Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wszyscy Pomocy... A Ja Się Pochwalę


daro0778

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Trochę smutno na tym forum bo prawie każdemu coś nie działa a u mnie wszystko jest OK ;)

Od 3 lat mam piec Osiek II ze sterownikiem Tech ST-77. Palę miałem, Retopalem albo drewnem.

Podłączony mam również zbiornik CWU 200l. w domu 200mkw ogrzewam 2 kondygnacje mieszkalne, pralnię 25mkw i garaż 35mkw. Budynek 30 lat nie ocieplony. Zużycie ok 1 t/m-c. Przez 2 lata ustawiałem piec a w tym roku tylko sypię i wybieram. Jak odpaliłem początkiem października to nie gaśnie do dzisiaj. Okresowo oczywiście jest czyszczony Ma to duże znaczenie. W domu 21stC. Programator pokojowy ustawiony na grzanie od 6:00 do 20:00 regulujący sterowanie pompy, nie mam żadnego zaworu czterodrożnego jest tylko bezprzewodowy programator tygodniowy podłączony pod pompę. Na piecu w godzinach ogrzewania 65stC a w nocy sterownik automatycznie obniża mu temp o 10stC. Instalacja z kaloryferami również została wymieniona. Mam zamiar zrobić jeszcze jedną małą poprawkę ale to już na przyszły sezon. (każda kondygnacja mieszkalna będzie miała swój str=erownik i pompę)

Jak ktoś ma jakieś pytania to chętnie pomogę. (przynajmniej jeżeli chodzi o ten zestaw.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 lat mam piec Osiek II ze sterownikiem Tech ST-77. Palę miałem, Retopalem albo drewnem.

 

i taka wypowiedz mi sie podoba , konkretnie i na temat

 

wiem ze ustawienia sterownika nalezy dostosowac do konkretnego obiektu , kotła i wymagan uzytkownika ale od czegoś trzeba zacząc ,

moze podasz jak dochodziłeś do optymalnych w twiom przypadku

jaka masz temp w mieszkaniu nad ranem przy obecnych mrozach jesli nie grzejesz od 22

bo zrozumiałem ze pompa jest wyłączona od 22 do 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko metodą prób i błędów. Zacząłem od ustawień fabrycznych. Dążyłem do jaknajwiększego odzysku ciepła z węgla. wydłużałem czasy podtrzemania podawania i przerwy w podawaniu przy pozostawieniu minimalnych porcji(tzw. na lato). teraz jest 50s. podawania i 30min. przerwy.

Następnie zająłem się nawiewem, stanęło na 5 biegu z 10dostępnych i przysłoniętym( przysłona jest mniejsza od wlotu). Histereza CO na 2stC. a CWU na 4st.C. Temperatura załączania pomp jest o 5stC niższa od temperatury zadanej. Nie ma konieczności montowania zaworów 3 czy 4 drożnych bo w kotle i tak jest stała temperatura. Jak jest za niska to sterownik nie pozwoli załączyć pompy a co za tym idzie nie dopuści do znacznego spadku temperatury.

Co do temperatury rano to nie sprawdzałem ale teraz sam jestem ciekaw. Jak sprawdzę to napiszę. Ale nie będzie to łatwe bo musiałbym wstać przed 6:00 ;) Napewno nia spada poniżej 16,5stC bo wtedy załączyła by się pompa ponieważ taką mam ustawioną temp. nocną a nie włącza się w nocy. po 7:00 mam już zadane 21stC.

Wcześniej miałem grzanie przez dzień ustawione z dwoma przerwami dwugodzinnymi w ciągu dnia ale wydaje mi się że nie było to oszczędne rozwiązanie.

Ale się rozpisałem.....

a nie grzeję już od 20:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Z tym przekrojem rur efektywna grawitacja nie jest możliwa. Doucz się. Pogadamy ;) To na jakiej zasadzie działa każdy kocioł jeżeli załączy pompe wg ciebie? Ten z zaworem 3-drożnym nie jest grawitacyjny a ten bez jest??? (oba mają pompy i tą samą konstrukcję) Wiesz co to grawitacja?

Wszystko działa sprawnie i efektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro, domyślam się, że masz kocioł KMG-1 z podajnikiem tłokowym 30kW.

Wybacz, ale nie podoba mi się taki sposób sterowania, przy takim kotłe. Jeśli dobrze rozumiem to polega ono na tym, że jeżeli jest ciepło na zewnątrz to pompa c.o pracuje krótko, a jeśli jest zimno to pracuje dłużej. Niestety o komforcie termicznym przy zimnych grzejnikach nie ma co myśleć.

O ileż lepszym i niewiele droższym jest rozwiązanie z zaworem 4d. Grzejniki ciepłe cały czas, a ich temp. regulowana od np: 60st. w dół. Komfort termiczny przez całą dobę, a kocioł równomiernie obciążony spala bardziej efektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.