Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Na Pomoc!!!


IRI2008

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

 

Wyjście do naczynia wzbiorczego wykonaj bezpośrednio z kotła w układzie trzyrurowym bez pośrednictwa żadnych rozdzielaczy. Na nich zamontuj zarówno na zasilaniu jak i na powrocie odpowietrzniki automatyczne Afriso.

 

Do podłogówki zamiast zaworu czterodrożnego zastosuj termostatyczny zawór mieszający TZM z nastawą 35 - 60 st C a pompę zamontuj za tym zaworem w kierunku do podłogówki.

 

Na grzejniki zastosuj czterodrożny zawór mieszający z pompą zamontowaną jak dla podłogówki - za zaworem mieszającym patrząc w kierunku do instalacji c.o.

 

Nie stosuj rur typu pex na wyjściu kotła. Zmontuj instalację najlepiej z miedzi ( chodzi o zastosowanie metalu a nie plastiku ).

 

Pompy montuj w ukladzie tzw. bloku pompy, czyli zawór odcinający-filtr-pompa-zawór zwrotny klapowy ( montaż w poziomie )-zawór odcinający. Kocioł z zasobnik c.w.u. zamontuj z zastosowaniem śrubunków mosiężnych.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłogówki to zrobiłbym to troche inaczej bo tak robie i fajnie pracuje. Obieg podłogówki na mieszaczu 4D za mieszaczem pompa. I obieg co taki sam. Do sterowania Unicontrol Mix ( sterownik pogodowy dwuobwodowy) estymy i całkiem niezły komfort w domu. Fakt rozwiązanie do najtańszych nie należy ale czy instalację robimy tylko na jeden sezon ???? W tym linku jest zdjecie takiego własnie układu. I pracuje naprawde dobrze.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...c=2167&st=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, jest to rozwiązanie bardzo dobre i komfortowe z jedną wadą - najdroższe. Wszystko zależy od kwoty, którą inwestor chce lub może wydać na swoją instalację. Zasugerowałem TZM wychodząc z założenia, że skoro kolega chce sam sobie zmontować całą instalację to może chce oszczędzić nieco finansowo, a podawanie możliwości zautomatyzowania podłogówki poprzez zawór czterodrogowy z siłownikiem i sterownikiem jest kierowaniem na nieco przysłowiową głęboką wodę. Jednak bardzo dobrze, że o takim rozwiązaniu wspomniałeś.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za poważne potraktowanie mojego pytania. Wasze opisy są dla mnie zrozumiałe poza jednym zagadnieniem: Jaka jest różnica miedzy TZM, a zaworem 3 lub 4D. Wydaje mi się że nimi też można ustawić żądana temperaturę wody w instalacji, ale mogę się mylić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam do postu kolegi SanitSystem że zawory mieszające trzy- i czterodrożne nie utrzymują stałej temperatury na wyjściu a jej wartość zależy od temperatury kotła, temperatury powrotu z instalacji i stopnia podmieszania tych obu zmiennych. Takie rozwiązanie z ręczną nastawą mieszacza jest trudne do przewidzenia w instalacjach ogrzewania podłogowego. W instalacjach grzejnikowych- jak najbardziej, natomiast w podłogówce jeśli już to z automatyką.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.