Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Rodzaj Ogrzewania Powietrza/wody.


Paulinaa904

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, zdecydowalismy sie na budowe domu projektu Kasztan 1. http://pracownia-projekty.dom.pl/ard_kasztan_1_ce.htm

Docelowo szukalismy projektu z duza kotlownia w celu zamontowania pieca na ekogroszek. Jednak jest on nam w kazdej strony odradzany, bo brud, bo ceny ekogroszku, problemy, czyszczenie, skladowanie groszku. Zastanawiamy sie nad zainstalowaniem pompy ciepla powietrze/woda. Dom bedzie budowany w woj. Lubuskim przy granicy z Niemcami. Slyszalam opinie ze nie warto instalowac w naszych terenach pompy gruntowej ze wzgledu na jej nieefektywnosc. No i jest ponad 2x drozsza niz P/W. Wiec to rozwiazanie odrzucilismy.

Bedzie takze montowany kominek z plaszczem oraz podlogowka.

Mamy dwa warianty:

1. Pozostac przy ekogroszku.

2. Zainstalowac pompe ciepla powietrze-woda firmy mitsubishi + kociol CWU Jednak obawiam sie ze sama pompa nie da rady z nagrzaniem budynku w przypadku wysokich mrozow.

Czy polecacie jednak inne rozwiazanie?

No i jeszcze jedna sprawa. Czy budowa bloczkiem komorkowym i docieplenie go styro 16cm skutecznie wyizoluje budynek. Mam na mysli tylko sciany boczne. Dach i fundamenty beda oczywiscie takze ocieplone.

Opublikowano

A do czego Ci potrzebny kocioł na cwu jak instalujesz PC??? To czy gruntowa PC będzie mniej wydajna na terenie którym mieszkasz to pytanie raczej do geologów. Prawdą jest że nie na każdym terenie jest sens przy wymiennikach poziomych, ale raczej nie dotyczy to wymienników pionowych.  Dodać można jeszcze że zastosowanie kominka z płaszczem komplikuje instalację Do płaszczyznowego ogrzewania wystarczy PC tak jak i do cwu. Wszystkie dane dotyczące budynku masz w projekcie i jak chcesz osiągnąć zakładane parametry cieplne to powinnaś wykonać budynek zgodnie z projektem, Wszelkie zmiany po konsultacji z architektem i inspektorem nadzoru

Opublikowano

A może w takim razie zamiast ekogroszku np. pellet, albo kocioł zgazujący kombi pellet-drewno? Zawsze będzie czyściej, no i w tym drugim przypadku zyskasz też możliwość większej "swobody" jeśli idzie o dobór materiału opałowego.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Witam. Kol.Paulino!

Nie daj się namówić na jakikolwiek kocioł na paliwo stałe.  Rozważałbym tylko pompy ciepła - zarówno gruntową jak i powietrzną.

Mam przed nosem projekt podobnego budynku  z 2001 r. Na tamte czasy  zapotrzebowanie na cieplo jest 8,78 kW /przy -20 stop. na dworze/.

Dzisiaj normy izolacji są na pewno większe , więc spodziewam się zapotrzebowania w Twoim domu rzędu 6-7 kW/  czy masz to w projekcie? możesz podać/?

Jeżeli już musisz mieć kominek w domu  /czytaj: kotłownia w salonie/ to trzeba mysleć aby go dobrze spożytkować.

Z płaszczem wodnym  powinien współpracować z buforem ciepła. Wtedy można go ładować także z pompy ciepła  wykorzystując tanią taryfę prądu.

Zarówno pompa gruntowa jak i powietrzna doskonale sprawdzi się dla  Twojego domu.

Koszt ogrzewania budynku będzie naprawdę mały.  Ogrzewanie cwu  może wynieść ok.50% poprzedniego zdania .

Pompa powietrzna może dawać wspólczynnik COP /średnioroczny/ rzędu 2,5  -  3,5..  natomiast gruntowa może to być 3,5  - 4,5  do  5,00.

Większy koszt p.gruntowej zrównoważy sie mniejszym zużyciem prądu.

Pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.