to potwierdzę. Naczynie, które dzisiaj kupiłem mogę zwrócić do sklepu.
Plumpi Opublikowano 22 Grudnia 2016 #13 Opublikowano 22 Grudnia 2016 Jak już kupiłeś naczynie z zamiarem podłączenia to podłącz. Zazwyczaj naczynia te w kotle są za małe dla instalacji. Przyjmij prosty przelicznik: pojemność naczynia musi mieć minimum 1/10 pojemności całej instalacji. Wygląda na to, że Ty także masz trochę za małe to naczynie, skoro ciśnienie podczas rozgrzewania instalacji wzrasta z 1,2 do 1,8 bara.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.