Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stefaniak Ekor 25Kw Z Wężownicą - Opinia


Duszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na wstępie chcę wszystkich serdecznie pozdrowić i zarazem podziękować za trafne informacje, które tu na forum zdobyłem :)

 

Zabierałem się z zamiarem napisania czegoś dla potomnych o moim kotle już od jakiegoś czasu ale dopiero dziś miałem ku temu dogodne warunki.

Poco to robię? a dla tego, że mało jest informacji o tym sprzęcie ogólnie na internecie... i trochę w podziękowaniu dla forum za pomoc w okiełznaniu tego "potwora".

Kocioł dostałem w spadku po poprzednich właścicielach domu który kupiłem, było to w kwietniu tego roku.

Właścicielka zachwalała, że sprzęt jest super itd ale po otwarciu drzwiczek sadza wysypywała się okruchami na podłogę ;) coś tu nie tak... pomyślałem.

Tak więc po zakupie nieruchomości nadszedł czas na "zabawę" i czytanie tego forum...

 

Pominę szczegóły walki opiszę od razu na jakich nastawach piec wyśmienicie sobie daje rade:

 

Kocioł Stefaniak EKOR 25KW

80l wężownica CWU

Sterownik TECH ST-37

Węgiel - ekogroszek 28MJ - reszty niestety nie pamiętam a kartka wsiąkła ;(

 

Temp CO zadana 60c

Histereza 5c [czyli spada do 55c i piec się budzi]

Cas podawania 11s

Czas przerwy 55s

dmuchawa 15%

przesłona dmuchawy w najszerszym miejscu 1,5cm.

W stanie wstrzymania:

czas podawania 15s

pauza 25min

przedmuchy 25% co 15min

 

Na tych ustawieniach piec dochodzi od 55c do zadanej 60c w kolo 12-15min, spadek temp do 55c trwa około 30-45min

(te dane są podane podczas temperatury na dworze 5-10c)

Węgiel wypala się całkowicie na całej powierzchni palnika, zostają sklejone bryłki pękające w palcach.

Zużycie węgla na dobę to około 20KG/24h  (jak przyszedł mróz -10c spalanie skoczyło do 25KG/24h)

 

Aby mieć odniesienie co ten kocioł grzeje to dodam jeszcze:

Stodoła przerobiona na dom 220m2 mieszkalny/usługowy o podstawie 110m2 oraz

na piętrze 110m2 powiedzmy z połową poddasza (mam około 1m skosu w pomieszczeniach na zewnętrznych ścianach)

strychu nie ogrzewam i go prawie niema - w najwyższym miejscu ma może 1,8m

Grube ściany 60cm ocieplone 5cm styropian.

Dach karpiówka w koronkę oraz wata mineralna 20cm

 

Na parterze utrzymuje temperaturę około 18-20c - firma tapicerska - tyle mi wystarczy.

na piętrze gdzie właściwie jest całe mieszkanie to już cieplej 22-23c

 

Teraz o tym cudzie techniki jakim jest zintegrowany zbiornik CWU:

Woda w zbiorniku CWU ma taką temp jak na piecu czyli 60-55c gdyż nie da się tego rozgraniczyć - zbiornik zintegrowany z piecem.

Całą dobę załączona jest pompka cyrkulacyjna - odkręcam kran i od razu wrzątek :)

Wody wystarcza aby 3 osoby wzięły normalny 10min prysznic - nigdy nam nie brakło.

Wannę już ciężej napełnić - trzeba lać powolną strużką to piec się wyrobi.

 

O samym kotle:

Kocioł ma 8lat, czyli był zakupiony w 2008 roku. Nie wiem co robił poprzednik ale ja po miesiącu użytkowania musiałem wymienić żmijkę podającą węgiel - praktycznie został kij ;)

Po kolejnych kilku dniach musiałem wymienić deflektor z którego zaczęły odpadać kawałki odlewu.

Uszczelniłem palnik sylikonem 1200c bo powietrze uciekało bokami.

potem z Waszą pomocą wyregulowałem piec i chodził jak złoto!

Az do przedwczoraj 16.11.2016 - obudziło mnie plumkanie w kaloryferach: za mało wody w obiegu - wchodzę do kotłowni - woda w palenisku :/

 

Piec umarł! korozja najprawdopodobniej przetrawiła jeden ze spawów nad paleniskiem i wylatywała woda w ilości 5l/h - tego już raczej się nie naprawia. Przynajmniej ja nie chciałem mieć zreperowanego zgnilaka który zapewne znowu by pękł. (znając moje szczęście pewnie w święta BN lub Sylwestra :D )

 

Decyzja była właściwie błyskawiczna (4h czytania alledro.go i forum oczywiście) - ze względu na przyłącza które są gdzie są, że piec mi się podoba, że ma ten zbiornik CWU a ja go nie mam w kotłowni........

Wybór padł na IDENTYCZNY kocioł :)

 

To już koniec ;)

Na wszelkie pytania chętnie odpowiem, Pozdrawiam!

 

P.S. mam nadzieje, że temat nie nadaje się do kosza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa cyrkulacyjna (cwu) sterowana jest przez sterownik w kontakcie, taki mechaniczny. załącza pompę pół godziny przed powrotem mieszkańców do domu - około 16. i wyłącza się o 22. Pompa CWU jest zainstalowana na powrocie z cyrkulacji, czyli niejako ciągnie z obiegu i pompuje w piec. Nie mam żadnych zaworów 3-4dr. Ale będę montował 3DR na wiosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.